Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Bratislava Live | Rescue Online | Sereď Online | Reportér 24


Dnes je 8. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Expedicia  Za polárny kruh 2016
Označenie inzercie
Expedicia Cernobyl 2016
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
ATELIER MAJKO
Označenie inzercie
Vysivanie na textil
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
Karol Voltemar  - cesta okolo sveta na bicykli
Označenie inzercie
Bratislava na fotografiách
Označenie inzercie
Videá

Historicky prvá Lavička Václava Havla na Slovensku bola dnes odhalená v Košiciach. Je súčasťou nového projektu Rezidencia pri Radnici v centre mesta.

815

Ing.arch. Miroslav Motyčák|MM|  06.06.2018, Košice– Napriek tomu, že projekt Lavičky Václava Havla (anglicky Havel's Place) existuje už šiestym rokom a ku koncu roku 2017 bolo týchto kultových miest po celom svete už 24, doposiaľ si žiadna zatiaľ nenašla svoje miesto na Slovensku. V krajine, ktorá bola so životom posledného československého a prvého českého prezidenta tak úzko spätá. Tento historický paradox sa dnes konečna podarilo napraviť, a to vďaka developerskej spoločnosti VSH development, ktorá v rámci revitalizácie centra Košíc a výstavby nového polyfunkčného projektu Rezidencia pri Radnici zaistila taktiež historicky prvú Lavičku Václava Havla pre Slovensko.

 

Slávnostného odhalenia sa zúčastnili viaceré významné osobností, ktoré bez preháňania písali dejiny hneď niekoľkých krajín Visegrádu. Slová vyzývajúce k zamysleniu predniesli nad novo odhalenou Lavičkou bývalí prezidenti Poľska a Slovenska Lech Wałęsa Rudolf Schuster, rovnako ako aj bývalí ministri kultúry a zahraničných vecí Českej republiky Daniel Herman a Karel Schwarzenberg. Za Košice sa potom prihovoril úradujúci viceprimátor Martin Petruško.

 

Lavička Václava Havla v symbolickej podobe dvoch kresielok a guľatého stolíku pod lipou je významnou poctou pamiatke posledného prezidenta Československa a prvého prezidenta slobodnej Českej republiky a demokratickým hodnotám, ktoré osobne reprezentoval. Umelecké dielo vytvoril blízky priateľ prezidenta Havla, Bořek Šípek.

 

„Všade na svete slúži Lavička Václava Havla ako miesto vyzývajúce k posadeniu sa a k premýšľaniu, k nadväzovaniu nových kontaktov, k rozvíjaniu dialógu či k načúvaniu myšlienok druhých. Miesta tak symbolizujú otvorenosť demokracie. Všetky tieto atribúty sú blízke našej spoločnosti a veľmi si vážime všetkých hrdinov, ktorí sa o demokraciu zaslúžili. Zvlášť v dnešnej dobe, kedy sa téma nedotknuteľnosti demokracie stáva opäť aktuálnou,“hovorí Ján Horváth, predseda predstavenstva spoločnosti VSH development a CEO divízie Real Estate v investičnej skupine CTR group.

 

Centrum Košíc sa mení pod taktovkou VSH development

Projekt Rezidencia pri Radnici je vlajkovou loďou skupiny CTR group v Košiciach a je zároveň najväčším a tiež najpredávanejším projektom realizovaným v jednej etape na celom Slovensku. Bytový areál s 390 bytmi, podzemnými parkovacími miestami, privátnym zeleným átriom, námestíčkom a supermarketom sa nachádza iba pár krokov od Hlavnej ulice, v susedstve Kancelárie prezidenta Slovenskej republiky a Miestneho úradu mestskej časti Košice – Staré Mesto, ale aj Verejnej knižnice Jána Bocatia a Východoslovenského múzea.

 

Rezidencia pri Radnici však nie je jediným projektom, ktorý táto pôvodom česká investiční skupina vo východoslovenskej metropole realizuje. V máji minulého roku zahájila tiež realizáciu dlho očakávanej novej etapy Business Centra Košice v susedstve Steel Arény. Business Centre Košice III, ako sa nová etapa oficiálne nazýva, ponúkne celkom 151 bytových jednotiek, takmer 7.000 m2 kancelárií a 3.200 m2 pre obchody a najrôznejšie služby. Spolu s už postavenou pôvodnou etapou s 18.000 m2 prenajímateľnej plochy vytvoria tieto architektonické dominanty symbolickú vstupnú bránu do Košíc pri príjazde od letiska. Dokončenie je naplánované už v budúcom roku.

 

Ďalších viac ako 320 bytov sa tiež chystá investor postaviť na nedávno zakúpenom brownfielde v širšom centre mesta, medzi ulicami Bellova a Alvinczyho, v projekte Rezidencia Albelli, ktorý sa momentálne intenzívne pripravuje.


Fotogaléria k článku:

815
Autor: zdroj: Rezidencia pri Radnici
815
Autor: zdroj: Rezidencia pri Radnici
815
Autor: zdroj: Rezidencia pri Radnici

Zobraziť všetky fotografie
815
Autor: zdroj: Rezidencia pri Radnici
815
Autor: zdroj: Rezidencia pri Radnici
815
Autor: zdroj: Rezidencia pri Radnici


Skryť všetky fotografie

Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
›REGISTROVANÍ NICKOM‹
všetci

Pre pridávanie komentárov k článkom sa prihláste. Ak nemáte prihlasovacie meno a heslo, zaregistrujte sa tu.

Bottom panel

© bratislavalive všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na bratislavalive.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign