Videá

Kanoista roka

Miroslav KošírerDátum07. 12. 2018 08:12:42TémaŠport
817

V stredu 5.12.2018 počas slávnostného galavečera v Bratislave vyhlásili a ocenili Alexandra Slafkovského  a Samuela Baláža za  víťazov hlavných kategórií v ankete Kanoista roka 2018.  Hodnotiaca slávnosť sa druhýkrát konala spoločne pre vodných slalomárov a rýchlostných kanoistov, keďže od januára 2017 fungujú Slovenský zväz kanoistiky na divokej vode a Slovenský zväz rýchlostnej kanoistiky pod spoločnou vlajkou ako Slovenská kanoistika. Kanoista Slafkovský sa v roku 2018 stal celkovým víťazom hodnotenia Svetového pohára vo vodnom slalome, na MS v Riu de Janeiro bol piaty medzi singlkanoistami, na svoje konto si pripísal 4. miesto na ME Prahe a štyrikrát skončil druhý v jednotlivých kolách SP. Spolu s Michalom Martikánom a Matejom Beňušom sa navyše stal majstrom sveta v súťaži hliadok 3x C1M. Baláž bol členom úspešných posádok medzi pretekármi do 23 rokov aj seniormi. V "23-ke" bral zlato z MS v K4 na 500 m a v K2 na 1000 m, na ME bol členom víťaznej posádky v K4 na 500 m. Medzi seniormi bol členom strieborných štvorkajakov na kilometrovej trati na MS aj ME. Reprezentanti SR vo vodnom slalome v roku 2018 získali jedno zlato na MS a jedno striebro na ME, v oboch prípadoch išlo o hliadku kanoistov (Slafkovský, Beňuš a Martikán). Na majstrovstvách sveta juniorov a pretekárov do 23 rokov v Taliansku si Slovensko vybojovalo tri medaily (1 - 1 - 1) a na ME týchto kategórii v bratislavskom Čunove to bolo sedem cenných kovov (1 - 5 - 1).        V rýchlostnej kanoistike si z MS aj ME odviezli Slováci jedno striebro. Na majstrovstvách sveta juniorov a pretekárov do 23 rokov v bulharskom Plovdive to bolo päť medailí pre Slovensko (1 - 2 - 2) a na ME v Taliansku tiež päť cenných kovov (3 - 2 - 0).

Športovec roka

Vodný slalom:Alexander Slafkovský - celkový víťaz Svetového pohára, 5. miesto na MS, 4. miesto na ME, 4x 2. miesto v jednotlivých kolách SP.

Rýchlostná kanoistika:Samuel Baláž - 1. miesto na MS "23" v K4 na 500 m a K2 na 1000 m, 1. miesto na ME "23" v K4 na 500 m, 2. miesto na MS v K4 1000 m, 2. miesto na ME v K4 1000 m Výkon roka.

Vodný slalom:hliadka 3x C1M v zložení Michal Martikán, Alexander Slafkovský, Matej Beňuš za zlato na MS v Riu de Janeiro, čo bol ôsmy triumf na svetových šampionátoch v se?rii, celkovo desiaty.

Rýchlostná kanoistika:štvorkajak Samuel Baláž, Milan Fraňa, Csaba Zalka, Adam Botek - zlato na MS "23" v K4 na 500 m.