Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Bratislava Live | Rescue Online | Sereď Online | Reportér 24


Dnes je 9. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Expedicia  Za polárny kruh 2016
Označenie inzercie
Expedicia Cernobyl 2016
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
ATELIER MAJKO
Označenie inzercie
Vysivanie na textil
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
Karol Voltemar  - cesta okolo sveta na bicykli
Označenie inzercie
Bratislava na fotografiách
Označenie inzercie
Videá

Jedenásteho februára si pripomíname Európsky deň 112

815

MVSR |MM|  Štáty Európskej únie sa v utorok 11. februára 2014 už po šiestykrát zapoja do aktivít organizovaných pri príležitosti Európskeho dňa 112. Hlavnou myšlienkou tohto dňa je zvýšenie povedomia občanov o existencii a fungovaní čísla, ktoré im môže zachrániť život. Napriek skutočnosti, že jednotné číslo tiesňového volania 112 začalo fungovať už viac ako pred dvadsiatimi rokmi, na základe prieskumu (Eurobarometer, 2012) len jeden zo štyroch Európanov vie, že je použiteľné vo všetkých členských štátoch Európskej únie. Slovenská republika sa zaraďuje medzi krajiny s najväčším povedomím verejnosti o 112, ako o jednotnom čísle tiesňového volania (57 %).   

„Propagácia 112 prostredníctvom Európskeho dňa 112, ktorý sa koná 11. februára od roku 2009, je mimoriadne dôležitá. Na európskej úrovni je však potrebné neustále uskutočňovať aktivity zamerané na zvýšenie povedomia verejnosti o čísle tiesňového volania 112“, povedal Demetrios Pyrros, predseda Poradného výboru Európskej asociácie čísla tiesňového volania (EENA). V členských štátoch sa budú pri príležitosti Európskeho dňa 112 organizovať rôzne podujatia. Vo väčšie krajín sú cieľovou skupinou aktivít deti, ktorým strediská príjmu volaní na 112 pripravia prezentácie a dni otvorených dverí. V niektorých štátoch je zvykom vytvárať živé symboly 112 alebo propagovať číslo prostredníctvom praktických ukážok zásahu záchranných zložiek. Viac informácií o programe pri príležitosti Európskeho dňa 112 možno nájsť na stránke: http://www.112foundation.eu/view/en/vertical/the_112_events/european_112_day.html

 

Európsky deň 112 si tento rok opäť  pripomenie aj Slovenská republika. Koordinačné strediská integrovaného záchranného systému, ktoré prijímajú tiesňové volania na 112, pripravujú bohatý program predovšetkým pre deti a mládež. Cieľová skupina je zvolená zámerne, keďže sú to práve deti, ktoré sa podieľajú na vysokom počte neoprávnených volaní na 112. Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky chce aj touto cestou prispieť k zníženiu počtu neoprávnených hovorov, ktoré môžu blokovaním linky tiesňového volania zamedziť prístup k 112 tým ľuďom, ktorí pomoc skutočne potrebujú. Propagačné aktivity budú mať preto nielen edukačný, ale aj osvetový charakter.   

V Bratislave, Trnave, Trenčíne, Nitre, Žiline, Banskej Bystrici, Prešove a v Košiciach budú môcť v utorok 11. februára 2014 deti z vybraných škôl navštíviť koordinačné strediská integrovaného záchranného systému, ktoré im priblížia každodennú prácu operátorov 112. Súčasťou prehliadok budú prezentácie fungovania čísla tiesňového volania 112, ako aj základných záchranných zložiek integrovaného záchranného systému. Deti sa tak budú mať možnosť priamo zoznámiť nielen s prácou operátorov, ale tiež s prácou samotných záchranárov – hasičov, policajtov i zdravotníkov. Dozvedia sa, čo treba spraviť ak sa ocitnú v situácii, kedy je ohrozený život, zdravie alebo majetok a ako sa poskytuje prvá pomoc.


Európske číslo tiesňového volania 112 bolo zavedené v roku 1991 (Rozhodnutím Rady z 29. júla 1991) so zámerom etablovania jednotného čísla tiesňového volania fungujúceho popri existujúcich národných číslach tiesňového volania vo všetkých členských štátoch Európskej únie. V Slovenskej republike bolo číslo 112 zavedené 1. júla 2003. Okrem členských krajín sa na číslo možno dovolať aj v niektorých iných štátoch, ako napríklad v Turecku, Nórsku, Srbsku a na Islande. Hovor na linku tiesňového volania 112 slúži na privolanie záchranných zložiek integrovaného záchranného systému, keď je ohrozený život, zdravie, majetok životné prostredie alebo verejný poriadok. Volať možno bezplatne a nepretržite, 24 hodín denne z akéhokoľvek telefónu (pevnej linky, mobilu, telefónnej búdky). Výhodou čísla tiesňového volania 112 je možnosť lokalizácie volajúceho, ako aj možnosť dovolať sa na 112 aj bez SIM karty. V roku 2013 bolo v Slovenskej republike na číslo 112 prijatých 1 559 045 hovorov.

 

 

 


Fotogaléria k článku:

815
Autor: zdroj: www.minv.sk

Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Bottom panel

© bratislavalive všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na bratislavalive.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign