Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Bratislava Live | Rescue Online | Sereď Online | Reportér 24


Dnes je 9. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Expedicia  Za polárny kruh 2016
Označenie inzercie
Expedicia Cernobyl 2016
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
ATELIER MAJKO
Označenie inzercie
Vysivanie na textil
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
Karol Voltemar  - cesta okolo sveta na bicykli
Označenie inzercie
Bratislava na fotografiách
Označenie inzercie
Videá

Filmový festival inakosti 10 rokov oslavuje pestrosť

815

FFi  |MM|    Už do 10. ročníka vstúpi Filmový festival inakosti, a to v utorok 8. novembra projekciami na Stanici Žilina-Záriečie. Filmové príbehy lesieb, gejov, bisexuálnych, transrodových a intersexuálnych ľudí si môžu diváci a diváčky v Žiline pozrieť aj v stredu 9. novembra. Odtiaľ sa presunie festival do Banskej Bystrice. Program je naplánovaný na 29. a 30. novembra v Záhrade – Centre nezávislej kultúry. Štafetu preberú Košice – Kino Úsmev bude hostiť Filmový festival inakosti od 2. do 4. decembra. Bratislavská časť prehliadky bude tradične v Kine Lumiѐre, a to v termíne od 7. do 11. decembra. Jubilejný 10. ročník bude finišovať v Liptovskom Mikuláši, kde budú premietania 13. a 14. decembra v réžii Diery do sveta.

 

Za hlavný symbol si zvolil Filmový festival inakosti písmeno X. Nielen ako rímsku číslicu 10 na pripomenutie aktuálneho ročníka, ale najmä ako symbol premennej, neurčitosti, nejednoznačnosti, exotiky. Cieľom festivalu je prinášať príbehy rôznych ľudí, upozorňovať na každého a každej jedinečnosť a na to, že vďaka vzájomnému rešpektu, pochopeniu a ohľaduplnosti vieme ako spoločnosť rásť a napredovať. Desiaty ročník by teda mal byť oslavou ľudskej pestrosti. Na plagáte tvorcovia pracujú i s odkazom na DNA špirálu, aby pripomenuli, že vo svojej podstate sme rovnakí a rovnaké, no zároveň každý a každá máme svoj vývoj a príbeh, svoje premenné X, čo z nás utvárajú jedinečné bytosti.

 

Filmový festival inakosti otvorí v utorok 8. 11. v Žiline Krajina búrok (r. Á. Császi). Táto maďarská dráma prináša strhujúci príbeh mladíka, ktorý bojuje o svoje šťastie v malej dedine, kde je homosexualita stále vnímaná ako hriech. Ďalším titulom v programe je Chlapčica, film francúzskej režisérky Céline Sciamma, ktorý prináša nesmierne inteligentný a citlivý pohľad na rodové stereotypy a láskavé rodinné vzťahy. Diváci a diváčky sa môžu bližšie pozrieť aj na život kontroverzného talianskeho filmára v dráme Pasolini (r. A. Ferrara). Domáca tvorba bude zastúpená vďaka dokumentu Odchádzame z tejto krajiny (r. D. Jursa) a projektu IDentity (r. E. Ondriašová), ktorého cieľom je práve poukázať na pestrosť identít LGBTI ľudí. Prehliadku v Žiline uzavrie dokument Transit Havana (r. D. Abma), ktorý približuje postavenie transrodových ľudí na Kube.

 

Filmový festival inakosti je nesúťažná filmová prehliadka, ktorej cieľom je prostredníctvom filmového umenia búrať stereotypné predstavy a predsudky o LGBTI ľuďoch a prispieť tak k skvalitneniu nielen ich života, ale aj celkovej spoločenskej atmosféry. Viac o festivale sa možno dozvedieť na www.ffi.sk.


Video k článku:


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
›REGISTROVANÍ NICKOM‹
všetci

Pre pridávanie komentárov k článkom sa prihláste. Ak nemáte prihlasovacie meno a heslo, zaregistrujte sa tu.

Bottom panel

© bratislavalive všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na bratislavalive.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign