Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Bratislava Live | Rescue Online | Sereď Online | Reportér 24


Dnes je 9. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Expedicia  Za polárny kruh 2016
Označenie inzercie
Expedicia Cernobyl 2016
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
ATELIER MAJKO
Označenie inzercie
Vysivanie na textil
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
Karol Voltemar  - cesta okolo sveta na bicykli
Označenie inzercie
Bratislava na fotografiách
Označenie inzercie
Videá

Mokrade a poľnohospodárstvo: Partneri pre rast

815

BROZ |MM| Každý rok si 2. februára pripomíname Svetový deň mokradí, biotopov, ktoré sú domovom vzácnych druhov rastlín a živočíchov - mnohé z nich sú dnes už kriticky ohrozené. V roku 2014 je nosnou témou aj vzťah mokradí a poľnohospodárstva a podpora partnerstva medzi ochranármi a hospodármi na ich ochrane a využívaní.
Mokrade sú jedným z najprodukčnejších ekosystémov a naši predkovia ich využívali ako výnosné kosné lúky a pasienky pre hospodárske zvieratá, ale aj na ťažbu dreva, trstiny, či prútia, na poľovačky a rybolov. Až moderné poľnohospodárstvo je zodpovedné za ich odvodnenie, vysušenie a premenu na ornú pôdu, v ostatných poklesla výška vodnej hladiny v dôsledku vodohospodárskych zásahov. V súčasnosti tento negatívny trend pokračuje, pričom sú už známe a overené poľnohospodárske systémy, ktoré existenciu mokradí podporujú a ich prírodné bohatstvo rozumne využívajú.
Tomáš Kušík, predseda Bratislavského regionálneho ochranárske združenia (BROZ), ktoré sa ochrane mokradí dlhodobo venuje, zdôrazňuje: "Dôležitá je najmä podpora spolupráce medzi organizáciami zameriavajúcimi sa na priamu ochranu mokradí s rôznymi sektormi poľnohospodárstva a vodného hospodárstva". BROZ uskutočnilo už viacero projektov na Podunajsku a Záhorí, kde v spolupráci s vodohospodármi a poľnohospodármi obnovili lužné lesy, vodné toky, riečne ramená, vlhké lúky a trstinové porasty.
„V minulom roku sa nám podarilo obnoviť vlhké kosné lúky v území európskeho významu Čiližské močiare na ploche 16 hektárov vysievaním pôvodných druhov tráv a bylín, v súčasnosti udržiavame lúky o rozlohe väčšej ako 100 hektárov či už kosením alebo spásaním hospodárskych zvierat ako napr. na Veľkolélskom ostrove pri Komárne. Obhospodarovanie vlhkých lúk prispieva k vytváraniu potravných a hniezdnych možností pre vtáky, vyhovuje tiež obojživelníkom, žije tu aj najvzácnejší cicavec Podunajska, hraboš severský panónsky“ dodal Tomáš Kušík.
Tradičným spôsobom obhospodarovania krajiny Podunajska je aj kosenie trstinových porastov. V zime, keď rozmočená pôda zamrzla, sa trstina ručne kosila a následne používala ako konštrukčný materiál na strechy a ploty. Dnes už spracovanie trstiny na Slovensku takmer neexistuje a trstina sa nevyužitá hromadí v mokradiach po desaťročia, čo v konečnom dôsledku spôsobuje ich pomalý zánik. Ochranári kosia trstinu už tretí rok na viacerých lokalitách v okolí Dunaja na celkovej ploche 150 hektárov aj v rámci projektu LIFE Ochrana hraboša severského panónskeho (LIFE08 NAT/SK/000239).
Obnova riečnych ramien a vodných tokov je dôležitá nielen pre ochranu vtáctva, ale tieto mokrade sú aj významných producentom rýb. Jednou z aktivít BROZ je privedenie vody do bočných dunajských ramien, odrezaných od hlavného toku vodohospodárskymi úpravami. Sprietočnené bolo Medveďovské rameno, práce pokračujú na Veľkolélskom ramene a Čiližskom potoku, v rámci projektu LIFE Ochrana a obnova území NATURA 2000 v cezhraničnom regióne Bratislavy (LIFE10 NAT/SK/080) je naplánovaná aj obnova Devínskeho a Karloveského ramena v Bratislave.

Cieľom ochranárov počas Svetového dňa mokradí je upozorniť verejnosť, že mokrade nie sú prekážkou pre hospodárenie v krajine, ale ich múdre využívanie môže prispieť rovnako k ich ochrane ako aj úžitku pre človeka.


Fotogaléria k článku:

815
Autor: BROZ
815
Autor: BROZ
815
Autor: BROZ

Zobraziť všetky fotografie
815
Autor: BROZ

Skryť všetky fotografie

Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Bottom panel

© bratislavalive všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na bratislavalive.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign