Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Bratislava Live | Rescue Online | Sereď Online | Reportér 24


Dnes je 9. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Expedicia  Za polárny kruh 2016
Označenie inzercie
Expedicia Cernobyl 2016
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
ATELIER MAJKO
Označenie inzercie
Vysivanie na textil
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
Karol Voltemar  - cesta okolo sveta na bicykli
Označenie inzercie
Bratislava na fotografiách
Označenie inzercie
Videá

Cirkul´art 2015

815
Predposledný májový víkend bude bratislavská Medická záhrada opäť patriť súčasnému cirkusu a divadlu. Tvárou, hlasom a ambasádorkou piateho ročníka podujatia, ktoré býva tradične zábavnou prehliadkou cirkusového, divadelného a pouličného umenia najvyššej úrovne bude Zuzana Šebová.
Festival potrvá od piatku 22. do nedele 24. mája. Dramaturgiu podujatia, ktoré sa koná pod šapitó i holým nebom tvoria už tradične umelci z celého sveta. Festival Cirkul´art spolupracuje s École nationale de cirque Montreal a je členom siete kultúrnych operátorov Circostrada Network Paríž.
 
Kedy:
22.5.2015 - 24.5.2015
Kde:
Medická záhrada
Bratislava
Usporiadateľ akcie:
Nezisková organizácia Neo
Bratislava
cirkulart@cirkulart.sk
 
Počas päť rokov existencie festivalu prišli do Bratislavy umelci z týchto krajín:
Anglicko, Argentína, Austrália, Belgicko, Brazília, Česko, Čile, Dánsko, Fínsko, Francúzsko, Grécko
Holandsko, Izrael, Írsko,  Japonsko, Kanada, Maďarsko, Nemecko, Poľsko, Portugalsko, Rakúsko, Rumunsko, Rusko, Senegal, Slovensko, Taliansko, Španielsko, Švajčiarsko, Švédsko, USA, Venezuela
 
Štatistika: 5 rokov – 307 umelcov – 31 krajín sveta
 
Na tohtoročnom Cirkul´arte aj hviezdy zo Cirque du Soleil!
Raphaël Hérault, Antonio Terrones a Kritonas Anastasopoulos sú absolventami Ecole Supérieure des Arts du Cirque Brusel, teda diplomovali na vysokej škole cirkusových umení. Už počas štúdia si ich vyhliadli skauti svetoznámeho Cirque du Soleil a tri sezóny boli hviezdami predstavenia Amalunya, ktoré ešte nebolo možné vidieť v Európe, ale len na kanadsko – americkom turné, hovorí Pavol Kelley. 
Všetci traja akrobati prichádzajú do Bratislavy so svojou vlastnou šou Scratch, dodáva Kelley.
 
Veľkým lákadlom bude inscenácia Loser´s, minuloročný objav českej novocirkusovej scény. Vznikla na motívy básne a rozpráva príbeh vzťahu, kde jeden miloval viac než ten druhý. Testosterón, osudová žena a jej alter ego v etudách súčasného tanca a prvotriednej akrobacie, prezrádza Kelley.
 
Američan Wes Peden a švéd Patrik Elmnert patria medzi svetovú žonglérsku špičku a získali už množstvo prestížnych ocenení. Na Cirkul´art prichádzajú so šou Betwen Someonesons, kde kombinujú švédsku estetiku čistoty s odvážnou americkou hravosťou. Nápadité párové a scénické žonglovanie sa prelína v jeden harmonický celok.  Ekvilibristické žonglérske kúsky okorenené pohybovými kreáciami. 
 
Cirkus je od pradávna zahalený rúškom tajomstva tak, ako aj škandinávska poetika predstavenia Krajiny šťastia – Land of the Happy v podaní Sirkusu Aikamoinen, fínskeho zoskupenia, ktoré patrí medzi najväčšie objavy severskej novocirkusovej scény posledných rokov. Fúzia rôznych cirkusových disciplín a hudobný doprovod samotných umelcov bude nezabudnuteľným zážitkom, sľubuje zakladateľ festivalu, Pavol Kelley. 
 
Okrem hlavného programu vo veľkom šapitó sa môžu diváci tešiť aj na pouličné cirkusové a divadelné umenie v podaní Cirque du Sally z Írska, španiela Mr. Vita so svojou TNT Bomb Show, rakúsky Circus Wende, Amelia Maple Staplegun z ďalekej Austrálie, Cirkusový bubon band Barbarossa z Rumunska, nebude chýbať ani akrobacia na kruhu v podaní kanaďana Andyho Girouxa Saltimbanque. Diváci budú mať tiež príležitosť vidieť naživo v záhrade Trpaslíkov z RTVS. 
 
Zaujímavosťou bude tiež Kabinet kuriozít Fatalia z Nemecka, ktorý ponúkne dospelému divákovi labyrint miniatúrnych surrealistických inštalácií. 
 
Pre najmenších je pripravených množstvo workshopov, gymnastických aktivít a atrakcií. 
 
Starosta mestskej časti  Bratislava Staré mesto Radoslav Števčík o festivale Cirkul´art:
Spojenie historickej mestskej záhrady a umenia je vždy unikátne. Atmosféra, ktorú vytvára Cirkul´art ako festival súčasného divadla a cirkusového umenia, vnáša do mesta a najmä jeho historického jadra život, dobrú náladu, chuť stretnúť sa v inšpiratívnom prostredí a hovoriť spolu. To je dôležité nielen počas pár dní trvania festivalu, ale po celý rok. Preto budem rád, ak si Cirkul´art ako aj iné kultúrno-spoločenské  podujatia a projekty, ktoré spríjemňujú život občanom, nájdu stále miesto v našom meste. Osobne si želám, aby Staré mesto a kreatívni potenciál jeho ľudí tvorili symbiózu príťažlivú pre všetkých.
 
Primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal o festivale Cirkul´art:
Patrím k pravidelným návštevníkom tohto jedinečného podujatia, ktoré oslovilo už mnohých z vás.  Spojenie vonkajšej estetickej kulisy, ktorú ponúka Medická záhrada, s cirkusovou a divadelnou esenciou pouličného divadla ponúka neopakovateľný zážitok pre oko každého návštevníka. Som rád, že práve v Bratislave si našiel miesto jedinečný festival, ktorý svojim vnútorným nábojom a dynamikou akoby symbolizoval jej život.  
Som presvedčený, že Festival nového cirkusu Cirkuľart nám aj tento rok ponúkne neopakovateľné zážitky. Inovatívne postupy, improvizácia a umenie, ktoré stiera hranice medzi hercom a divákom prinášajú nové výzvy pre náš estetický svet a otvárajú nové hranice vnímania umenia. 
Festivalu, ktorý sa stal súčasťou kultúrneho života hlavného mesta, preto želám aj  v roku 2015 úspech, umelcom inšpiráciu a Bratislavčanom nezabudnuteľné zážitky v krásnom prostredí májovej Medickej záhrady. 
 
Šéf Európskej komisie na Slovensku, Dušan Chrenek:
Kultúrna vyspelosť a rôznorodosť sú dôležitými črtami mnoho-jazyčnej Európskej únie. Umenie má však jazyk univerzálny. Nepozná hranice a je jednou z ciest k zbližovaniu medzi európskymi národmi, ale aj samotnými obyvateľmi. Ak teda máte otvorenú myseľ, dobré srdce a zmysel pre dobrodružstvo, na medzinárodnom festivale súčasného divadla a cirkusu – Cirkul'art si prídete na svoje. Akrobaciu, scénické žonglovanie, pantomímu, ale i mnoho ďalšieho vám s radosťou naservíruje toto moderné rodinné podujatie, ktoré už piaty rok hrdo podporuje aj Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku. Tento rok spolu s mottom EÚ: "Zjednotení v rozmanitosti". Verím, že si túto kultúrnu rozmanitosť naplno užijete bez ohľadu na to, koľko máte rokov a odkiaľ pochádzate, zdôraznil Dušan Chrenek.
 
 
Festival nového cirkusu Cirkul´art spája divadlo, cirkus a pouličné umenia do atraktívneho víkendového tvaru. Medzinárodné podujatie súčasného divadla a cirkusu sa koná 
v bratislavskej Medickej záhrade od 22. do 24. mája 2015.
 
Festival Cirkul´art je medzinárodnou prehliadkou špičkových žánrovo pestrých divadelných,novocirkusových, hudobných, audiovizuálnych, pouličných a iných produkcií prekračujúcich rôzne rámce umenia. Ide o jediný a unikátny festival svojho druhu na Slovensku. Divácka účasť ostatného ročníka bola 9000 návštevníkov. Projekt je sociálne a rodinne orientovaný, viac ako 90% predstavení je zadarmo. Medzi dôležité zámery projektu patrí udržiavanie a starostlivosť o Medickú záhradu – Národnú kultúrnu pamiatku (oprava chodníkov, lavičiek, košov a osvetlenia).  Aktuálnym cieľom naďalej zostáva vyhľadávanie talentov a podnecovanie domácich tvorcov k umeleckej aktivite smerujúcej k vzniku inscenácií nového cirkusu na Slovensku. 
 
Nový cirkus patrí k najmladším žánrom javiskového umenia. Vznikol v 70. rokoch vo Francúzsku ako potreba nezávislého divadla hľadať nové formy vychádzajúce zo zabudnutých rituálov, činoherných tradícií, cirkusových schopností a pouličného umenia. Pre nový cirkus je charakteristická naratívna forma rozprávania príbehu prostredníctvom tradičných cirkusantských zručností, ktorými vyjadruje metafory, príbehy, témy, divadelné obrazy či dejovú líniu. Až sekundárnym cieľom je prezentácia úrovne virtuozity prevedenia, nebezpečnosti a ekvilibristiky jednotlivých cirkusových umení. Nouveau cirque sa stal moderným fenoménom reflektujúcim súčasné výrazové prostriedky. Cieľom projektu je budovanie tradície kvalitného medzinárodného víkendu nového cirkusu na Slovensku. 
 
 
Hlavný program šapitó v slovenskej premiére!
 
Hlavný program šapitó piatok 22.5.2015 / 20:00 
Circo Pitanga: Circus 1920´ (vlajky Izrael  a Švajčiarsko) slovenská premiéra
Vitajte v surrealistickom vintage svete malého nezávislého cirkusu. Píše sa rok 1920 a principál manéže pán Louis Cyr  sa so svojou šarmantnou asistenkou Lilly všemožne snaží odvrátiť koniec kedysi slávneho cirkusu. Ako to v tomto zábavnom príbehu plnom akrobacie, humoru a irónie napokon dopadne?  To vám v hlavných úlohách a bez slov vyrozpráva izraelsko - švajčiarská dvojica Loïse Haenni & Oren Schreiber.  
 
Hlavný program šapitó sobota 23.5.2015 / 12:00       
Die Buschs Clowns (Nemecko) slovenská premiéra
Bernd a Andreas. Otec a syn. Mím a kúzelník, skrátka kabaretné duo komikov, ktoré prichádza do
Bratislavy so svojou zábavnou rodinnou šou. Pestrá zmes v štýle hudobnej komédie, mágie, ilúzie a interakcie s publikom. Toto je Show Buschs clowns. Nenechajte si ujsť kúzelnú atmosféru a estrádne kúsky modernej klauniády pre malých aj veľkých. Možno s nimi na pódiu v tejto zábavnej šou budeš účinkovať práve Ty.
 
Hlavný program šapitó sobota 23.5.2015 / 15:30       
Acrobarouf: Scratch (Francúzsko, Belgicko, Grécko) slovenská premiéra
Raphaël Hérault, Antonio Terrones a Kritonas Anastasopoulos sú absolventami Ecole Supérieure des Arts du Cirque Brusel, teda diplomovali na vysokej škole cirkusových umení. Už počas štúdia si ich vyhliadli skauti svetoznámeho Cirque du Soleil a tri sezóny boli hviezdami predstavenia Amalunya. Na Festival Cirkul´art prichádzajú so svojím prvým autorským projektom. Scratch, po slovensky škrabanec je strhujúca dynamická show multižánrových disciplín nového cirkusu v špičkovom technickom prevedení. Úsmevná lunárna odysea! Malý krok pre človeka, ale veľký krok pre ľudstvo. Alebo opačne? Katapultované telá lietajú pred vašimi očami. Moderné cirkusové trio a ich neopakovateľný humor nemôže chýbať vo vašej databáze celoživotných zážitkov.   
 
Hlavný program šapitó sobota 23.5.2015 / 20:00       
Loser(s) (Česko) slovenská premiéra
Život prináša výhry aj prehry. Odrážajú sa v ňom pocity muža aj ženy vo svete stereotypov, naučených vzorcov správania, vnútorného prežívania a partnerského života. Muž a žena. Spolu, ale pritom každý sám v rýchlom tempe dnešnej spoločnosti, kde ženská emancipácia a mužské ego hľadajú svoje hranice bez toho, aby sa z nich stali bytosti na okraji spoločnosti, lúzri.  Inscenácia Loser´s je minuloročným objavom českej novocirkusovej scény. Vznikla na motívy nenápadnej básne Osudový tieň, ktorá v niekoľkých riadkoch rozpráva príbeh vzťahu, kde jeden miloval viac než ten druhý. Testosterón, osudová žena a jej alter ego. Prekvapivý mix živej hudby, beatboxu, nadhľadu, súčasného tanca a prvotriednej hand to hand akrobacie.  
 
Hlavný program šapitó nedeľa 24.5.2015 / 14:30       
Patrik a Wes: Betwen Someonesons (USA, Švédsko) slovenská premiéra
Patrik Elmnert a Wes Peden patria medzi svetovú žonglérsku špičku a získali už množstvo prestížnych ocenení. Sú laureátmi  International Juggling Association a Festivalu Cirque de Demain Paríž. Vo svojej show kombinujú švédsku estetiku čistoty s odvážnou americkou hravosťou, kde sa nápadité párové a scénické žonglovanie prelína v harmonický celok. Ekvilibristické žonglérske kúsky okorenené pohybovými kreáciami. Hra svetla, končatín a padajúcich objektov.  Kuželky, kruhy a loptičky tak, ako ich nepoznáte. 
 
Hlavný program šapitó nedeľa 24.5.2015 / 20:00       
Sirkus Aikamoinen: Land of Happy (Fínsko) slovenská premiéra
Fínske zoskupenie patrí medzi najväčšie objavy severskej novocirkusovej scény posledných rokov. Spektakulárna choreografia, fúzia rôznych cirkusových disciplín a hudobný doprovod samotných umelcov sľubuje nezabudnuteľný zážitok. Predstavenie Land of Happy je voľne inšpirované pohľadom Frederica Feliniho do duše a vnútorného sveta klaunov. Tvorcovia a umelci však išli ešte o čosi ďalej. Vznikol tak originálny kreatívny prístup techník súčasného cirkusu, zvláštnej energie, hudobných melódií a humoru. Cirkus je od pradávna zahalený rúškom tajomstva tak, ako aj škandinávska poetika predstavenia Krajiny šťastia.
 
zdroj: www.bratislava.sk

Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Bottom panel

© bratislavalive všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na bratislavalive.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign