Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Bratislava Live | Rescue Online | Sereď Online | Reportér 24


Dnes je 8. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Expedicia  Za polárny kruh 2016
Označenie inzercie
Expedicia Cernobyl 2016
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
ATELIER MAJKO
Označenie inzercie
Vysivanie na textil
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
Karol Voltemar  - cesta okolo sveta na bicykli
Označenie inzercie
Bratislava na fotografiách
Označenie inzercie
Videá

Krajania z Argentíny - ukončenie návštevy Slovenska

19

 

V posledný deň svojho pobytu na Slovensku mali naši krajania z ARG rozlúčku v hoteli Bôrik v BA. Tam sa s nimi oficiálne rozlúčil predseda Úradu Slovákov žijúcich v zahraničí, p. Igor Furdík, ktorý sa k hosťom prihovoril v záverečnej reči. Pri našom prvom kontakte s krajanmi vo Val. Belej sme sa stretli aj p. Lilianou Rehák, ktorá má aj v Seredi príbuzných. Krátky rozhovor s ňou sme priniesli v prvej reportáži (http://www.seredonline.sk/clanky/krajania-a-potomkovia-slovakov-zijucich-v-argentine-na-slovensku/). Na tento príspevok zareagovala aj p. D. Uhliarová, ktorá chcela využiť príležitosť stretnúť sa so svojou príbuznou. Žiaľ, neočakávané okolnosti prinútili pani Lilianu predčasne odcestovať. Zato sme sa aj po druhý krát rozprávali s p. Durgalom, (viď videozáznam). Jeho zážitky a  dojmy boli tak silné, že si pred kamerou musel na chvíľu vybrať „oddychový čas“ aby mohol pokračovať v rozhovore. Ako vidno aj z videozáznamu, mnohí počas cesty po Slovensku našli väzby na svojich príbuzných, o ktorých sa im ani nezdalo a ako povedala jedna z nich, odnášajú si domov cenné informácie, ktoré odovzdajú svojim krajanom v ich spolkoch. Buen viaje a su pátria los compatriotas! (šťastnú cestu domov krajania). Videozáznam najdete na :https://mail.google.com/mail/u/0/?tab=wm#inbox/13d8edd07929f779

V prvej polovici videozáznamu je úsek, v ktorom poskytla rozhovor pani Erna Satina pre  SRo v španielčine, ktorý bude odvysielaný v pôvodnom jazyku pre krajanov žijúcich v zahraničí. V stručnosti v ňom hovorí: „Volám sa Erna Satina, som profesorka a zároveň prezidentka klubu Slovákov z Chaco. Navštívili sme Vašu krásnu krajinu a aj s podporou vlády SR sa mohol uskutočniť tento náš projekt . Naša skupina predstavuje počet 23 osôb a ja som tu spolu s väčšinou ďalších po prvý krát. Môj otec Rudolf Satina, sa narodil vo Valaskej Belej v r. 1902. V  r.1928 sa po 1. Svet. vojne odsťahoval pre nedostatok práce do ARG. Tam ho nasledovala v r. 1931 aj moja mama, Katarína Čiko  spolu so svojou sestrou.  Ja som sa už narodila v ARG a naučila som sa po slovensky v tamojšej komunite Slovákov  a tiež od mojich rodičov. Vo Valaskej Belej  som našla priamych predkov z mojej rodiny. Náš pobyt  tu  v SVK si vychutnávame a je to po prvý krát, čo sem zavítal z ARG tak veľký počet našich krajanov. Ten je zložený z troch klubov krajanských spolkov v ARG. Vaša krajina je usporiadaná, čistá s veľmi, veľmi príjemnými ľuďmi. Veľmi krásna. Videla som aj dom, z ktorého pochádza môj otec. Teraz slúži už len ako chalupa na víkend pre jeho potomkov, ktorí tu zostali. Vo Valaskej Belej mám bratrancov. V BB nám pripravili neuveriteľne pekné prijatie Navštívili sme krásne KE, BB B.Štiavnicu a iné. Vlastne sme prešli celé Slovensko“


Fotogaléria k článku:

19
Autor: Ivan Sklenár
19
Autor: Ivan Sklenár
19
Autor: Ivan Sklenár

Zobraziť všetky fotografie
19
Autor: Ivan Sklenár
19
Autor: Ivan Sklenár
19
Autor: Ivan Sklenár

19
Autor: Ivan Sklenár
19
Autor: Ivan Sklenár
19
Autor: Ivan Sklenár

19
Autor: Ivan Sklenár
19
Autor: Ivan Sklenár
19
Autor: Ivan Sklenár

19
Autor: Ivan Sklenár
19
Autor: Ivan Sklenár

Skryť všetky fotografie

Video k článku:


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Bottom panel

© bratislavalive všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na bratislavalive.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign