Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Bratislava Live | Rescue Online | Sereď Online | Reportér 24


Dnes je 9. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Expedicia  Za polárny kruh 2016
Označenie inzercie
Expedicia Cernobyl 2016
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
ATELIER MAJKO
Označenie inzercie
Vysivanie na textil
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
Karol Voltemar  - cesta okolo sveta na bicykli
Označenie inzercie
Bratislava na fotografiách
Označenie inzercie
Videá

Daňové priznania k dani z nehnuteľností je potrebné podať do konca januára

Obyvatelia, fyzické i právnické osoby, ktoré nadobudli v priebehu roku 2014 v Bratislave novú nehnuteľnosť alebo sa na ich pôvodnej nehnuteľnosti zmenil výmer základu dane, musia do 31. januára 2015 podať daňové priznanie. Do predmetu zdanenia pritom patria aj objekty podzemných garáží, ambulantných stánkov a prenosných trafostaníc. Samospráva ani pre rok 2015 daň nezvýšila, a tak už tretí rok ostávajú sadzby nezmenené. Daňovník podáva priznanie k dani z nehnuteľností príslušnému správcovi dane, v prípade slovenskej metropoly bratislavskej samospráve.

Daňovník si nemusí sám vypočítavať daň z nehnuteľností v priznaní k dani z nehnuteľností. Musí však uviesť číslo parcely, orientačné číslo a súpisné číslo pri stavbách, číslo bytu pri bytoch. Údaje sú uvedené v liste vlastníctva k nehnuteľnosti, alebo v rozhodnutí odboru katastra nehnuteľností, alebo v zmluve, ktorou nadobudol nehnuteľnosť.

 

V prípade bezpodielového vlastníctva manželov podáva priznanie len jeden z manželov. V prípade spoluvlastníkov podávajú vlastníci daňové priznanie buď každý do výšky svojho podielu, alebo na základe dohody spoluvlastníkov podá daňové priznanie jeden z nich. Ak daňovník nedodrží lehotu na podanie daňového priznania alebo vypočítanú daň nezaplatí, samospráva si uplatní sankciu, ktorá môže byť stanovená v rozmedzí 5 eur - 3 000 eur.

 

Bratislavčania platia dane na základe došlého platobného výmeru. Mesto posiela najprv tieto platobné výmery právnickým osobám, následne fyzickým osobám, a to najneskôr do konca mesiaca máj. Daň je možné platiť v troch splátkach. Bratislavská samospráva v zmysle záväzného nariadenia poskytuje 50-percentnú úľavu na dani pre niektoré fyzické osoby. Znížiť výšku dane z nehnuteľností je možné napr. pre občanov starších ako 70 rokov či daňovníkov, ktorí sú držiteľmi preukazu ZŤP.

 

Daňové priznanie k dani z nehnuteľností je možné poslať poštou, alebo ho daňovník podá osobne v podateľni oddelenia miestnych daní a poplatkov na Blagoevovej ulici. V prípade, ak podáva priznanie k dani z nehnuteľností poštou, správca dane odporúča uviesť aj ďalší kontakt, napr. adresu elektronickej pošty alebo telefónny kontakt a priložiť uvedené prílohy v obyčajnej neoverenej fotokópii. Ako list vlastníctva postačuje kópia informatívneho výpisu alebo výtlačku z katasterportálu.

 

V Bratislave je evidovaných okolo 200-tisíc daňovníkov, fyzických a právnických osôb. V hlavnom meste sa na dani z nehnuteľností vyberá približne 54 mil. eur, príjem sa delí stanoveným podielom medzi mesto a mestské časti. Príjem dane z nehnuteľností do rozpočtu mesta nie je účelovo viazaný - mesto tak používa prostriedky na plnenie povinností obcí zo zákona o obecnom zriadení, napr. na dopravu, čistotu, osvetlenie či zeleň.

 

Potrebné tlačivá nájdete tu:   http://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=8698

 

zdroj: www.bratislava.sk

 

Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Bottom panel

© bratislavalive všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na bratislavalive.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign