Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Bratislava Live | Rescue Online | Sereď Online | Reportér 24


Dnes je 9. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Expedicia  Za polárny kruh 2016
Označenie inzercie
Expedicia Cernobyl 2016
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
ATELIER MAJKO
Označenie inzercie
Vysivanie na textil
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
Karol Voltemar  - cesta okolo sveta na bicykli
Označenie inzercie
Bratislava na fotografiách
Označenie inzercie
Videá

Kompetentné orgány by mali konať, pokým nie je neskoro

Miloš MajkoDátum07. 12. 2016 03:04:10TémaAktuálne témy
200

Zlaté Moravce   |    Mimoriadne ťažkej a časovo náročnej vymožiteľnosti práva, sme sa v našich médiach venovali už viac krát a vždy pri konkrétnych popisovaných prípadoch. Súdne  spory  sa veľa krát vlečú roky, čím  nielenže zbytočne navyšujú náklady obom stranám a zároveň štátu, ale  priamo či nepriamo spôsobujú aj stav, kedy strany sporu zotrvávajú v právnej neistote, čím sa otvára možnosť na mnohokrát zbytočné konflikty.

Ďalšou kategóriou sú spory vlastnícke, medzi podnikateľskými subjektami a také spory, kde je súdom vydané rozhodnutie čiastkové (napríklad vydaním predbežného opatrenia), ktoré však niektorá zo strán sporu nerešpektuje. Alebo si takéto rozhodnutie, či stav sporu každá zo strán vysvetľuje po svojom. Pravda je však len jedna a faktom zostáva, že rešpektovaný by mal byť aktuálny právny stav a to nielen samotnými stranami sporu, ale aj orgánmi zo zákona priamo dohliadajúcimi na vymožiteľnosť práva.

Nedávna tlačová beseda zástupcu jednej zo spoločností konkrétneho sporu odhalila roky trvajúci problém týkajúci sa majetku vo vlastníctve cirkvi, ktorá ho však podľa nájomných zmlúv prenajala najskôr jednému nájomcovi, no neskôr druhému. A nejde o majetok hocijaký, ale o stovky hektárov lesa, o ktorý je potrebné systematicky sa starať, priebežne do jeho obnovy investovať nemalé finančné prostriedky a zvelaďovať ho. Les totiž nie je kus kameňa, ktorý sa rokmi nezmení. Na druhej strane les poskytuje cenné drevo a práve jeho ťažba sa v nedávno prezentovanom  prípade javí byť problematickou. Na ňu si totiž uplatňuje nárok nájomca s pôvodnou nájomnou zmluvou, no ten s novou mu v ťažbe bráni. Na prvý pohľad možno banálny problém, akých sú v našom podnikateľskom prostredí tisíce. Možno áno, no nie v každom spore ide priamo o zdravie či onedlho možno život a nie každý spor si vyžaduje asistenciu polície niekedy aj dva razy za deň.

Po tlačovej besede uskutočnenej v Dome novinárov v Bratislave, sme sa spolu s kolegami z ďalších médií boli pozrieť na mieste sporu  v lesoch nad Zlatými Moravcami. Nie, nebudeme rozhodcami, na to právo nemáme a to nieje ani poslaním médií. Nemohli sme však nevidieť stav, kde sa ťažbe dreva  priamo pohybom v priestore ťažby snažia fyzicky zabrániť  ľudia  zastupujúci držiteľa novej nájomnej zmluvy s vlastníkom nehnuteľnosti, teda cirkvou. Na miesto stále častejších incidentov aj počas našej prítomnosti bola prizvaná hliadka  OO PZ, ktorej členovia miesto zadokumentovali a vyzvali všetkých prítomných, aby sa dostavili na OO PZ k podaniu vysvetlenia. Iba v tento deň podľa našich informácií padlo asi päť trestných oznámení. Niektoré o niekoľko hodín neskôr po prvom výsluchu, kedy po návrate do hory malo prísť k vyhrážaniu sa a dokonca aj fyzickému útoku na jedného z pilčíkov. 

Jedna zo strán sporu tvrdí, že polícia si nevykonáva  svoju prácu tak, ako by mala a pri konflikte berie na výsluch všetkých zúčastnených, čím sa práce na ťažbe dreva prerušia úplne, čo má byť cieľom ich protistrany.  Držiteľ prvej nájomnej zmluvy sa na základe predbežného opatrenia vydaného súdom, záznamu v katastri nehnuteľností a povolenia na ťažbu vydaného príslušným úradom domáha ochrany zo strany PZ.  Protistrana požaduje zastavenie ťažby do konečného rozhodnutia sporu. A kolobeh sa opakuje.

Vidiac na vlastné  oči priamo v teréne, agresivita strán sporu narastá. Iste aj preto, lebo v spore v konečnom dôsledku nejde o malé peniaze. Kto má pravdu? Snáď konečný verdikt padne skôr, ako budú privolávané policajné hliadky dokumentovať smrteľný pracovný úraz, alebo iný právny delikt, ktorý klasifikovať ako priestupok nedokážu.

Vo videu prinášame obsah tlačovej konferencie a dokumenty, ktoré jedna zo strán sporu zverejnila. Pre snahu o maximálnu objektívnosť prinesených informácií  možnosť vyjadriť sa sme ponúkli aj druhej strane sporu. Tá ju však odmietla s tým, že prebieha vyšetrovanie a vyjadria sa pred policajnými orgánmi a súdom. Škoda, možno by pohľad druhej strany do sporu vniesol viac svetla.

Čitateľ si asi dosť logicky položí otázku - nejestvuje možnosť dohody? Po tých rokoch naťahovania sa a konfliktov, asi nie. Práve preto sa rýchlosť konania kompetentných orgánov  javí ako mimoriadne dôležitá. A obdobne to je aj s rešpektovaním súčastného právneho stavu  obidvomi stranami.

- - -

Nevylučujeme, že prípadu sa budeme venovať aj v nasledujúcom období.

- - -

(Informácie prezentované vo videách a teda aj na tlačovej konferencii nie sú informáciami pochádzajúcimi  z nášho média a preto za ich obsah nenesie zodpovednosť ani médium a ani jeho vydavateľ)


Fotogaléria k článku:

200
Autor: Zdroj: dokumenty prezentované na TB
200
Autor: Zdroj: dokumenty prezentované na TB
200
Autor: Zdroj: dokumenty prezentované na TB

Zobraziť všetky fotografie
200
Autor: Zdroj: dokumenty prezentované na TB
200
Autor: Zdroj: dokumenty prezentované na TB
200
Autor: Zdroj: dokumenty prezentované na TB

200
Autor: Zdroj: dokumenty prezentované na TB
200
Autor: Zdroj: dokumenty prezentované na TB
200
Autor: Zdroj: dokumenty prezentované na TB

200
Autor: Zdroj: dokumenty prezentované na TB

Skryť všetky fotografie

Video k článku:


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
›REGISTROVANÍ NICKOM‹
všetci

Pre pridávanie komentárov k článkom sa prihláste. Ak nemáte prihlasovacie meno a heslo, zaregistrujte sa tu.

Bottom panel

© bratislavalive všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na bratislavalive.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign