Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Bratislava Live | Rescue Online | Sereď Online | Reportér 24


Dnes je 8. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Expedicia  Za polárny kruh 2016
Označenie inzercie
Expedicia Cernobyl 2016
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
ATELIER MAJKO
Označenie inzercie
Vysivanie na textil
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
Karol Voltemar  - cesta okolo sveta na bicykli
Označenie inzercie
Bratislava na fotografiách
Označenie inzercie
Videá

Európsky parlament vyzýva Rusko na stiahnutie vojenských síl z Ukrajiny

EP Press Service |MM| Rusko musí okamžite stiahnuť svoje vojenské sily z územia Ukrajiny, uvádza sa v uznesení, ktoré vo štvrtok schválil Európsky parlament. Poslanci v ňom odsúdili obsadenie Krymu ako akt agresie Ruska, ktorý je porušením medzinárodného práva. Referendum na Kryme o pripojení sa k Ruskej federácii považuje Európsky parlament za protizákonné. Poslanci tiež varujú pred krokmi, ktorými Rusko ohrozuje bezpečnosť EÚ. 

 

Uznesenie dôrazne odsudzuje obsadenie Krymu, ktoré Parlament považuje za akt agresie zo strany Ruskej federácie, a vyzýva na okamžitý odsun všetkých vojenských síl, ktoré sa nezákonne zdržiavajú na území Ukrajiny. Kroky Ruska sú podľa poslancov jasným porušením medzinárodného práva, Charty OSN, Helsinského záverečného aktu OBSE, Budapeštianskeho memoranda o bezpečnostných zárukách z roku 1994 a ďalších zmlúv, dohôd a záväzkov, a ohrozujú bezpečnosť EÚ.

 

Krymské referendum? Protizákonné!

 

Poslanci odsúdili pripravované referendum o otázke pripojenia Krymu k Ruskej federácii, ktoré by sa malo uskutočniť už túto nedeľu (16.03.), ako aj rozhodnutie nezákonných a samozvaných orgánov Krymu vyhlásiť 11. marca tohto roku nezávislosť.

 

Podľa ukrajinskej ústavy môže Krymská autonómna republika organizovať referendá iba o miestnych otázkach, a nie o úprave medzinárodne uznaných hraníc Ukrajiny, uvádza sa v uznesení. Európsky parlament preto referendum, ako aj vyhlásenie nezávislosti Krymu, považuje za nelegitímne a protizákonné.

 

Nepodložené ruské obvinenia

 

Text uznesenia odmieta Ruskom deklarovaný cieľ ochrany rusky hovoriaceho obyvateľstva na Kryme ako "úplne neodôvodnený," nakoľko sa toto obyvateľstvo nestretlo, ani sa nestretá s nijakými prejavmi diskriminácie. Poslanci tiež rozhodne odmietli ruskú propagandu, podľa ktorej sú demonštranti proti Janukovyčovej politike fašistami.

 

Ochrana menšín

 

Parlament však zároveň požiadali ukrajinskú vládu, aby chránila a dodržiavala práva národnostných menšín, vrátane rusky hovoriacich Ukrajincov. Poslanci tiež pripomenuli svoju výzvu na zavedenie nového jazykového režimu, ktorý by podporoval všetky menšinové jazyky.

 

Uznesenie v tejto súvislosti privítalo rozhodnutie úradujúceho prezidenta Ukrajiny o vetovaní zákona, ktorý by obmedzil právo na používanie menšinových jazykov v krajine.

 

Ďalšie kroky EÚ

 

Podľa Parlamentu je nevyhnutné, aby EÚ vystupovala voči Rusku jednotne a aby podporovala právo jednotnej Ukrajiny na slobodné určenie si svojej budúcnosti.

 

Poslanci privítali rozhodnutie Európskej rady zo 6. marca o prerušení dvojstranných rozhovorov s Ruskom o partnerstve a o liberalizácii vízového režimu. V prípade pripojenia Krymu k Ruskej federácii by EÚ mala rýchlo zaviesť embargo na vývoz zbraní a technológií dvojakého použitia, obmedziť vydávanie víz, pristúpiť k zmrazeniu účtov a prijať ďalšie opatrenia proti ruským spoločnostiam a ich dcérskym podnikom, a to najmä v energetickom odvetví, v súlade s právom EÚ.

 

Poslanci privítali rozhodnutie EÚ o poskytnutí balíka finančnej pomoci Ukrajine v hodnote 11 miliárd eur, ako aj jej pripravenosť podpísať s Ukrajinou politickú kapitolu asociačnej dohody a znížiť colné poplatky pre ukrajinský vývoz do EÚ. Parlament však Úniu zároveň vyzval na urýchlenie liberalizácie vízového režimu s Ukrajinou a na okamžité zavedenie dočasných, veľmi jednoduchých a cenovo dostupných postupov vydávania víz pre ukrajinských občanov na úrovni EÚ aj členských štátov.

 

Poslanci  tiež zdôraznili, že parlamentná spolupráca medzi Európskym parlamentom a ruskou Štátnou dumou a Radou federácie nemôže pokračovať, akoby sa nič nedialo.

 

Reakcie slovenských europoslancov

 

"Ruská agresia na Kryme je jasným narušením ukrajinskej suverenity a referendum je pokusom tento stav zacementovať. Ukrajina je európskou záležitosťou. Musíme sa proti tomu hlasne a jednoznačne postaviť a využiť všetky politické a diplomatické prostriedky k mobilizácii medzinárodného spoločenstva a zvráteniu tejto situácie," uviedol poslanec Eduard Kukan (EPP, SK).

 

"V kontexte rozhodujúceho podielu EÚ pri násilnom odtrhnutí Kosova od Srbska sa mi súčasná pozícia EÚ javí nedôveryhodná, účelová. Skutočnosť, že členovia dobre ozbrojených, úderných jednotiek Majdanu boli cvičení zložkami Cahal (Izraelské obranné sily) naznačuje, že v boji o Ukrajinu a jej úrodnú pôdu sa stretáva viac záujmov," uviedol poslanec Jaroslav Paška (EFD, SK).

 

"EÚ musí zaujať striktné stanovisko. Je absolútne neprípustné, aby Rusko zneužívalo svoje menšiny v iných štátoch pre svoje politické a ekonomické ciele. To je cesta k vojne a Putin to dobre vie. Skúša, ako ďaleko mu dovolíme ísť," uviedol poslanec Boris Zala (S&D, SK).

 


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Bottom panel

© bratislavalive všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na bratislavalive.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign