Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Bratislava Live | Rescue Online | Sereď Online | Reportér 24


Dnes je 9. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Expedicia  Za polárny kruh 2016
Označenie inzercie
Expedicia Cernobyl 2016
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
ATELIER MAJKO
Označenie inzercie
Vysivanie na textil
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
Karol Voltemar  - cesta okolo sveta na bicykli
Označenie inzercie
Bratislava na fotografiách
Označenie inzercie
Videá

Dva dni a medializácia stačili na zmenu vzťahu úradník - občan

Miloš MajkoDátum29. 05. 2014 09:10:57TémaAktuálne témy

V podstate v priebehu troch dní prinášame tretí materiál, v ktorom hlavnú úlohu zohráva občianka Lia Airová. V prvom článku a videách sme priniesli hlavne všeobecné informácie týkajúce sa jej návštevy bratislavského ružinovského úradu, na ktorom úradníčky protestovali proti vyhotoveniu videozáznamu občanom a Liu dokonca vyviedli z úradu. V druhej časti uverejnenej včera sme Liu prostredníctvom krátkeho rozhovoru predstavili a priznala sa, že svoju návštevu chce zopakovať. Pripomíname, že videá a články sú uverejňované s jedno dňovým opozdením nakoľko Lia tak aj my materiál musíme spracovať.

Dnes prinášame zatiaľ poslednú sériu videí, ktoré Lia vyhotovila na úrade včera.

- - -

Už prvý materiál vyvolal vážny ohlas medzi čitateľmi. Za zaujímavú považujem absolútnu neznalosť práv a povinností občanov voči úradníkom a opačne. Nechápem ako môže občan verejne, skalopevne a bez akejkoľvek pochybnosti tvrdiť niečo, čo nevie podložiť legislatívou, ale berie to ako hotovú vec a je o tom ochotný a schopný presviedčať kohokoľvek. Zrejme je to dané aj tým, že v diskusii vystupuje anonymne a teda v podstate za svoje verejne prezentované názory ho nečaká žiadna hanba či výsmech.

Príspevkov, ktoré v podstate odsudzovali konanie Lii Airovej bolo viacej a nemá zmysel ich všetky citovať - ľudia jednoducho majú vo zvyku zobrať to čo im úradník povie ako fakt, riadiť sa podľa toho, neuvedomujúc si aké množstvo prípadov občanov bolo zle informovaných, zlou informáciou im boli spôsobené škody, prípadne zvýšené náklady na vybavovanie úradných vecí, ktoré znášal občan. Nehovorím už o situáciách, koľko občanov bolo a denne je úradníkmi neoprávnene odbitých, presmerovaných do iných dverí a v podstate neoprávnene šikanovaných.

Nech sa postup Lii Airovej, či Martina Daňa zdá byť akokoľvek divný, jedine on dokáže rýchlejšie vývoj spoločnosti posunúť ďalej. Nie v prospech samotného úradníka či v prospech samotného občana. Ale v prospech oboch. Vývoj spoločnosti sa našťastie nedá dlhodobo zastaviť. Volení funkcionári či úradníci ho dokážu maximálne pribrzdiť, no vždy je otázkou času kedy zmeny nevyhnutne nastanú. Vo vývoji  tomu hovoríme evolúcia, poznáme to z prírody a funguje to tak nespochybniteľne v celej spoločnosti.

- - -

Pri včerajšej návšteve úradu miestnej časti Bratislava - Ružinov občianke Lii nik nekládol odpor, informátor ju privítal, vpustil dovnútra s kamerou, úradníčky nemali problém s filmovaním, hovorkyňa úradu nemala problém s rozhovorom a krátko po polnoci Lia dala k dispozícii video, v ktorom sa pobavila na kameru aj so starostom miestnej časti. Na mieste je otázka - stal sa zázrak ? Myslím si, že odpoveď je jednoduchá. Nie, úrad Bratislava - Ružinov sa nestane pútníckým miestom. Po publikovaní videí si kompetentní len preverili legislatívu a pochopili to, čo sme v prvom článku a následnej diskusii sa snažili verejne vysvetliť. Možno im postupne začalo dochádzať, že občan nechcel nič na čo by nemal právo.

- - -

Asi je na čase položiť si otázku, či je nutné, aby sa občan svojich práv domáhal takouto cestou. Napriek naozaj plodnej diskusii z predchádzajúcich článkov a aj názorov mnohých úradníkov vyjadrujem presvedčenie, že po týchto skúsenostiach bude problematika pre všetky strany ozrejmená natoľko, aby nedochádzalo k ďalším konfliktom. Za najideálnejší stav bude možné považovať ten, kedy občan nebude cítiť potrebu čokoľvek nahrávať. Preto, že nepôjde na úrad s obavami, o ktorých sme písali vyššie. Lebo úradník pochopí kto a za čo ho platí , čo od neho očakáva a čo je on povinný v prospech koho urobiť.

Ďakujeme občianke Lii Airovej za kroky, ktoré vykonala v prospech všetkých občanov, ale aj úradníkov v záujme budovania otvorenej samosprávy.


Video k článku:


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Bottom panel

© bratislavalive všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na bratislavalive.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign