Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Bratislava Live | Rescue Online | Sereď Online | Reportér 24


Dnes je 9. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Expedicia  Za polárny kruh 2016
Označenie inzercie
Expedicia Cernobyl 2016
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
ATELIER MAJKO
Označenie inzercie
Vysivanie na textil
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
Karol Voltemar  - cesta okolo sveta na bicykli
Označenie inzercie
Bratislava na fotografiách
Označenie inzercie
Videá

Poskytujeme mladým rodinám toľko, aby sme do nich mohli vkladať nádeje vo vlastné slušné prežitie?

Miloš MajkoDátum26. 11. 2011 11:09:49TémaEkonomika

Aj téme úrovne života najmä mladých rodín v našej spoločnosti, sme sa venovali už viacej krát. Už pred rokmi sme písali, že výrazne zvýhodňované sú v spoločnosti viaceré skupiny ľudí, len na mladé rodiny sa v programoch všetkých strán vyslovene zabúda. Paradoxom však je, že práve do mladých rodín a ich potomstva všetci vkladajú najväčšie nádeje. Koniec koncov, kto by mal ako v súčasnosti tak v budúcnosti tvoriť hodnoty a spolufinancovať chod štátu a sociálneho zabezpečenia nielen súčasnej dôchodcovskej generácie, ale najmä tých budúcich?

Realita je však úplne iná. Všetky možné zvýhodnenia, sociálne bonusy, úľavy a výhody čerpajú väčšinou skupiny obyvateľstva, ktoré s vytváraním reálnych hodnôt a tvorbou zdrojov na financovanie čerpaných výhod nemajú veľa spoločného. Nech to znie akokoľvek, aj  v tejto zlej dobe kedy výrazne stúpla nezamestnanosť, kedy klesajú reálne príjmy snáď všetkým zamestnancom i zamestnávateľom, kedy vymožiteľnosť práva je na skutočne nízkej úrovni a to je jedno či v prípadoch pohľadávok voči  neskutočne sofistikovane  tunelovaným  rôznym eseročkam, prvotnej, druhotnej či akej platobnej neschopnosti - sú skupiny obyvateľov, ktorých status sa nezhoršuje. Žijú si svoj život takmer oslobodený od problémov s neskorou výplatou či nezaplatenou faktúrou a naháňaním sa za dlžníkmi. Sociálka je vyplácaná pravidelne a načas...

Mnohí ľudia strácajú vieru v spravodlivosť a zmysel pre prácu v prospech nielen seba ale celej spoločnosti. Netreba sa čudovať, keď vidia nepotrestané vyslovene zlodejstvá vo veľkom štýle, keď vidia, že poctivosť sa neodmeňuje, ale trestá. Takýto dlhodobo pretrvávajúci stav je však skutočne demotivujúci a následky napríklad aj  nízkej pôrodnosti nás neobídu. A budú naozaj veľmi, veľmi zlé.  Radikálne riešenia budú nevyhnutné a čím neskorej prídu, tým bolestnejšie následky a bolestnejším spôsobom budú sanovať.

V spoločnosti sa žiaľ výrazne zhoršuje situácia najmä mladých rodín. A oni sa podľa toho prirodzene riadia.

Zvyšuje sa nezamestnanosť a napríklad  Francúzsko už dnes hlási  nezamestnanosť  mladých vo výške 23 percent, Slovensko cez  30 percent a  Španielsko až vo výške presahujúcej  44 percent. Štatistiky uvádzajú, že európsky priemer nezamestnanosti mladých ľudí je  21 percent.

Nech sa pozeráme na ktorékoľvek z čísiel, sú alarmujúce a pre budúcnosť vývoja Európy neveštia nič dobré. Práve opačne. Stále výraznejšie starnúca populácia vyspelých krajín, tieto vrhá do dnes už ťažko riešitelnej situácie najmä v oblasti sociálnej politiky. Krajinám vládnu poväčšine starší až starí politici volení stále staršími až úplne starými k hlasovacím urnám poctivo chodiacimi voličmi.  Práve títo voliči  neuvedomujúc si fatálne chyby mnohých svojich rozhodnutí, ohrozujú budúcnosť samých seba a likvidujú šance na slušný život ak nie svojich detí, tak  vnúčat určite. Je skutočnou tragédiou rozmýšľanie snáď väčšiny starých ľudií - napriek tomu že chcú sa na staré kolená mať dobre aj vďaka slušnému dôchodku, no do politiky akosi mladých ľudí netlačia. Vo väčšine prípadov sa na pracovných pozíciách chcú držať takmer do posledného vydýchnutia, no nezamestnaným mladý človek im na výške dôchodku zrovna nepridá. A finančne slabo zabezpečená rodina sa dosť určite nerozrastie do rozmerov, ktoré by zabezpečili reprodukciu obyvateľstva v podobe, ktorá je na jeho prežitie nevyhnutná. Ak teda nemáme na mysli skupiny obyvateľov, ktoré svoje deti využívajú ako formu živobytia či zdroj príjmov zo štátneho rozpočtu. Tí však súčasnej generácii dôchodcov uberajú a ich deti ak budú kopírovať návyky svojich rodičov budú na tom tak isto zle, nakoľko už ani ich nebude mať v starobe kto živiť.

Dnes už pravdepodobne jedinou možnou cestou je výrazná podpora mladých produktívnych a pre spoločnosť užitočných rodín v bývaní a v sociálnych výhodách najmä formou daňového zvýhodňovania. Prípadne viacerými vhodnými spôsobmi  ako podporovaním  úverov slúžiacich na nevyhnutný rozbeh samostatných domácností. Práve život mladej finančne zabezpečenej rodiny s aspoň akými takými sociálnymi istotami vo "vlastnom"  obydlí je akou takou istotou, že sa mladí rozhodnú pre potomstvo v počte, ktorý dokáže v budúcnosti  uživiť aspoň svojich rodičov dôchodcov.

Demografický vývoj jasne ukazuje, kam sa krajiny vyspelého sveta uberajú. Ako žijú mladé rodiny u nás a pociťujú pomoc štátu vo chvíľach, kedy je táto klúčovou? 

Podľa prieskumov verejnej mienky mladí ľudia v celej Európe zastávajú názor, že ich rodičom sa žilo lepšie a mali oveľa väčšie šance na uplatnenie sa na trhu práce a v spoločnosti. Sú to iba názory?

 

Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹
Tomáš | 28-11-2011 22:16:19
Hnus je aj to, čo píše pani "abcd". Poznám túto rodinu, nie je pravda, že ledva prežívajú, táto pani je chronická klamárka. Jej postihnuté dieťa zbavené svojprávnosti dostáva invalidný dôchodok v plnej výške. Muž tiež má svoj pravidelný príjem a táto rodina mala tú drzosť hľadať si sponzora na dovolenku. Čo slovo, to klamstvo lebo aj bývalý manžel jej pravidelne posiela výživné. Táto pani by sa mala nad sebou zamyslieť a nie balamutiť ľudí, je veľa rodín ktoré žijú na hranici chudoby ale zachovávajú si svoju hrdosť v ťažkej životnej situácii.
cepenan | 27-11-2011 09:50:27
pardon ja som myslel rodicovsky prispevok
xxxx | 26-11-2011 21:10:00
Materskú dostáva iba tá matka, ktorá bola najmenej 270 dní nemocensky poistená v posledných 2 rokoch pred pôrodom (takže odpracovala aspoň 270 dní). O tomto nerozhodol Mikuláš Dzurinda, ale Jozef Mihál, rovnako o zvýšení materskej.
cepenan | 26-11-2011 21:05:16
dakujte mikimu lebo cigankam pridal matersku 1000sk a pracujucim bielim zobral 2000 lebo to nebolo solidarne!!!a potom nebudme rasisti!!!!
abcd | 26-11-2011 20:32:05
...nieco na tom je a to nie som rasista,ale uz toho mam dost,poznam rodinu,muz tam pracuje od nevidim do nevidim,zaplatene to nema bohvie ako,zena je nezamestnana bez naroku na podporu,pretoze po materskej nerobila nutny pocet rokov,na socialku narok tiez nema,lebo im to ako rodine presahuje necele tri eura,maju dve dospele deti,ktore sa este ucia a chodia na internaty a jednu malu predskolacku.,zena sa nemoze zamestnat,lepsie povedane ju nokto nechce zamestnat,lebo ma postihnute dieta,zbavene svojpravnosti,na ktore nedostava ani cent,lebo chodi do skoly a ked je chora,alebo maju prazdniny,alebo vselijake volno,tak s nou musi byt doma,pretoze sama zostat nemoze.,ziju z ruky do ust,ledva prezivaju,maju hypoteku na byt,dlzoby,otec dvoch starsich deti neplati na ne vyzivne,na nahradne nemaju narok,ani na inu pomoc,...ako maju takyto ludia zit?...maju smolu,lebo su biely,...od statu nemamju narok na nic,len robit,platit a drzat hubu,...co na tom,ze su to poctivy a dobry ludia,kedykolvek odhodlany pomoct druhemu aj ked oni sami su v srackach,...je to hnus a totalna nespravodlivost,:(((
Naberme iný smer | 26-11-2011 15:34:09
Nevyj*ebte sa na to :-D

http://www.youtube.com/watch?v=sYdWzp2wgw4

Škrt cez rozpočet :-D

http://www.youtube.com/user/SkrtCezRozpocet

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Bottom panel

© bratislavalive všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na bratislavalive.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign