Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Bratislava Live | Rescue Online | Sereď Online | Reportér 24


Dnes je 8. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Expedicia  Za polárny kruh 2016
Označenie inzercie
Expedicia Cernobyl 2016
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
ATELIER MAJKO
Označenie inzercie
Vysivanie na textil
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
Karol Voltemar  - cesta okolo sveta na bicykli
Označenie inzercie
Bratislava na fotografiách
Označenie inzercie
Videá

Choď si zopakovať učivo, zachvíľu je tu škola

Iveta TóthováDátum12. 08. 2013 10:31:00TémaNa zamyslenie...

Pomaličky ale isto sme sa prehupli do druhej polovičky prázdnin. Deti  určite na školu ani nepomyslia, no rodičia už veru áno. Čo všetko deťom nachystať, čo kúpiť, či syn alebo dcéra  nezabudli čo sa v minulom školskom roku naučili . A v domácnostiach bude čím ďalej častejšie  počuť slová: choď si čítať, opakuj si učivo, poď napíšeme si diktát , zachvíľu ideš do školy...Je takýto postup správny ? Je potrebné deti počas prázdnin nútiť učiť sa ? A  ako je to ak sa nám dovolenka minula a dieťa nemáme komu zveriť počas dňa. Od kedy ho môžeme nechať samé doma ? Tak s týmito otázkami sme sa obrátili na detského psychológa PhDr. Maroša Majku, PhD.

1., Máme viac ako polovicu prázdnin za sebou, pomaličky začínajú rodičia myslieť aj na školu. Myslíte si, že je vhodné počas prázdnin nútiť deti učiť sa, opakovať si učivo, povinne čítať a pod ?

Prázdniny sú v prvom rade obdobím pokoja a oddychu. Každé dieťa by malo mať možnosť relaxovať, zabávať sa a zabudnúť na každodenné školské povinnosti. To však neznamená, že počas prázdnin budeme odmietať akúkoľvek duševnú činnosť. Dieťa môže raz začas využiť rôzne multimediálne počítačové programy alebo internetové stránky, kde si môže formou hry precvičiť základné zručnosti. Jednoduché a zábavné hry môže vymyslieť aj tvorivý rodič. U niektorých detí nižších ročníkov je potrebné častejšie opakovanie školských vedomostí a to aj počas prázdnin. Po nástupe do vyššieho ročníka by asi nikoho nepotešilo množstvo zabudnutých písmen alebo iné ťažkosti. Dva mesiace sú pomerne dlhé obdobie. Aj v tomto prípade je potrebné nechať dieťaťu dostatok času na oddych a s učením to nepreháňať.

2., Mnoho detí rodičia nemajú kde počas prázdnin nechať. Dovolenky sa minuli, starí rodičia sú buď ďaleko alebo takisto pracujú, poprípade ich už nemajú...od koľko rokov je dieťa vhodné nechávať samé doma ?

Každé dieťa je individuálna osobnosť a vyplní si voľný čas iným spôsobom. Niektoré deti sú dostatočne zodpovedné už v mladšom školskom veku a bez ťažkostí vydržia bez rodičov doma aj niekoľko hodín. Rozhodnutie je vždy na rodičoch a dostatočnom poznaní vlastného dieťaťa. V každom prípade by malo dieťa poznať dôležité telefónne čísla a v prípade ťažkostí sa ihneď telefonicky obrátiť na rodičov alebo niekoho v susedstve. Vhodné je dieťa poučiť a vysvetliť mu ako reagovať v niektorých situáciách. Rodičia môžu v niektorých prípadoch využiť aj možnosť denných táborov, ktoré ponúkajú často bohatý a zaujímavý program. Spriatelené rodiny si môžu pomôcť tým, že sa vystriedajú pri starostlivosti o dieťa podľa aktuálnych možností a dovolenky.

3.,Síce hovoríme, že sa blíži škola, no ešte máme pred sebou 3 týždne prázdnin. Ešte stále prebiehajú turnusy v táboroch, takže niektoré deti tábor ešte len čaká.  Sú deti čo sa do tábora tešia, sú také čo odmietajú nastúpiť do neho...no niekedy rodič nemá iné východisko, len mu takto vyplniť prázdniny. Ako mu vysvetliť, že tábor nie je za trest a nič zlé ho tam nečaká ?

Dieťa, ktoré sa neteší do tábora si spravidla vysvetliť nič nenechá. Obáva sa totiž neznámeho, odlúčenia od rodičov alebo toho, že si jednoducho nenájde kamarátov. V tomto prípade je vhodné začínať dennými tábormi a dieťa tam prihlásiť spolu s dobrým kamarátom alebo spolužiakom. Získa tak väčšiu odvahu a oporu v prípade ťažkostí. Tábor by mal rodič vyberať spolu s dieťaťom podľa záujmov a samozrejme aj finančných možností rodiny a vždy v dostatočnom predstihu.

Ďakujeme za rozhovor.

 

Po dohovore s p. Majkom nechávame diskusiu otvorenú len registrovaným čitateľom.


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Bottom panel

© bratislavalive všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na bratislavalive.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign