Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Bratislava Live | Rescue Online | Sereď Online | Reportér 24


Dnes je 9. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Expedicia  Za polárny kruh 2016
Označenie inzercie
Expedicia Cernobyl 2016
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
ATELIER MAJKO
Označenie inzercie
Vysivanie na textil
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
Karol Voltemar  - cesta okolo sveta na bicykli
Označenie inzercie
Bratislava na fotografiách
Označenie inzercie
Videá

Ďalší europoslanci sa pridali k výzve proti novele zákona o ÚPN

ÚPN  |MM| K výzve skupiny slovenských europoslancov proti novele zákona o Ústave pamäti národa, ktorú inicioval vedúci slovenskej delegácie v EĽS Ivan Štefanec (KDH) sa pridávajú ich kolegovia z ďalších krajín. Do dnešného dňa výzvu podporilo 14 poslancov Európskeho parlamentu z Českej republiky, Estónska, Lotyšska, Rumunska, Poľska, Nemecka, Slovinska, Chorvátska a Maďarska. Spoločne podpísali text vyhlásenia, v ktorom odsudzujú faktické znefunkčnenie Ústavu pamäti národa v mene dosiahnutia úzkych politických cieľov.

 

Iniciátor  výzvy, slovenský europoslanec Ivan Štefanec uvádza:

 

„Európska pamäť je kolektívna a Ústav pamäti národa je organickou súčasťou siete podobných inštitúcií, ktoré pôsobia v celej Európskej únii. Výpadok jednej časti tejto siete znamená aj výpadok kamienka z mozaiky pravdy o našej spoločnej minulosti. Som rád, že pod výzvu sa podpísali piati kolegovia z Českej republiky, pretože výskumná a bádateľská činnosť ÚPN úzko súvisí s odhaľovaním skrytých miest našich spoločných dejín. Osobitne ma tiež teší živý záujem lotyšskej europoslankyne Sandry Kalniete, ktorá sa sama narodila rodičom v sibírskom vyhnanstve a na vlastnej koži tak pocítila dopady oboch diktatúr, ktoré sa našim kontinentom v dvadsiatom storočí prehnali. Verím, že aj táto iniciatíva prispeje k tomu, že poslanci Národnej rady Slovenskej republiky novelu zákona o ÚPN odmietnu,“

 

Vyhlásenie poslancov Európskeho parlamentu k situácii v slovenskom Ústave pamäti národa

 

Našim európskym kontinentom sa za posledných sto rokov prehnali dva zničujúce vojnové konflikty, ktoré boli nasledované rovnako kruté diktatúry. Ich následkom boli desiatky miliónov priamych aj nepriamych obetí a hlboká priepasť, ktorá Európu neprirodzene rozdelila na dve časti. Dnes, keď je Európa slobodná a jednotná je rovnako dôležité vyrovnávať sa s týmto temným dedičstvom, ako naprávať ekonomické škody, ktoré jej rozdelením vznikli. Odkrývanie dejín je v prvom rade odkrývaním pravdy. A pravda, ktorá oslobodzuje a víťazí je prvým krokom k zmiereniu.

My, poslanci Európskeho parlamentu z rôznych európskych krajín zdieľame znepokojenie našich slovenských kolegov zo zmien, ktoré sa týkajú fungovania Ústavu pamäti národa. Aktivity tejto dôležitej a rešpektovanej inštitúcie poznáme a viac krát sme sa s nimi stretli aj na pôde Európskeho parlamentu. Jej práca a význam ďaleko presahuje hranice Slovenskej republiky a významne prispieva k skladaniu čriepok mozaiky pravdy o minulosti Európy.

Sme, rovnako ako naši slovenskí kolegovia, presvedčení, že inštitúcie s podobným poslaním musia byť prísne profesionálne a pracovať slobodne, bez akéhokoľvek politického zasahovania. Návrh zákona o ktorom bude Národná rada Slovenskej republiky rozhodovať, túto profesionalitu, slobodu a apolitickosť významným spôsobom ohrozí. Nehovoriac už o jeho účelovosti v súvislosti s nadchádzajúcimi parlamentnými voľbami v Českej republike.

Žili sme v čase, kedy železná opona rozdelila našu spoločnú Európu. V mene obetí totalitných režimov a v mene pravdy vyzývame poslancov Národnej rady Slovenskej republiky, aby predmetný návrh zákona nepodporili a zachovali funkčnosť Ústavu pamäti národa, ktorý šíri dobré meno Slovenskej republiky v celej Európe. Podporujeme úsilie našich slovenských kolegov a ďakujeme im za ich principiálny postoj v tejto dôležitej téme.

 

Predseda Správnej rady ÚPN Ondrej Krajňák oceňuje medzinárodnú podporu europoslancov. Uviedol, že "konštatovanie poslancov európskeho parlamentu o šírení dobrého mena Slovenskej republiky považujem za veľké vyznamenanie pre všetkých pracovníkov Ústavu pamäti národa, ktorí napriek útokom z rôznych strán dokázali plniť svoje úlohy a stáť na strane spravodlivosti a pravdy. Podporu ústavu sme dostali aj od piatich zahraničných a nadnárodných pamäťových inštitúcií. Medzinárodná solidarita s ÚPN je veľkým a vážnym záväzkom aj pre mňa ako štatutára ústavu. Je výzvou, aby sme nepodľahli politickým tlakom a nezišli z nastúpenej cesty odhaľovania pravdy o našej minulosti a pokračovali ďalej v duchu najlepších európskych a demokratických tradícií."

 

Signatári Vyhlásenia europoslancov

 

Boni Michal, Poľsko

Kalniete Sandra, Lotyšsko

KelamTunne, Estónsko

Niebler, Angelika, Nemecko

Niedermayer, Luděk, Česká republika

Polčák Stanislav, Česká republika

Preda Christian, Rumunsko

Schopflin Gyorgy, Maďarsko

Svoboda Pavel, Česká republika

Šojdrová Michaela, Česká republika

Štětina Jaromír, Česká republika

Šuica Dubravka, Chorvátsko

Tomc Romana, Slovinsko

Zdechovský Tomáš, Česká republika

 


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
›REGISTROVANÍ NICKOM‹
všetci

Pre pridávanie komentárov k článkom sa prihláste. Ak nemáte prihlasovacie meno a heslo, zaregistrujte sa tu.

Bottom panel

© bratislavalive všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na bratislavalive.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign