Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Bratislava Live | Rescue Online | Sereď Online | Reportér 24


Dnes je 8. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Expedicia  Za polárny kruh 2016
Označenie inzercie
Expedicia Cernobyl 2016
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
ATELIER MAJKO
Označenie inzercie
Vysivanie na textil
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
Karol Voltemar  - cesta okolo sveta na bicykli
Označenie inzercie
Bratislava na fotografiách
Označenie inzercie
Videá

Len ďalšia memorandová fraška ZMOSu

Vladimír ŠpánikDátum19. 10. 2012 19:03:48TémaZOMOS
621

 
Podpismi v priamom prenose zaviazal ZMOS s vládou, obce šetriť. Ten ZMOS, ktorý roky vykrikuje ako sú obce finančne podvyživené, koľko majú povinností a koľko nemajú peňazí.

ZMOS, ktorý vo svojej charakteristike na vlastnej webovej stránke píše okrem iného aj," jeho úlohou nie je vstupovať do riešenia individuálnych problémov jednotlivých členských miest a obcí".

Aké  zúfalstvo ich prinútilo zmeniť dlhodobú stratégiu útočiť na každú vládu okrem smeráckej, fňukať  nad katastrofálnou finančnou situáciou  obcí a zrazu otočiť a „nariadiť" obciam ušetriť  5% na mzdách a 10% na nákupoch tovarov a služieb?

Nariadia to obciam o ktorých doteraz tvrdili, že už  nemajú z čoho šetriť.To je jednoducho pokus o zasahovanie do právomoci  takmer 2900 miest a obcí!

Zaujímavé, že v prípadoch individuálneho zlyhávania  starostov, nepovažuje ZMOS za potrebné zasiahnuť a necháva  aktivistov či miestnych poslancov  ktorí sa márne snažia takéhoto starostu umravniť,bez pomoci.V takýchto prípadoch sa páni zo ZMOSu striktne odvolávajú na   nevstupovanie do problémov jednotlivých  členských miest a obcí.

Ale  som pokojný, pretože tak ako neexistujú žiadne páky na donútenie starostu obce Ruská,aby uznal  právo na poslanecký mandát prvej náhradníčky pani Eriky Lakatošovej,tak  nie je v systéme fungovania  našej samosprávy  spôsob, ako  donútiť starostu aby šetril,keď sa pred ním trasie celé zastupiteľstvo,presne tak ako predseda ZMOSu pred  Ficom.

Nič proti šetreniu!

Problém  vidím  presne v tom,že takto deklarovaná  predstava  ZMOSu a vlády,    je len politickým cirkusom oboch aktérov preto, že  obce sa budú  aj naďalej riadiť zásadou slovenskej samosprávnej filozofie a výsledok bude len a len na  zastupiteľstvách a starostoch.

V očakávaní  332 mil.eur predpokladaného prebytku obcí a miest v budúcom roku  budem pokojne čakať, či  socialistická vláda pochopí, že aj  súčasný stav  ich  nakopáva,  aby  konečne riešili veci  napr.aj pokračovaním  reformy samosprávy aj napriek nesúhlasu ZMOSu.


Vladimír Špánik
Združenie občanov miest a obcí Slovenska(ZOMOS)


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹
pre Ivan Sklenár | 23-10-2012 19:59:12
Sereď nemá dlhy, takze nema preco usetrit tie peniaze, kedze maju ist na splacanie dlhov-zavazkov kazdej tej obce, nie odlozit na ucet
no sakra | 23-10-2012 19:29:02
tak ten Dvonč je pekný výkuk. Samosprávy najviac zaťažuje zverejňovanie faktúr? V samosprávach sa nekradnú peniaze? A nie 5%! Zverejňovanie faktúr bola najlepšia vec čo presadila vláda I. Radičovej ako odpoveď Ficovlády predtým, kedy sa nedalo dostať k zmluvám napr. o emisných povolenkách (Slotov podvod) a mnohým iným.
Ivan Sklenár | 23-10-2012 18:33:43
Viac ako 11 min tárania a vysvetľovania smerom od položenej otázky.. Trochu ma zaujíma, ako sa s týmto záväzkom vyrovnajú naši poslanci v Seredi. Začiatkom novembra budú schvaľovať rozpočet na budúci rok. Ten by mal byť podľa nimi osvojeného postupu priorít "rokom škôl" ?!
Vladimír Špánik-ZOMOS | 23-10-2012 16:46:19
Vypočujte si ako (ne)dokázal odpovedať predseda ZMOSu pán Dvonč na otázky Braňa Závodského v relácii rádia Expres.

http://www.youtube.com/watch?v=ofxNZPuYXlw
Vladimír Špánik -ZOMOS | 23-10-2012 08:30:15
Ten rozhovor v Exprese bol dokonalou výpoveďou!Dvonč skutočne nedokázal obhájiť konanie ZMOSu a redaktor Braňo Závodský si ho dokonale vychutnal:-)
Pravda je tiež,že opodstatnenosť takéhoto memoranda v postavení samospráv je úplná kravina.
Peter Klokner | 21-10-2012 21:04:41
Tak ma mimovoľne napadlo, keď už boli župani aj ZMOS, možno ešte nejaký srandisti ako medziplyn ale či posledným v rade nebudú nezamestnaní a tí v sociálnej sieti čo sa dobrovolne zaviažu viazať v prospech rozpočtu 5% svojich dávok. A to všetko samozrejme ako atrakcia pred výjazdovým rokovaním vlády.
Peter Klokner | 21-10-2012 20:58:46
V sobotu sa pán Dvonč pokúšal ozrejmiť toto divadlo poslucháčom rádia Expres. Našťastie moderátor nebol politická šlapka a tak sa pán Dvonč usmažil na jednoduchých otázkach a argumentoch.
hombre | 21-10-2012 20:52:12
Po divadielku premiéra so županmi pred pár dňami to bolo treba posunúť aj na nižšie riadiace zložky tohto štátu, teda na samosprávy miest a obcí. "My Vám tie peniaze neberieme, len si ich odložte a míňajte menej" nejak takto to p. premiér hovoril v TV na stretnutí so županmi. No a teraz už starostov priamo zaväzuje. Teraz už len chýba atmosféra podobná tej akú si pamätáme zo zjazdov KSČ kde súdruhovia tlieskali aj vtedy keď im štátostrana oklieštila aj tú trochu slobody čo dovtedy mali.
pre toto musíte precitat | 21-10-2012 19:32:25
Super článok, ibaže v našej spoločnosti to tak ľahko nebude, možno nasledujúce dve generácie.
anonym | 21-10-2012 08:14:13
Načo je ZMOS? Organizácia zamestnávajúca ľudí s dobrými platmi a keď pracovníčka obce potrebuje nejakú radu, tak ju odporučia kade-tade. Odbornosť nulová, pomoc nulová. Neviem čo ZMOS pre lepšie fungovanie samosprávy za tie dlhé roky urobil, čo inicioval, aké zmeny zákonov. Myslím, že nič.Teraz sa z neho stal len prisluhovač smeráckej vlády.
Toto musite precitat | 20-10-2012 22:32:11
Tomuto systemu pomoze iba uplna zmena. DLho som neveril ze by to niekto mohol zmenit ale precital som si manifest Rada Procházku z KDH a zostal som nadseny. Toto si musite precitat:

http://www.scribd.com/doc/110616617/ALFA-WEB
obecné financie | 20-10-2012 20:49:25
Hospodárne financovanie vo verejnej správe si premietnite v obci Šoporňa, čo sa tam deje. Z obecného úradu je vytvorená súkromná a.s., kde niet kontroly, všetko je skryté a tajné.
V tejto obci mesačne sa financujú rôzne firmy /právnici, účtovníci atď./, za telefonne účty ide 800 eur a viac mesačne.
Budeme zvedavý ako sa zachová starosta na najbližšom zastupiteľstve pri uznaní poslaneckého mandátu prvej náhradníčke, či to taktiež nebude musieť riešiť súd, pretože to nie je osoba, ktorá by jemu vyhovovala.
Skutočne by sa mal parlament zaoberať otázkou samosprávy, jej financovania a trestnoprávnou zodpovednosťou starostov a primátorov pri nakladaní s majetkom a financiami.
Terajšia situácia vyhovuje ľuďom , ktorí nemajú rešpekt pred zákonom a vlastným svedomím.
bohužiaľ | 20-10-2012 14:15:55
nič inšie sa ani nedalo čakať...

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Bottom panel

© bratislavalive všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na bratislavalive.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign