Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Bratislava Live | Rescue Online | Sereď Online | Reportér 24


Dnes je 9. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Expedicia  Za polárny kruh 2016
Označenie inzercie
Expedicia Cernobyl 2016
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
ATELIER MAJKO
Označenie inzercie
Vysivanie na textil
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
Karol Voltemar  - cesta okolo sveta na bicykli
Označenie inzercie
Bratislava na fotografiách
Označenie inzercie
Videá

Dopravno-preventívna akcia „Rozžiarte sa farbami“

815

Prezídium PZSR |MM| V záujme zvýšenia bezpečnosti účastníkov cestnej premávky, najmä chodcov a cyklistov, bude polícia počas nasledujúceho týždňa vykonávať viac preventívnych aktivíta rozdávať reflexné pásky.

 

     Každý deň dochádza na cestách k vážnym dopravným nehodám. Ich obeťami bývajú často chodciako najzraniteľnejší účastníci cestnej premávky. Príčinou mnohých tragických nehôd je nedostatočná viditeľnosť. Za 9 mesiacov tohto roku polícia riešila 808 nehôd s účasťou chodcov, pri ktorých zomrelo 42 z nich.

 

Namiesto pokuty reflexné prvky

   Chodci sú povinní mať na sebe za zníženej viditeľnosti reflexné prvky alebo odev, ktorého už sú reflexné prvky súčasťou, a to nielen mimo obce, ale aj v obci ak idú po krajnici alebo okraji vozovky.V opačnom prípade sú chodci neviditeľní a vystavujú sa tým riziku stretu s vozidlom, v tom lepšom prípade sankcii do 30 eur. V záujme zvýšenia bezpečnosti a zníženia počtu tých, ktorí porušujú zákon (aby sa dodržiavaním zákona vyhli sankciám), policajti v nasledujúcich  dňoch rozdajú viac ako 100 tisíc chodcom reflexné prvky. Vzdelávať chodcov na celom Slovensku budú aj v materských, základných a stredných školách, samozrejme nevynechajú ani seniorov.    

     Mnohým nehodám sa dalo, respektíve dá veľmi jednoducho predísť. Stačí len dodržiavať známe pravidlá cestnej premávky, tak zo strany vodičov áut, ako aj zo strany chodcov. A len ak ich budeme všetci vzájomne dodržiavať a správať sa k sebe navzájom ohľaduplne, bude náš pohyb po ceste či chodníku bezpečný.

 

Reflexný prvok vidieť na 200 metrov

     Použitie reflexných prvkov prispieva k bezpečnosti a znižuje riziko stretu vozidla s chodcom. Aj najzraniteľnejší účastníci by si mali chrániť vlastný život a zdravie, okrem dodržiavania predpisov aj zviditeľnením sa použitím reflexných prvkov. Od začiatku tohto roka sa rozšírila v zákone o cestnej premávke povinnosť pre chodcov, ak idú po krajnici alebo po okraji vozovky. Za zníženej viditeľnosti  musia mať na sebe viditeľne umiestnené reflexné prvky alebo oblečený reflexný bezpečnostný odev nielen mimo obce, ale aj v obci. Za nerešpektovanie hrozí chodcom pokuta do 30 €.  Tieto zmeny si vyžiadal vývoj dopravnej nehodovosti s ťažkými následkami pre chodcov. Reflexný prvok na oblečení uvidí vodič na 200 metrov, toho istého chodca v tmavom oblečení spozoruje na niekoľko desiatok metrov a nemá veľa času reagovať.

 

Pripravte sa na kratšie dni

     V najbližších dňoch dôjde k zmene letného času, čím sa skrátia dni. Do práce i z práce budeme chodiť za tmy. S jesenným počasím ide ruka v ruke ranná hmla, dážďa mokré cesty. Blíži sa sviatok všetkých svätých, kedy si uctievame zosnulých. Už teraz polícia eviduje zvýšený pohyb okolo cintorínov a kostolov. To sú ďalšie dôvody zviditeľniť sa na cestách a predísť tak neželaným nehodám.

 

Rozžiarte sa farbami

·       Viditeľnosť je možné zvýšiť vhodnou farbou oblečenia a doplnkami z fluorescenčných a reflexných materiálov, ktoré zvyšujú svetelný kontrast voči pozadiu, a predlžujú tak vzdialenosť, na akú môže vodič chodca alebo cyklistu spozorovať.

·      Používajte reflexné a fluorescenčné materiály a kombinujte ich, aby Vás bolo dobre vidieť za svetla i v tme.  Na výber sú napríklad reflexné vesty, reflexné pásy zámkové a elastické a rôznofarebné reflexné nálepky.

·      Reflexné prvky použite na strane tela, ktorá je privrátená k vozovke (nie ku krajnici).

·      Reflexné predmety umiestnite najlepšie blízko ku kolenám a do úrovne pásu, na ramene,  cyklisti tiež na prilbu a bicykle. Reflexné nálepky môžete nalepiť na podrážky topánok, bicykle, korčule, prilby, kolobežky, školské tašky, barle či kočíky.

·      Deťom zabezpečte oblečenie, školské tašky a doplnky vybavené reflexnými a fluorescenčnými bezpečnostnými prvkami.

·      Zviditeľniť by sa mali aj starší ľudia, práve oni často uprednostňujú oblečenie nevýrazných tmavých farieb. Ich reakcie na ceste sú často oslabené vyšším vekom.

·      Zvýšte opatrnosť pri prechádzaní cez cestu a na neosvetlených miestach, kde chýba chodník a ste nútení ísť pri okraji vozovky.

·      Obzvlášť nebezpečná je kombinácia tmavého oblečenia, nepozornosti a alkoholu.

·      Ostražití a pozorní by mali byť aj samotní vodiči, a to najmä na miestach so zvýšeným pohybom chodcov. Predovšetkým v okolí škôl, nákupných centier, cintorínov a podobne.

 

Štatistika dopravnej nehodovosti za 9 mesiacov roka 2014

·      Za 9 mesiacov roku 2014 sa stalo 9.964dopravných nehôd, pri ktorých bolo 202 osôb usmrtených, ťažko sa zranilo 754 a ľahko sa zranilo 4072 osôb.

·      Polícia riešila 808 nehôd s účasťou chodca, pri ktorých bolo 43 osôb
(42 chodcov) usmrtených, 165 osôb (163 chodcov) ťažko zranených a 565 osôb
(541 chodcov) ľahko zranených.

·      Z uvedeného počtu samotní chodci zavinili 325 nehôd (z toho deti 131), pri ktorých bolo 13 chodcov usmrtených (2 deti), 58 ťažko (z toho 20 detí) a 226 ľahko zranených osôb (z toho 102 detí).

·      Nehôd s účasťou cyklistu(zrážka s cyklistom) bolo celkom 379 (z toho s dieťaťom 63). Usmrtených bolo pri nich 14 osôb (1 dieťa), 56 ťažko (7 detí) a 266 (47 detí) cyklistov ľahko zranených. Z uvedeného počtu samotní cyklisti zavinili 318 nehôd.                   


Fotogaléria k článku:

815
Autor: Prezídium PZSR
815
Autor: Prezídium PZSR
815
Autor: Prezídium PZSR

Zobraziť všetky fotografie
815
Autor: Prezídium PZSR

Skryť všetky fotografie

Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Bottom panel

© bratislavalive všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na bratislavalive.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign