Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Bratislava Live | Rescue Online | Sereď Online | Reportér 24


Dnes je 9. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Expedicia  Za polárny kruh 2016
Označenie inzercie
Expedicia Cernobyl 2016
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
ATELIER MAJKO
Označenie inzercie
Vysivanie na textil
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
Karol Voltemar  - cesta okolo sveta na bicykli
Označenie inzercie
Bratislava na fotografiách
Označenie inzercie
Videá

LITURGIA SLÁVENIA ŠTEDREJ VEČERE

Miloš MajkoDátum24. 12. 2013 15:45:30TémaAktuálne témy
200

LITURGIA SLÁVENIA ŠTEDREJ VEČERE

1. Na úvod sa prežehnáme a pomodlíme Anjel Pána

2. Pokropenie svätenou vodou robí hlava rodiny tak, že pokropí svätenou vodu každého člena rodiny a rovnako pokropí jedlo na stole a celý dom.

3. Nasleduje čítanie správy o narodení Pána Ježiša: Lk 2,1-20
„ V tých dňoch vyšiel rozkaz od cisára Augusta vykonať súpis ľudu po celom svete. Tento prvý súpis sa konal, keď Sýriu spravoval Kvirínius.
A všetci šli dať sa zapísať, každý do svojho mesta. Vybral sa aj Jozef
z galilejského mesta Nazaret do Judey, do Dávidovho mesta, ktoré sa volá Betlehem lebo pochádzal z Dávidovho domu a rodu, aby sa dal zapísať
s Máriou, svojou manželkou, ktorá bola v požehnanom stave.  Kým tam boli, nadišiel jej čas pôrodu. I porodila svojho prvorodeného syna, zavinula ho
do plienok a uložila do jasieľ, lebo pre nich nebolo miesta v hostinci. V tom istom kraji boli pastieri, ktorí v noci bdeli a strážili svoje stádo. Tu zastal
pri nich Pánov anjel a ožiarila ich Pánova sláva. Zmocnil sa ich veľký strach, ale anjel im povedal: "Nebojte sa. Zvestujem vám veľkú radosť, ktorá bude patriť všetkým ľuďom: Dnes sa vám v Dávidovom meste narodil Spasiteľ Kristus Pán. A toto vám bude znamením: Nájdete dieťatko zavinuté
do plienok a uložené v jasliach." A hneď sa k anjelovi pripojilo množstvo nebeských zástupov, zvelebovali Boha a hovorili: "Sláva Bohu na výsostiach a na zemi pokoj ľuďom dobrej vôle." Keď anjeli odišli od nich do neba, pastieri si povedali: "Poďme teda do Betlehema a pozrime, čo sa to stalo, ako nám oznámil Pán." Poponáhľali sa a našli Máriu a Jozefa i dieťa uložené
v jasliach. Keď ich videli, vyrozprávali, čo im bolo povedané o tomto dieťati. A všetci, ktorí to počúvali, divili sa nad tým, čo im pastieri rozprávali. Ale Mária zachovávala všetky tieto slová vo svojom srdci a premýšľala o nich.  Pastieri sa potom vrátili a oslavovali a chválili Boha za všetko, čo počuli
a videli, ako im bolo povedané.“     
                                Počuli sme Slovo Pánovo.
4. Spoločná modlitba
Otec rodiny:
Pane Ježišu, o teba sa staral svätý Jozef  a Panna Mária prosíme ťa, daj, aby sme si dôstojne plnili povinnosti verných manželov a starostlivých rodičov; pomáhaj nám, aby sme boli svedkami evanjelia pre naše deti. Prosme spoločne.                      Prosíme ťa, vyslyš nás.
Matka rodiny:
Pane Ježišu, ty si svojím narodením z Panny Márie vyzdvihol dôstojnosť ženy a matky; prosíme ťa, aby sme prijímali deti ako Boží dar. Daj, aby sme im vštepovali do sŕdc lásku k tebe a k blížnym.
Prosme spoločne.                     Prosíme ťa, vyslyš nás.
Dieťa:
Pane Ježišu, ty si sa v nazaretskej rodine vzmáhal v múdrosti, veku a bol si
v obľube u Boha i u ľudí; prosíme ťa, daj nám deťom milosť, aby sme boli poslušní svojim rodičom, starým rodičom a učiteľom.
Prosme spoločne.                    Prosíme ťa, vyslyš nás.
Dieťa:
Pane Ježišu, Ty si sa narodil na tento svet, aby si otvoril nebo pre všetkých ľudí. V dnešný večer si spomíname aj na našich zosnulých príbuzných
a priateľov, zvlášť na …....., Daj im účasť na večnej hostine v nebi a nám daj silu kráčať správnou cestou života.
Prosme spoločne.                     Prosíme ťa, vyslyš nás.

5. Modlitba pred jedlom.
Otče náš...Zdravas Mária..., Sláva Otcu...
Modlitbu prednesie hlava rodiny:
Požehnaj, Otče, toto jedlo, nech je nám na úžitok a tebe na chválu.
Prosíme ťa, Pane, buď častým hosťom v našom dome a daj, aby sme boli hodní darov, ktorými si nás obdaroval. Lebo ty žiješ a kraľuješ naveky vekov. Amen.

Po modlitbe podá hlava rodiny každému členovi rodiny oblátku na ktorej urobí kríž s medom. Nasleduje večera podľa kresťanských rodinných zvyklostí.
Pri večeri sa chováme dôstojne, nakoľko si máme v tichosti srdca uvedomovať, že štedré dary, ktoré požívame sú darom Boha. Pri štedrej večeri máme pamätať s láskou aj na chudobných, chorých a osamotených ľudí.

6. Modlitbu po večeri prednesie hlava rodiny:
Ďakujeme ti, všemohúci Bože, za všetky tvoje dary. Daj nám silu uvedomovať si, že najväčším darom Vianoc si ty sám. Lebo ty žiješ a kraľuješ na veky vekov.  Amen.
 

PhDr. Peter Mikula, farár a školský dekan.


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Bottom panel

© bratislavalive všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na bratislavalive.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign