Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Bratislava Live | Rescue Online | Sereď Online | Reportér 24


Dnes je 8. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Expedicia  Za polárny kruh 2016
Označenie inzercie
Expedicia Cernobyl 2016
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
ATELIER MAJKO
Označenie inzercie
Vysivanie na textil
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
Karol Voltemar  - cesta okolo sveta na bicykli
Označenie inzercie
Bratislava na fotografiách
Označenie inzercie
Videá

Krajina pokút a byrokracie

redakcia - BLDátum03. 02. 2016 10:26:45TémaEkonomika

Jozef Mihál |  Vaša firma si od rakúskeho dodávateľa kúpila stroj, na ktorý Vám rakúsky partner poskytuje servis a zabezpečuje preventívne kontroly. Raz za polroka tak príde do Bratislavy rakúsky technik, ktorý vykoná pravidelnú údržbu. Trvá mu to hodinku - dve a odchádza späť.

 

Od 18. júna 2016 bude musieť váš rakúsky dodávateľ oznamovať cestu svojho zamestnanca na Slovensko nášmu Národnému inšpektorátu práce. Jeho zamestnanec musí mať pri sebe pracovnú zmluvu. Rakúsky dodávateľ musí viesť evidenciu pracovného času svojho zamestnanca počas jeho (hodinového...) pobytu na Slovensku. A na požiadanie musí predložiť inšpektorátu práce výplatnú pásku, ktorou preukáže, že mzda jeho zamestnanca bola najmenej vo výške slovenskej minimálnej mzdy (smajlík). Inšpektorát práce má pritom právo požadovať preklad pracovnej zmluvy a výplatnej pásky do slovenčiny.

 

Krútite hlavou? Áno, toto sa bude diať od 18. júna, odkedy bude platiť nový zákon o cezhraničnej spolupráci pri vysielaní zamestnancov. Zamestnávatelia z iných členských štátov EÚ budú mať tieto povinnosti voči nášmu inšpektorátu práce pri vyslaní svojich zamestnancov na Slovensku v rámci dodávky prác alebo služieb. Hoci pôjde o len o krátky hodinový výjazd z Hainburgu do Bratislavy kvôli náhlemu servisnému zásahu, tieto povinnosti si bude musieť rakúsky zamestnávateľ splniť pod hrozbou pokút a sankcií.

 

Pozor na vašich dodávateľov

 

Vo vašej firme sa pokazilo kúrenie. Objednáte si pomoc v kúrenárskej firme. Tá vám pošle svojho pracovníka, ten opraví čo sa pokazilo. Problém však je, že nepôjde o zamestnanca kúrenárskej firmy s pracovnou zmluvou – ale kúrenárska firma vám pošle živnostníka, ktorého „zamestnáva na živnosť“. Akurát máte vo firme inšpekciu práce. Všetko máte v poriadku, vaši zamestnanci majú riadne pracovné zmluvy, vzorne dodržiavate Zákonník práce. Inšpektor si však všimne nešťastného inštalatéra, ktorý Vám opravuje pokazený kotol. Zistí, že pracuje pre kúrenársku firmu na živnosť. A je zle. Kúrenárska firma dostane pokutu 2000 eur za to, že nemá so živnostníkom uzatvorenú pracovnú zmluvu, pretože – podľa vyjadrenia inšpektora – vykonáva závislú prácu.

 

Potiaľto je to príbeh, ktorý sa dá ako tak pochopiť – ak inštalatér vykonáva závislú prácu pre nejakú firmu, má v nej mať uzatvorenú pracovnú zmluvu. Ak tak nie je, výsledkom je sankcia. Ale pozor. Od 18. júna pokutu dostane nielen firma, ktorá nelegálne zamestnáva ale aj odberateľ jej služieb. Uvedený príbeh tak bude mať pointu v tom, že pokutu inšpektorát udelí aj vám, pretože ste si objednali službu, ktorú dodávateľ vykonal prostredníctvom nelegálne zamestnaného zamestnanca – živnostníka bez pracovnej zmluvy. A bude to najmenej 2000 eur, čiže rovnako, ako keby ste toho živnostníka nelegálne zamestnávali vy sami.

 

Čo sa to stalo so Slovenskom?

 

Z niekdajšieho stredoeurópskeho tigra sa stala krajina pokút a zvyšujúcej sa byrokracie. Keď už sme nevedeli vymyslieť nič nové pre slovenských zamestnávateľov – tak zavedieme nové povinnosti pre zahraničných zamestnávateľov, ak sa odvážia poskytovať svoje služby na Slovensku. Keď nevieme inak bojovať proti čiernej práci a nemáme radi živnostníkov, tak si vymyslíme nové pokuty, ktorými „odmeníme“ tých, čo sú odberateľmi služieb vykonaných „na konci“ živnostníkmi. Minister Richter urobí tlačovku, na ktorej slávnostne vyhlási že sa zvýšil počet zamestnancov – to, že súčasne na Slovensku zanikne rovnaký počet živností, tým sa už nepochváli.

 

Nuž, pokiaľ bude vo vláde SMER a na ministerstve práce tandem typu Richter – Ondruš, tak to na Slovensku inak nebude. Nepochybujem, že si všetky „náboje“ nevystrieľali a ak im dáte možnosť, v rokoch 2016 – 2010 zavedú ďalšie pokuty, tie súčasné ešte zvýšia a vymyslia aj nejaké to nové „lajstro“.

 

Druhá možnosť je, že o pár dní využijete svoje právo a vyprášite ich aj s ich kolegami preč z vlády a ministerstiev.


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Bottom panel

© bratislavalive všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na bratislavalive.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign