Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Bratislava Live | Rescue Online | Sereď Online | Reportér 24


Dnes je 23. 2. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Expedicia  Za polárny kruh 2016
Označenie inzercie
Expedicia Cernobyl 2016
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
ATELIER MAJKO
Označenie inzercie
Vysivanie na textil
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
Karol Voltemar  - cesta okolo sveta na bicykli
Označenie inzercie
Bratislava na fotografiách
Označenie inzercie
Videá

Gibraltar - letisko *video*

Peter SaboDátum06. 07. 2009 15:53:51TémaCestovanie
Letisko pôvodne vybudované ako záchranná dráha pre lietadlá počas druhej svetovej vojny oslavuje tento rok svoje 70. výročie. Letisko ležiace naprieč Gibraltárom je stále vojenské, využívajú ho Kráľovské letecké sily (RAF) Veľkej Británie a majiteľom je ministerstvo obrany VB. Letisko ako jedno z mála je zaradené do kategórie A podľa dohôd ICAO. Znamená to že všetky lietadlá v riadenom priestore letiska musia dodržiavať pokyny riadiaceho letovej prevádzky a ten musí udržiavať medzi všetkými lietadlami rozostup. Špeciálne postupy ktoré musia piloti dodržiavať pri priblížení, kedy musia nalietať podľa pokynov dispečera a následne urobiť 90 stupňový obrat aby sa zrovnali s osou dráhy, nie sú jednoduché. Letisko nemá žiadne možnosti prístrojového priblíženia a preto piloti musia spoliehať už od spomínanej obrátky len na svoje zmysly. Krátka dráha (1829m pričom pri pristátí je maximálne využiteľných len 1626m) je obkolesená budovami, cestami, hotelmi ale aj futbalovým štadiónom. Piloti musia dbať aj na to, že v tejto prímorskej oblasti vejú silné vetry a v spojení s blízkou vysokou skalou vznikajú aj nevyspytateľné turbulencie ktoré sa formujú tesne nad prahom dráhy. Na letisku nie je povolené pristávať ak dohľadnosť klesne pod 5 kilometrov, piloti totižto potrebujú vidieť skalu a letisko čo najskôr. Piloti , ak vykonali obrátku pre priblíženie správne, sú približne 2 kilometre od prahu dráhy, čo nie je veľa priestoru na manévrovanie či rozmýšľanie, stále treba dbať na turbulencie a v prípade pristátia v noci musia piloti mať na pamäti, že len niekoľko metrov od dráhy sa nachádza marína, ktorá je podobne osvetlená ako dráha. Letisko je zaujímavé aj tým že priamo stredom dráhy prechádza hlavná cesta ktorá spája Španielsko s Gibraltarom. Letisko sa radí aj preto k jedným z najnebezpečnejších ale aj najzaujímavejších na svete. Z letiska možno komerčnými linkami letieť do Londýna, Manchasteru, Madridu či Barcelony.
VIDEO

Fotogaléria k článku:


 Lietadlo British Airwais pripravene na start na zaciatku runway na letisku v Gibraltari. Osadka policajneho auta vysla na runway v case par sekund pred samotnym startom - futbalisti miestneho klubu prekopli na runway loptu (viacej na pripravovanom videozazname).
Popis: Lietadlo British Airwais pripravene na start na zaciatku runway na letisku v Gibraltari. Osadka policajneho auta vysla na runway v case par sekund pred samotnym startom - futbalisti miestneho klubu prekopli na runway loptu (viacej na pripravovanom videozazname).


Zobraziť všetky fotografie

 Vjazd na letisko zo strany od GB do Spanielska
Popis: Vjazd na letisko zo strany od GB do Spanielska
 Pri kazdom uzatvoreni priestrou letiska pre star alebo pristavanie lietadla, dava policajt na cestu "jezka", ktory by zabranil pripadnemu nasilnemu vniknutiu auta na runway. V bezprostrednom okoli vjazdu na letisko hliadkuju policajne zlozky
Popis: Pri kazdom uzatvoreni priestrou letiska pre star alebo pristavanie lietadla, dava policajt na cestu "jezka", ktory by zabranil pripadnemu nasilnemu vniknutiu auta na runway. V bezprostrednom okoli vjazdu na letisko hliadkuju policajne zlozky

 Je to zvlastny pocit stat na proistriedku runway, kadial pred 2-3 minutami starovalo lietadlo...
Popis: Je to zvlastny pocit stat na proistriedku runway, kadial pred 2-3 minutami starovalo lietadlo... Standardna premavka po hlavnej komunikacii krizujucej runway na letisku v Gibraltari
Popis: Standardna premavka po hlavnej komunikacii krizujucej runway na letisku v Gibraltari
  je prakticky priamo pod znamou Gibraltarskou skalou

Letisko Gibraltar. Pristávajúca plocha letiska Gibraltar je  je prakticky priamo pod znamou Gibraltarskou skalou a z oboch strán je obklopená morom. Na východnej strane dráhy  je Stredozemné more, na západnej strane Atlantický oceán so zálivom Algeciras. Pristávacia dráha meria iba 1828 m, čo v praxi znamená, že piloti musia byť pri manévrovaní neuveriteľne presní.
Popis: je prakticky priamo pod znamou Gibraltarskou skalou Letisko Gibraltar. Pristávajúca plocha letiska Gibraltar je je prakticky priamo pod znamou Gibraltarskou skalou a z oboch strán je obklopená morom. Na východnej strane dráhy je Stredozemné more, na západnej strane Atlantický oceán so zálivom Algeciras. Pristávacia dráha meria iba 1828 m, čo v praxi znamená, že piloti musia byť pri manévrovaní neuveriteľne presní.


 Riadiaca veza Gibraltarskeho letiska
Popis: Riadiaca veza Gibraltarskeho letiska

 Premavka po hlavnej komunikacii krizujucej runway na letisku v Gibraltari je zastavena - o minutu bude startovat lietadlo  British Airwais do Londonu
Popis: Premavka po hlavnej komunikacii krizujucej runway na letisku v Gibraltari je zastavena - o minutu bude startovat lietadlo British Airwais do Londonu


Skryť všetky fotografie

Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
›REGISTROVANÍ MENOM‹
registrovaní nickom
všetci
Miloš Majko | 26-06-2010 12:35:09
Popri Maroku sa dá pri bežnej dovolenke na juhu Španielska zvládnuť aj Gibraltár. Lacnejšie lety ako do Gibraltáru su však do Malagy.
Tomas Kubacka | 13-08-2009 23:13:20
*yes*
Robert Rybársky | 15-07-2009 01:22:47
Aktualizacia: pridane video

Pre pridávanie komentárov k článkom sa prihláste. Ak nemáte prihlasovacie meno a heslo, zaregistrujte sa tu.

Bottom panel

© bratislavalive všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na bratislavalive.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign