Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Bratislava Live | Rescue Online | Sereď Online | Reportér 24


Dnes je 9. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Expedicia  Za polárny kruh 2016
Označenie inzercie
Expedicia Cernobyl 2016
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
ATELIER MAJKO
Označenie inzercie
Vysivanie na textil
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
Karol Voltemar  - cesta okolo sveta na bicykli
Označenie inzercie
Bratislava na fotografiách
Označenie inzercie
Videá

Filmový festival inakosti plný filmových noviniek

815

Roman Samotný |MM|  Viacerými titulmi, ktoré mali premiéru tento rok na festivaloch ako Berlinale či Sundance, sa popýši Filmový festival inakosti. Už ôsmy ročník prehliadky LGBTI kinematografie štartuje v stredu 22. 10. v Bratislave a potrvá do nedele 26. 10. Festivalové projekcie uvidia diváci a diváčky v dvoch kinosálach Kina Lumiѐre a v Kine Film Europe. Dôraz kládla dramaturgia tento rok na nové nemecké filmy, ktoré sú zaradené v sekcii „Deutsche Welle“. „V Nemecku za posledné roky vzniklo pomerne veľa queer filmov. Chceli sme sa pozrieť na to, aké témy sú aktuálne v krajine, ktorá je známa vysokým životným štandardom. Ako sa tam žije LGBTI ľuďom a čo ich trápi?“ vysvetlila riaditeľka festivalu Zita Hosszúová. V rámci sekcie sa objavia dva dokumenty a štyri hrané filmy.

 

Okrem nemeckej queer kinematografie môžu diváci a diváčky nazrieť do života LGBTI ľudí v Brazílii, Austrálii, Poľsku, Francúzsku, USA, Veľkej Británii, v Švajčiarsku a v Česku. A zaradený je aj jeden slovenský titul. Svetovú premiéru bude mať na festivale český dokument Hviezda menom Sonja (r. Peter Serge Butko). Je to unikátny dokument, ktorý vznikal takmer 13 rokov a zachytáva osud českej travesty hviezdy. Sonja patrila v 90. rokoch medzi vychytených kabaretných umelcov a jej večne vypredané šou lákali aj mnohé tváre zo šoubiznisu. Kariéru však časom zničili pracovné konflikty a drogy. Sonja padla na úplne dno. Skončila na ulici a namiesto kabaretných vystúpení sa začala živiť prostitúciou. Dnes pomáha HIV pozitívnym ľuďom.

 

Festival reaguje aj na rastúcu homofóbiu a útoky na LGBTI ľudí vo východnej Európe a najmä v Rusku. Tejto témy sa dotýka francúzska dráma Chlapci z Východu (r. Robin Campillo). Ukazuje osudy mladíkov, ktorí prišli do Paríža práve z východoeurópskych krajín. Napriek tomu, že nemajú ani 25 rokov, majú za sebou ťažké životné peripetie. Zväčša prichádzajú bez oficiálnych dokladov a bez peňazí – aby prežili, často sa z nich stávajú prostitúti. Film sa točí okolo jedného z nich – Mareka, do ktorého sa zamiluje 50-ročný solventný muž.

 

Spektrum tém, ktoré prinesie Filmový festival inakosti, však bude oveľa pestrejšie. Príbeh dvoch partneriek, ktoré by chceli vychovávať spoločné dieťa, prináša nemecká snímka Dve matky (r. Anna Zohra Berrached). Téme prijatia odlišnej citovej a sexuálnej orientácie sa venuje holandský film Chlapci (r. Mische Kamp) a poľské Plávajúce vežiaky (r. Tomasz Wasilewski). O začiatkoch emancipačného hnutia homosexuálov vo Švajčiarsku rozpráva film Kruh (r. Stefan Haupt). „Tých tém je však oveľa viac. Aj prostredníctvom festivalu by sme chceli ukázať rôznorodé životné príbehy LGBTI ľudí, aby diváci objavili skutočný svet teplej komunity. Mrzí nás, že vnímanie LGBTI ľudí je stále skreslené a plné predsudkov, klamstiev a mýtov. Radi by sme to zmenili, aby sa nám v tejto krajine spolu dobre žilo,“ komentovala riaditeľka festivalu.

 

Okrem filmov je pripravený aj sprievodný program, v rámci ktorého bude výstava, party, diskusia a brunch. Patrónmi Filmového festivalu inakosti je herečka Zuzana Krónerová a herec Richard Stanke. Viac o festivale sa možno dozvedieť na www.ffi.sk.

 

Hviezda menom Sonja – trailer: http://vimeo.com/94193644

Chlapci z Východu – trailer: http://vimeo.com/91402511

 

Roman Samotný

PR manažér

Filmový festival inakosti

 

Realizované s finančnou podporou Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí v rámci dotačného programu Podpora a ochrana ľudských práv a slobôd. Za obsah tohto dokumentu je zodpovedná výlučne Iniciatíva Inakosť.

 

Festival je súčasťou projektu Dúhový rok, ktorý organizuje divadlo NoMantinels. Projekt Dúhový rok bol podporený sumou 74 951,75 eur z Fondu pre mimovládne organizácie, ktorý je financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2009 ‒ 2014. Správcom Fondu je Nadácia otvorenej spoločnosti ‒ Open Society Foundation. Cieľom projektu Dúhový rok je posilnenie aktívneho občianstva.

 

Organizátor:
Iniciatíva Inakosť

Donori:

Ministerstvo zahraničných vecí SR, Ministerstvo kultúry SR, Nadácia otvorenej spoločnosti, Finančný mechanizmus EHP, Nórske granty, Veľvyslanectvo Švajčiarska na Slovensku

Partneri:

Kino Lumière, Kino Film Europe, Art Film Fest, NoMantinels, MoshiMoshi, Tuli, Queer Slovakia, Artforum

Mediálni partneri:

Iboys.cz, Igirls.cz, Rádio_FM, Citylife.sk, Refresher.sk, Pravda

 


Fotogaléria k článku:

815
Autor: zdroj: Roman Samotný

Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Bottom panel

© bratislavalive všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na bratislavalive.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign