Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Bratislava Live | Rescue Online | Sereď Online | Reportér 24


Dnes je 8. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Expedicia  Za polárny kruh 2016
Označenie inzercie
Expedicia Cernobyl 2016
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
ATELIER MAJKO
Označenie inzercie
Vysivanie na textil
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
Karol Voltemar  - cesta okolo sveta na bicykli
Označenie inzercie
Bratislava na fotografiách
Označenie inzercie
Videá

Európsky týždeň mobility budú mať bratislavskí vodiči opäť zadarmo

815

Hlavné mesto sa aj tento rok zapojí do Európskeho týždňa mobility (ETM), ktorý sa koná každoročne od 16. do 22. septembra. Vodiči sa môžu tešiť na možnosť bezplatného cestovania v MHD či na zľavnenú prímestskú dopravu. Okrem toho sa Bratislavčania môžu tešiť na doplnkové aktivity, ktoré si počas budúceho týždňa pripravilo hlavné mesto v spolupráci so svojimi mestskými organizáciami.


„Bratislava ako moderná európska metropola má záujem motivovať jednotlivcov, aby volili alternatívne formy dopravy, a tak prispeli k lepšiemu ovzdušiu v meste. Preto sa aj tento rok hlavné mesto zapája do Európskeho týždňa mobility, ktorý je jedinečný a dáva ľudom v celej Európe možnosť využiť dopravu na rôzne alternatívne  spôsoby. Budem preto rád, keď sa do neho zapoja aj Bratislavčania a urobia tak niečo pre seba a naše mesto,“ povedal primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal.

Tohtoročná kampaň Európsky týždeň mobility bude zameraná na tému: „Kombinuj a choď!“ Hlavné mesto v tomto smere poskytuje mnoho dopravných možností, ako sa presúvať po meste. V rámci podpory alternatívnej dopravy umožní mesto v spolupráci s Dopravným podnikom Bratislavy aj tento rok možnosť cestovať v MHD zadarmo pre všetkých vodičov motorových vozidiel. Na jazdu zadarmo v dopravných prostriedkoch MHD bude stačiť preukázanie sa platným vodičským preukazom, ktorý bol vydaný v štátoch Európskej únie. Na medzimestské linky 801, 901 a na nočných spojoch MHD sa zľava vzťahovať nebude a bude platiť štandardná tarifa IDS BK.

Na regionálnych linkách ZSSK a Slovak Lines uplatní 50% zľava na cestovanie bez nutnosti preukazovania sa platným vodičským preukazom. Do akcie sa zapojí aj Regiojet, ktorý ponúkne jednodňovú 100% zľavu v sobotu 22. septembra v regionálnych vlakoch Regiojet linky S70 na trase Komárne-Bratislava.

Dodatočné preukazovanie nebude uznané. Nárok na bezplatnú prepravu počas ETM nie je zadefinovaný v Prepravnom poriadku IDS BK, preto cestujúcemu nevznikne nárok na vrátenie cestovného za nevyužitý alebo čiastočne využitý predplatný cestovný lístok.

Záujemcovia už môžu využiť aj mestský projekt – bikesharing Slovnaft BAjk, ktorý hlavné mesto spolu so spoločnosťou Slovnaft spustilo minulý týždeň. V uliciach Bratislavy bude 550 smart bicyklov a 73 dokovacích staníc v štyroch mestských častiach, a to v Starom Meste, Novom Meste, Ružinove a Petržalke. Od jeho spustenia je o oň veľký záujem a Bratislavčania ho využívajú naplno. Už počas prvých dvoch dní zaznamenal systém 6 500 zaregistrovaných ľudí, ktorí spolu absolvovali viac ako 5 500 jázd.

K dispozícií bude aj carsharing, ktorý spustili už minulý rok Volkswagen Slovakia a občianske združenie Aliancia Stará tržnica spolu s partnermi Mesto Bratislava, ZSE a cyklokuriér Švihaj šuhaj. Projekt up! City realizovaný na Námestí SNP pred Starou tržnicou, ako forma zdieľanej dopravy, by mali pomôcť k zlepšeniu mobility v meste, ako aj čistejšiemu ovzdušiu.

Do ETM sa už tradične zapojí aj Mestská polícia, ktorá aj tento rok pripravila žiakom základných a materských škôl  dopravný kurz pomocou vlastného dopravného mobilného ihriska. Tie sa budú konať v priestoroch:

  • 9. ZŠ Hálková,
  • 9. MŠ Pri šajbách
  • 9. MŠ Haanová

Zámerom Mestskej polície je edukovať maloletých v prostredí cestnej premávky či už ako chodcov, ale aj ako cyklistov.

Na záver ETM pripravil DPB pre svojich malých aj veľkých fanúšikov deň otvorených dverí vo svojej vozovni Jurajov dvor. Ten sa bude konať v sobotu 22.  septembra v čase od 10:00 do 16:00 hod. Súčasťou programu budú hudobné vystúpenia, príhovor primátora, ale aj prehliadka nových i historických vozidiel mestskej hromadnej dopravy. Okrem iného sa budú návštevníci môcť prejsť kanálom popod električku v hale ľahkej údržby. Do programu DPB zasiahne opäť aj Mestská polícia a v rámci DOD sa predstaví dopravnou výchovou. O podrobnom programe bude informovať DPB.

 

zdroj: bratislava.sk


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
›REGISTROVANÍ NICKOM‹
všetci

Pre pridávanie komentárov k článkom sa prihláste. Ak nemáte prihlasovacie meno a heslo, zaregistrujte sa tu.

Bottom panel

© bratislavalive všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na bratislavalive.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign