Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Bratislava Live | Rescue Online | Sereď Online | Reportér 24


Dnes je 9. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Expedicia  Za polárny kruh 2016
Označenie inzercie
Expedicia Cernobyl 2016
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
ATELIER MAJKO
Označenie inzercie
Vysivanie na textil
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
Karol Voltemar  - cesta okolo sveta na bicykli
Označenie inzercie
Bratislava na fotografiách
Označenie inzercie
Videá

Coburgova ulica v Trnave - mesto hľadá riešenia *video*

TRNAVA | S neprispôsobivými občanmi a notorickými dlžníkmi na nájomnom v mestských bytoch sa razantne začalo vysporadúvať aj mesto Trnava. Po požiari bytovky na Coburgovej ulici všetkých nájomníkov dočasne presťahovali do ubytovne, ktorú však za trvalý domov považovať nemôžu. Každý sa o seba musí postarať sám a preto Mesto ohlásilo konečný termín vysťahovania, ktorým bola včerajšia 9. hodina. Rodiny však situáciu pochopili a priestory ubytovne postupne opustili počas ostatných dvoch dní. O stanovisko k vzniknutej situácii sme požiadali hovorcu MsU v Trnave Ing. Pavla Tomašoviča. Coburgova ulica je stredobodom pozornosti mesta tak, ako napríklad sídlisko Luník IX. v Košiciach. V lokalite sme strávili celý deň. Rozprávali sme sa s jej obyvateľmi, veliteľom okrsku Mestskej polície, zástupcom Komunitného centra pôsobiaceho priamo na Coburgovej ulici a zistili sme, že sú aj cesty, ako veci pomerne rýchlo a úspešne pohnúť dopredu a to v prospech všetkých strán. O problematike prinesieme ucelenú samostatnú reportáž.


Fotogaléria k článku:
Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
›REGISTROVANÍ MENOM‹
registrovaní nickom
všetci
genred | 17-10-2009 14:26:50
Coburgova ulica v Trnave je jednou z lokalit, ktorym sa zjednodusene hovori tzv. romske osady. V tomto pripade ide o lokalitu segregovaneho charakteru v integrovanom prostredi mesta. Jej riesenie, resp. riesenie v ziadnom pripade nieje a nemoze byt stavane do polohy etnickej, ale sociodemografickej, pretoze obyvatelia tejto lokality ziju pod hranicou socialnej chudoby. V tomto pripade je dolezite, aby iniciatorom riesenia bolo mesto ako hlavny ziadatel o nastroje v kompetencii rezortov na minimalizaiciu rizik v tejto oblasti. V sucasnej dobe jestvuje a prevlada nazor, ze toto ma riesit vlada, ale tento nazor je mylny, pretoze hlavne nastroje v podobe terennej socialnej prace, asistentov ucitela, asistentov zdravia (komunitny program zdravotnej vychovy) a vystavba bytov nizsieho standardu je v kompetencii rezortov a ich nastrojovej struktury. Velmy vyznamny, prvkom je v tejto lokalite aj centrum, v ktorom sidli mestska aj statna policie a v tejto lokalite pracuju aj policajni specialisti pre pracu v romskych komunitach. tento program se velmi dobre osvedcil v narodnom meritku a prezidium PZ SR tento program navrsili o viac ako 100% v roku 2008. Ku konkretnemu rieseniu tejto lokality v meste by som odporucal mestu, aby zalozilo pracovnu skupinu zlozenu z UPSVaR, mimovladnych organizacii pracujucich v tejto oblasti, VUCTT, RUVZ, OO PZ SR, skolsky urad a mesto a pripravit likalnu strategiu, ktora vychadza z konkretnych potrieb lokality. Hlavne problemy v takychto osadach a lokalitach su hlavne dlhodoby zivot pod hranicou socialnej chudoby, komunalny odpad, bezpecnost a trestna cinnost spojena so zaobstaranim potrieb rodiny aj kradezami a obdobnou trestnou cinnostou, dalej zaskolactvo, nizka vedomostna uroven obcana a podobne. Problematika nie je taka, ze vsetci obyvatelia su rovnaki a nie je mozne vsetkych tychto obyvatelov stavat do jednej roviny. Vytvorenim vhodneho motivacneho prostredia, ktore vyplyva zo zmeny myslenia obcanov takejto osady je dlhodobeho charakteru a postupna integracia vytvara moznosti postupneho riesenia uvedenej a obdobnych lokalit. Na zaver musim podotknut, ze ziadne dieta nemoze za to, v akom prostredi sa narodi a ma rovnake prava na vzdelanie a rozvoj ako deti majoritnej spolocnosti. Preto je treba brat v potas, ze kazdeho cloveka je treba posudzovat osobitne a nie rovnakym metrom zovseobecnovat, ako sa velmi casto zjednodusene stava...

Pre pridávanie komentárov k článkom sa prihláste. Ak nemáte prihlasovacie meno a heslo, zaregistrujte sa tu.

Bottom panel

© bratislavalive všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na bratislavalive.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign