Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Bratislava Live | Rescue Online | Sereď Online | Reportér 24


Dnes je 9. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Expedicia  Za polárny kruh 2016
Označenie inzercie
Expedicia Cernobyl 2016
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
ATELIER MAJKO
Označenie inzercie
Vysivanie na textil
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
Karol Voltemar  - cesta okolo sveta na bicykli
Označenie inzercie
Bratislava na fotografiách
Označenie inzercie
Videá

Ján Budaj o PKO

Miloš MajkoDátum01. 01. 2016 08:10:33TémaAktuálne témy

Koniec roka bol v Bratislave hektický a mesto prišlo o PKO. Ján Budaj to zhodnotil takto:

Mnohí sa už veselia, silvestrujú. Na tejto fotke vidno búranie PKO, dnes som tam strávil hodnú chvíľku, počúvajúc , čo si o tom myslia Bratislavčania (destiaky ľudí si za ten čas prišlo odfotiť ničenie PKO) , aj rynčanie nových okien trieštených stavebnými strojmi. Mesto za ne zaplatilo nedlho pred uzavretím PKO cca 5 mil.eur. Zbytočne. Primátor Nesrovnal po "ťažkých rokovaniach" celý majetok PKO odovzdal firme HENBURY, za 1 euro.

Stavebné stroje teraz búrajú mestské haly PKO, ale ešte aj toto búranie sa deje v "tradičnom štýle" , akým istý druh developerov už roky "buduje" Bratislavu: všetko na hrane , alebo aj za hranou zákona.

V nasledujúcom súhrne zrekapitulujem ničenie majetku mesta, ktorý je (bol) aj vašim majetkom, PKO. A pripomeniem aj niektoré "ľavoty" príbehu, v krátkych 5 kapitolách.

1. Neštandartné odkúpenie pozemkov pod PKO

Kauza PKO začala pochybným predajom pozemkov pod PKO. Pochybným ho možno nazvať preto, že spoločnosť HENBURY bola mestom vybratá vopred, bez súťaže. Aj preto, že sa predávalo sa za cca polovicu vtedajšej trhovej ceny a ešte aj bez náležitej zonálnej regulácie.
Navyše - polovicu tej polovičnej ceny pozemkov doposiaľ firma HENBURY mestu nezaplatila.
Chybou predaja oných pozemkov bolo, že pri predaji, aj po predaji, sa primátor Ďurkovský tváril, že otázku, kedy a v akej sume zaplatí developer za haly PKO, on nerieši.
A všetci naokolo - poslanci aj novinári - mlčali. (!) Tým zlyhaním zodpovedných sa začala kalvária PKO . Hlas pozdvihli iba občianski aktivisti, najmä z Bratislava otvorene...sotva kto ich ale sprvu počúval.

2. Prvý pokus o protiprávne zbúranie budov PKO bez ich zaplatenia.

Po získaní pozemkov v podhradí Starého Mesta za polovicu polovičnej ceny (tzn. za cca 168 eur / m2), mali developeri dokúpiť budovy PKO a vybudovať mestu promenádu za 4,3 mil. eur (to je tá nezaplatená polovica ceny pozemkov pod PKO). Neurobili však ani jedno , ani druhé.

Hoci by som napr. ja predaj budov PKO (s cieľom ich zničenia) považoval za kultúrne barbarstvo, pripúšťam, že ak by boli developeri HENBURY kúpili budovy PKO i za ich reállnu cenu, mnohí Bratislavčania by to prijali. Veď mesto by tak malo za čo postaviť nový kultúrny stánok. Ako som napísal - bolo by to chybné a nekultúrne odobriť ničenie vzácneho mestského majetku. Ale voliči by to všetko možno j pochválili. OK, ak sa to inak nedá, aspoň za budeme mať nové, vylepšené PKO.

A tu sme pri koreni príbehu - platiť mestu za budovy PKO sa developerom nechcelo.Veď nebol by to tento druh developerov, ak by im v hlave neskrsla myšlienka získať budovy PKO bez zaplatenia.

A tak nasledovali niekoľkoročné mediálne tanečky , predvádzané developermi firmy HENBURY držiacimi v náručí čoraz bezmocnejšieho A. Ďurkovského . Raz spolu sľubovali vzdušné zámky nového PKO pri Lide, alebo na rekonštruovanej budove skladu 07 (vedľa dnešného komplexu Eurovea), potom zasa kdesi na Dunajskom nábreží ...samozrejme, zakaždým sa vykľulo to isté šidlo z vreca - tie nové a drahé budovy si mesto poriadne zaplatí, zatiaľ čo HENBURY nechce dať mestu za funkčné a finančne ziskové budovy PKO ani korunu!

Všetky tie tanečné figúry firmy Henbury s A. Ďurkovským zakrývali to, čo sa zjavilo jedného aprílového dňa roku 2007 (vďaka dvojici novinárov SME) - a totiž, že v Ďurkovského kabinete už dávnejšie spečatili a podpísali tajnú dohodu o zničení PKO, a to bez akejkoľvek finančnej náhrady.

3. Andrej Ďurkovský - agónia politika vo víre tanca korupcie a tajných dohôd

Nešťastník, A. Durkovský, podpisoval v rokoch 2006 -2010 čoraz viac tajných dodatkov ku zmluve o predaji pozemkov pod PKO. Omotaný záväzkami raz voči tej, inokedy inej finančnej skupine (sú tu ešte jeho nepochopiteľné služby J.Širokému a tiež iným developerským skupinám) sa vzdával vlastnej vôle a verejne podpory. Tento primátor sa nielen že potajme vzdal budov PKO bez zaplatenia, ale ešte si aj ich zbúranie objednal u firmy HENBURY.

A.Ďurkovský si pred cca 8 rokmi objednaôl potajme na Stavebnom úrade Starého Mesta búracie povolenie na PKO... ale zbúrať sa ho nedhodlal. Nie že by nechcel - no verejnosť si už začala kauzu všímať . A pán primátor Ďurkovský mienil vo voľbách (jún 2010) kandidovať do NR SR...(a súčasne ostať aj v kresle primátora). Odkladal teda okamih pravdy, kedy prizná, že bol už roky zaviazaný zničiť PKO ... až pokým nenastal predvečer jeho konca v Primaciálnom paláci...

4. Polčas príbehu : občania strážia PKO vo dne v noci. Aj spolu s občiankou - premiérkou I.Radičovou.

Polčasom nášho desaťročného príbehu bol škandalózny pokus zbúrať PKO v noci z 30 novembra 2010 na 1. decembra 2010. To bolo po komunálnych voľbách, noví poslanci, ani primátor ešte nenastúpili a ten starý, A. Ďurkovský ešte mal zopár týždňov do odchodu z Primaciálneho paláca. Bola to predsviatočná doba, podobná tej dnešnej . Novinári aj verejnosť mali celkom iné problémy. Ideálna doba na špinavosti. Preto sa v tunajšej politke využíva predvianočný čas ako doba, v ktorej sa v tunajšej politike prepečie rok čo rok poriadna kopa podfukov a nekalých kšeftov.

Lenže - v decembri roku 2010 to nevyšlo. Voči nelegálnemu búraniu PKO sa zomkli občania, aktivisti, odborníci a k nim sa pridala aj vtedajšia nová premiérka, I.Radičová. V krízovej situácii navštívil PKO v decembri 2010 aj minister vnútra, D. Lipšic. Upozornil developerov z J a T, resp. z firmy CRESCO, ktorí sa skrývali (a skrývajú) za účelovo zapísanou firmou HENBURY, že zákony SR platia aj pre nich.

Vianoce 2010 : Buldozéry sa výnimočne stahli.

O necelý rok a pol ale premiérku Radičovú podrazili a moc získali jej postkomunistickí odporcovia , strana SMER R. Fica. Ale nádej, že sa budovy historického PKO zachovajú pre občianstvo Bratislavy, alebo že sa - v horšom prípade - aspoň nepredajú pod ich reálnu cenu - padla až po nástupe nového primátora, I.Nesrovnala

4/1. Nesrovnal ako kandidát na primátora : nech žije PKO!

Dnešný primátor, p.Ivo Nesrovnal, sa v čase boja s politikou Andreja Ďurkovského o kauzu PKO nijako nezaujímal. Nepridal sa ku aktivistom po roku 2005, ani nestrážil PKO v decembri 2010, kedy uzimených občanov napádali agresívni ochrankári firmy HENBURY (vari tí istí, čo včera urážali novinárov?).
Keď ale bolo po boji, označil sa Nesrovnal za obdivovateľa hodnôt PKO a s chuťou si do Ďurkovského a jeho postupu voči PKO aj kopol.
A čo budúcnosť PKO ? Tú začal - dodatočne - sľubovať a garantovať. Presadil uznesenie MsZ, že PKO sa obnoví a zachová (v r. 2011). Získal si tým veľa známych občianskych aktivistov, z ktorých podpory ťažil v nasledujúcich voľbách v roku 2014. Ako jediný z kandidátov sľúbil aj vo volebnej kampan, že práve on dobuduje Dunajské nábrežie aj s PKO. Aj vďaka tomu získal vo voľbách 2014 post primátora Bratislavy.

4/2. Nesrovnal ako primátor : repríza búrania budov PKO bez ich zaplatenia

I.Nesrovnal prinajmenej od jari 2015 rokoval s HENBURY , ale nepripustil, aby sa rokovaní zúčastnili poslanci, alebo občianski aktivisti . (Čo občas akceptoval dokonca aj primátor A.Ďurkovský) . V auguste 2015 sa s HENBURY dohodol - ale bez toho, aby to poslancom priznal pri každomesačných informáciách "O stave rokovania s HENBURY", ako to od neho vyžadovalo rokovanie Mestského zastupiteľstva (mimochodom, toto každomesačné informovanie primátora o rokovania s Henbury bolo v programoch MsZ na jeho návrh, podľa uznesenie z r. 2011).
Dohoda s HENBURY vznikla v prísne utajenom režime. Text sa poslancom dostal na stôl až ráno, v deň hlasovania. Opäť bolo pred Vianocami . Všetko ako za Andreja Ďurkovského. A opäť mal už primátor, tentoraz Nesrovnal, zošíkový potrebný počet "žetónov" , poslancov.

4/3. PKO za 1 euro.

Tým tajomstvom, ktoré I.Nesrovnal skrýval pred verejnosťou a poslancami bolo vlastne to isté, čo pred rokmi skrýval aj A. Ďurkovský - že chce dať mestské budovy PKO bohatým a politiciky vplyvným developerom bez zaplatenia ich reálnej ceny.

V zmluve, ktorú 15.12.2015 predložil I.Nesrovnal poslancom MsZ, sa ale mesto vzdalo nie iba majetkov, ale ešte aj nároku pripomienkovať budúcu výstavbu. Pod hrozbou pokuty nesmie do budúcnosti robiť o Dunajskom nábreží diskusie s občanmi. Mesto sa zaviazalo zrušiť platné uznesenie MsZ o vytvorení územného plánu tejto zóny, devoloperi tak môžu stavať bez presnejšej regulácie. Presne ako pri River parku I. Vzdalo sa aj nároku na poplatky za zabratie verejných priestorov atď. atď. Takú kapituláciu na práva a záujmy mesta nevídať !

A prečo vlastne tá kapitulácia ? Čím to všetko primátor Nesrovnal odôvodňuje ? Vraj sa developer vyhráža požiadavkou za údajný ušlý zisk. No dosiaľ sa ešte žiaden súd , kde by firma HENBURY predložila a vyčíslila údajné škody - ešte nekonal. V osobných rozhovoroch sa I.Nesrovnal netají právnym názorom, že nároky developera stoja na vode. Takže nejde o dôvody, ale skôr o priehľadnú zámienku.

5. Záver : musí sa ešte aj to búranie PKO diať v nelegálnom štýle?

Hneď druhý deň potom, čo spoločnosť HENBURY dostala budovy PKO na list vlastníctva , začala s ich búraním (tzn. 29.12.2015). Ale ani v tomto okamihu nedokáže ísť inou cestou, než ako doposiaľ.

Firmu HENBURy nezaujíma, že regulérne búracie povolenie si mohla vybaviť za pár týždňov. HENBURY búra radšej na základe povolenia, čo im dal primátor Ďurkovský, toho čo vzniklo aj bez súhlasu poslancov MsZ. Že to vykonal v rozpore so zákonom ? Že A. Ďurkovský nemal na búranie PKO zákonnú kompetenciu? To všetko medzičasom potvrdil Krajský súd Bratislava, a tento rozsudok nadobudol právoplatnosť.
Preto nemôže byť búracie povolenie vyžiadané primátorom Ďurkovským, právoplatným.
Existuje predsa právna zásada, že nik nemôže právomoc , ktorú zo zákona nemá (napr. zbúranie majetku mesta) , preniesť na druhú osobu. Ak si primátor A.Ďurkovský žiadal od Stavebného úradu Staré Mesto búracie povolenie bez toho, aby mal o tom uznesenie poslancov MsZ, konal v rozpore so zákonom. A ak mu ho vtedajší starosta, p. Petrek, podpísal, konal v rozpore so zákonom tiež. Preto je toto búracie povolenie neplatné od samého počiatku.

Navyše - dokladu pána Ďurkovského už dávno uplynula lehota v ňom uvedená (tou lehotou bol 31.12.2011). Týmto sa stal doklad nevykonateľným. Nik, ani páni z Ja a Ty, nedokážu dnes , na konci roka 2015, zbúrať PKO "s termínom do 31.12.2011". Je to ako s prepadnutou letenkou : je síce platná, ale nevykonateľná...

Ako to, že sa PKO predsa búra na základe nelegálne vystaveného a z hľadiska lehoty nevykonateľného búracieho povolenia ...?

S tou otázkou som dnes išiel na Stavebný úrad Staré Mesto, aj za starostom Števčíkom. Výsledkom sú dve podania : vyzval som Stavebný úrad Staré Mesto uskutočniť neodkladne výkon štátneho stavebného dozoru a starostu Rada Števčíka, aby prestal ustupovať arogancii, s akou konajú developeri na Dunajskom nábreží.

Zdroj: FB  Ján Budaj


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹
Róbert | 04-02-2016 21:05:09
V ten deň zomrela kultúra...a bez kultúry niet národa...

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Bottom panel

© bratislavalive všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na bratislavalive.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign