Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Bratislava Live | Rescue Online | Sereď Online | Reportér 24


Dnes je 9. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Expedicia  Za polárny kruh 2016
Označenie inzercie
Expedicia Cernobyl 2016
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
ATELIER MAJKO
Označenie inzercie
Vysivanie na textil
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
Karol Voltemar  - cesta okolo sveta na bicykli
Označenie inzercie
Bratislava na fotografiách
Označenie inzercie
Videá

Kampaň www.superzárobok.sk zameraná proti obchodu s ľuďmi bodovala na prestížnej súťaži o najkreatívnejšiu reklamu - Zlatý klinec 2015

MVSR |MM|  Ukázať verejnosti, ako  ľahko sa človek môže stať novodobým otrokom. S týmto zámerom pripravilo MV SR v spolupráci s občianskym združením BSOS edukatívno - prevenčnú kampaň www.superzárobok.sk. Kampaň bola spustená na pár dní v marci tohto roku. Cieľom bolo zistiť informovanosť verejnosti v prípade hľadania si práce v zahraničí o skrytom fenoméne zvanom obchod ľuďmi, ktorý neobchádza ani slovenských občanov. V priebehu 3 dní bolo reklamou na sociálnych sieťach zasiahnutých 740.000 používateľov. Z nich 41.000 navštívilo nachytávací web www.superzárobok.sk. Až 2.300 ľudí sa zaregistrovalo so záujmom o prácu v zahraničí, teda predstavujú zachránených potenciálnych otrokov.

 

Zlatý klinec je najvýznamnejšou súťažou o najkreatívnejšiu reklamu na Slovensku. Základným a jediným kritériom hodnotenia kvality súťažných prác je originalita, inovatívnosť kreatívneho nápadu a kvalita jeho realizácie. Nápaditosť v prípade kampane www.superzárobok.skocenili odborníci z oblasti reklamy hneď dvomi cenami. V kategórii  Interactive and online sme získali 3. miesto - bronzový klinec v kategórii Interactive and online pre neziskové organizácie.Za kreativitu v PR 2. miesto – strieborný klinec v kategórii kreativita v PR pre neziskové organizácie. Z pomedzi 237 prihlásených prác bola kampaň MV SR jedna z najúspešnejších.

Viac o ocenenej kampani nájdete na:  https://www.youtube.com/watch?v=7QyGYZRH1lM

 

Aj vďaka nachytávaciemu webu www.superzárobok.sksme zachránili viac ako 2000 slovenských občanov pred nútenou prácou v zahraničí. O akých ľudí ide o najčastejšie?  34 % zaregistrovaných ľudí pochádza z prešovského a košického kraja. Dve tretiny registrovaných predstavujú muži a z hľadiska veku sú najviac ohrozené skupiny mladých ľudí do 26 rokov.  Aj vďaka kampani doteraz navštívilo edukatívnu a informačnú webovú stránku www.novodobiotroci.sk7 000 ľudí. Cieľom kampane totiž bolo cez vlastnú skúsenosť občana, upozorniť na obrovské riziká, ktoré sa schovávajú za lákavými no neoverenými ponukami práce do zahraničia.

 

Z pohľadu formy obchodovania s ľuďmi (teda, na aký účel boli tieto osoby obchodované), môžeme na základe posledných štatistík konštatovať nasledovné:

-          Približne 40 % obetí bolo vykorisťovaných na nútenú prácu, 30 % na nútenú prostitúciu, 20 % bolo nútených k uzatvoreniu sobáša (teda išlo o nútený sobáš) a približne 10 % obetí bolo vykorisťovaných za účelom núteného žobrania či nútenej kriminality.

 

 

Keďže je obchodovanie s ľuďmi celosvetovo tretí najvýnosnejší nelegálny obchod po obchode s drogami a zbraňami, Slovensko vypracovalo  rad systémových opatrení zameraných na zefektívnenie boja proti obchodovaniu s ľuďmi. Medzi tie najdôležitejšie patria napr. realizovanie Programu podpory obetí obchodovania s ľuďmi či spustenie národnej linky. Od roku 2008 do 30.6. 2014 bolo do Programu podpory a ochrany obetí obchodovania s ľuďmizaradených 170 obetí, z toho 112 žien a 58 mužov, ktorí boli najčastejšie vykorisťovaní sexuálne či formou nútenej práce. Hoci ide o čísla,  ktoré hovoria o dobrovoľne prihlásených obetiach, obetí môže byť v skutočnosti viac.  Preto odporúčame informovať sa na Národnej Linke pomoci obchodovania s ľuďmi 0800 800 818,ktorá je určená na poskytnutie preventívnych informácií pred vycestovaním do zahraničia, ako aj na nadviazanie prvého kontaktu s potenciálnou obeťou obchodovania s ľuďmi a na sprostredkovanie pomoci.

 

 


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Bottom panel

© bratislavalive všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na bratislavalive.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign