Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Bratislava Live | Rescue Online | Sereď Online | Reportér 24


Dnes je 9. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Expedicia  Za polárny kruh 2016
Označenie inzercie
Expedicia Cernobyl 2016
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
ATELIER MAJKO
Označenie inzercie
Vysivanie na textil
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
Karol Voltemar  - cesta okolo sveta na bicykli
Označenie inzercie
Bratislava na fotografiách
Označenie inzercie
Videá

Tým, ktorí zachránili svet...

Miloš MajkoDátum26. 04. 2011 12:05:55TémaCestovanie
200

Černobyl    |   Pred  štvrť storočím ľudská nedbanlivosť, nadradenosť a pocit neomylnosti  jednotlivcov pri svojvoľnom rozhodovaní o postupoch pri obsluhe  snáď  najničivejšej sily akú človek vymyslel,   spôsobili  tragédiu, ktorá na generácie ovplyvnila životy stotisícov ľudí. A znovu tí, ktorí nedostatočne kontrolovali  i naďalej rozhodovali. A zodpovednosť žiaľ nikdy neniesli.

Po výbuchu Černobyľského reaktora  vypukol na jednom z blokov požiar. Na hasičskú stanicu v Prypjati prišiel rozkaz - v elektárni horí, výjazd!  Pre službukonajúcich hasičov výjazd posledný. O nebezpečenstve radiácie v smrteľných dávkach, hasiči informovaní neboli.

Aj dva dni po havárii sa deti obyvateľov  Prypjate hrali v piesku na ihriskách, mamičky sa prechádzali po uliciach s kojencami v kočíkoch. Nik im nepovedal, čo spôsobuje rádioaktívne žiarenie a že je všade okolo nich.

Až dozimetre v stovky kilometrov vzdialených elektrárňach v iných krajinách musli odhaliť obrovskú tragédiu, ktorá sa odohrala  v bývalom Sovietskom zväze.  Prečo?  Pravda bolí, no je to pravda...

Desiatky tisícok  ľudí na úkor vlastného zdravia a bez potrebných ochranných prostriedkov po dlhé roky odstraňovali  následky nezodpovednosti a nedbanlivosti jednotlivcov.

Dnes je 25. výročie od  najväčšej nukeárnej havárie v civilnom využívaní atómovej energie. Je to spomienka  na tých, ktorí si vytrpeli to, co iní jednoducho nemôžu pochopiť. A je to spomienka na tých, ktorí zachránili svet...

- - -

Stál som pri pamätníku hasičom, ktorí ako prví boli vyslaní k požiaru na horiacom bloku atómovej elektrárne v Černobyle. Z jednej strany  hasiči s prúdnicou v ruke a zo strany druhej hasiči  s dozimetrom v rukách. A v prostriedku tabuľka s jednoduchým  nápisom: 

"Tým, ktorí zachránili svet..."


Fotogaléria k článku:

200
Autor: Miloš Majko
200
Autor: Miloš Majko
200
Autor: Miloš Majko

Zobraziť všetky fotografie
200
Autor: Miloš Majko
200
Autor: Miloš Majko
200
Autor: Miloš Majko

200
Autor: Miloš Majko
200
Autor: Miloš Majko
200
Autor: Miloš Majko


Skryť všetky fotografie

Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹
anonym | 26-04-2011 17:29:30
Mám pocit, že anonym písal o zlyhaní Gorbačova pri jadrovej havárii, nie pri perestrojke...
Jozef | 26-04-2011 14:59:30
z blogu P.Pappa:

Na miesto o pár minút prišli miestni hasiči. Nepovedali im, že horí reaktor, mysleli si, že ide len o obyčajný požiar. Podarilo sa im uhasiť požiar na streche susediaceho 3. bloku, ktorého reaktor bol ešte v činnosti, aj menšie požiare v okolí, ale diera po reaktore 4. bloku horela ďalej. Všetci hasiči dostali pri zásahu smrteľnú dávku žiarenia, na streche strávili 15-20 minút. Prvú čatu, ktorú viedol poručík Vladimir Pravik, potom vystriedala druhá čata vedená poručíkom Kibenokom. Pravik sám nechal svoju čatu odísť a ešte pomáhal kolegom. O 2:23 v noci, presne 60 minút po výbuchu, bol už prijatý do nemocnice. Žil ešte 13 dní. Dnes má so svojimi druhmi v Černobyle pamätník.
Registrovaný Miloš Majko Miloš Majko | 26-04-2011 14:31:49
Sudruha Gorbacova je vhodne hodnotit komplexne v sirsich suvislostiach. Som demokrat. V ´89 v máji som bol v ZSSR. Zazil som eru a aj atmosferu Glasnosti.
Pripomeniem, keby nebolo sudruha Gorgacova, dost pravdepodobne by sme sa este aj teraz oslovovali sudruh-sudruzka, cestovali by sme na dovolenky k Bulharskemu moru, kde v mestskych predajniach masa cerstve maso ani len nepoznali, do Rumunska, kde elektrina, benzin, chlieb (aj to otrubovy) boli iba na pridel a kde sa neposlusnost v nazoroch na sudruha Nikolae Caucesca trestala zmiznutim rodiny vzburenca a vypalenim dediny kde zili...

Pripadne by sme Trabanty, Moskvice, Lady (i ked nepochybne modernejsie) nepovazovali za veterany a nejazdili by na nich ludia z recesie, ale z nevyhnutnosti.
Stale by sme budovali nedostizny komunizmus a internet by sme mali servirovany na pridel tak, ako este stale niektore krajiny.

Budme objektivni a hodnotme veci v suvislostiach danej doby.
anonym | 26-04-2011 13:37:40
Vtedajšie najvyššie vedenie ZSSR si nedalo námahu, aby informovalo o havárii v Černobyle. V komunistických médiách bolo zvykom všetko ututlať. Aj za cenu navýšenia strát na životoch, len aby si imperialisti nič zlé nemysleli. Ak by sa včas informovala verejnosť a vykonali by sa rýchle evakuačné práce, nemuseli mať následky havárie taký rozmer. V tom čase bol na najvyššom poste v ZSSR súdruh Gorbačov. Ten súdruh, ktorého obdivujú aj demokrati. V r. 1990 súdruh Gorbačov získal Nobelovu cenu za mier. Viem, že to bolo za aktivity perestrojky, ale aj tak - nie je to všetko zvrátené?

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Bottom panel

© bratislavalive všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na bratislavalive.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign