Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Bratislava Live | Rescue Online | Sereď Online | Reportér 24


Dnes je 9. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Expedicia  Za polárny kruh 2016
Označenie inzercie
Expedicia Cernobyl 2016
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
ATELIER MAJKO
Označenie inzercie
Vysivanie na textil
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
Karol Voltemar  - cesta okolo sveta na bicykli
Označenie inzercie
Bratislava na fotografiách
Označenie inzercie
Videá

Chceme si byť rovní, ale nechceme byť rovnakí.

815

NoMantinels |MM| Festival Drama Queer začína vo štvrtok: program je zameraný na mužov, ktorí milujú iných mužov.

Od 19. do 24. novembra sa v a4 – priestore súčasnej kultúry uskutoční 3. ročník festivalu Drama Queer.

Rôznorodosť nás obohacuje. Aj o tom môže byť divadlo. Ukazuje nám príbehy rôznych ľudí a aj tých „iných“, ktorí nepatria  do väčšiny. Kultúra rôznorodosti alebo queer kultúra v novembri predstaví svoje umenie už na 3. ročníku divadelného festivalu Drama Queer.

Festival našiel svoje miesto tradične v a4 – priestor súčasnej kultúry. Témou fetivalu sú muži – gejovia. Divadelné hry približujú ich svet - svet mužov, ktorí milujú mužov. Dramaturgia festivalu však  ide hlbšie a ponúka nám aj tému ženy, ako bytosti, ktorá do tohto gej mužského sveta patrí, je milovaná a stále obdivovaná, ale trochu iným spôsobom.

„Gejovia majú vlastnú subkultúru, stretávajú sa na rôznych miestach, je im ubližované, ale vedia ublížiť aj sami sebe. Túžia po rodine, ale spločnosťou sú často nútení žiť sami, niekedy na jej okraji. Miesta kde sa cítia bezpečne sú ich kaviarne, kluby, kiná, obchody, ich festivaly, nový fenómén – internet a raz v roku Dúhový PRIDE, kedy kričia farbami  ktorými hovoria, že sú tu a sú členmi celej spoločnosti.“,   predstavil tohtoročný festival jeho riaditeľ Róbert Pakan. „Našim cieľom je každoročne prinášať aj z divadelného umenia to najlepšie čo sa v queer svete zinscenuje a tým podporiť komunitu LGBT ľudí a ich blízkych„ dodal.

 

Program tretieho ročníka festivalu je zostavený tak, aby nebol iba uzavretý pre queer ľudí, ale otvorený širokej verejnosti.

 

Festival bude zahájený monodrámou Petra Tilajčíka od Divadla STOKA. Monodráma Bordeline je interpretáciou ženy, hlavnej hrdinky románu s rovnomenným názvom autorky Ivany Gibovej.

Performer Peter Tilajčík sa pokúša vnoriť do zložitého vnútra hlavnej postavy s jej ťažkými psychickými stavmi a usiluje sa v nej odkryť túžbu po láske.

V piatok 20. novembra je pripravená najnovšia hra Falka Richtera Small town boy v réžii významného slovenského režiséra Mariána Amslera od Divadla Letí z Prahy. Môže sa zdať, že ide o koncert, muzikál, alebo divadelnú hru. Výber je na divákovi a diváčke. Otázky sú však položené jasne. Ako sa nám žije v slobodnom svete? Je homosexualita stále ešte stigmou? Kto je vlastne vydedencom v našej spoločnosti? “Hra môže na prvý pohľad pôsobiť ako typická teplá hra, ale hovorí však o ľudských právach, o Rusku, Putinovi a o náladách a vyhrotených emóciách v dnešnej spoločnosti vzhľadom k otázkam LGBT komunity” hovorí o hre jej režisér Marián Amsler.

V sobotu 21. Novembra sa festival Drama Queer stáva súčasťou Noci divadiel a predstaví hneď dve inscenácie. Monodrámu nového bratislavského divadla Fí s ich intepretáciou denníkov Ladislav Mednyánszkého Nyuli - Zajko. Juraj Bako, režisér a herec, sa venuje maliarovej osobnosti a jeho vzťahu k dlhoročnému priateľovi Bálintovi. Ďalšou hrou je hra Róberta Pakana Pripojení v réžii Tomáša Procházku. Inscenácia je performatívnym uvažovaním o aktuálnom probléme nenávistných prejavov na internete. Dvaja muži, ktorí svoj vzťah uväznili v relatívnom bezpečí internetovej zoznamky, predstavujú súčasny svet gej vzťahov, ktoré nenachádzajú miesto v reálnom svete.

V nedeľu 22. Novembra sa festival dostáva do svojej “off” časti. O 18.00 Divadlo NOMANTINELS pripravilo diskusiu o nenávisti voči LGBTI aktivistom a aktivistkám a po nej sa predstaví Študentské divadlo VYDI pri UKF v Nitre s ich hrou O zlatej rybke. Mladá autorka Geri Gerhartová svojou hrou naráža na tabuizovanú stránku Druhej svetovej vojny, a to holokaust  homosexuálnych mužov. Festival zakončuje hra Divadla NOMANTINELS Lab.oratórium sexuality v réžii Sandry Polovkovej o prvom slovenskom teplom aktivistovi.

Celý festival je v priestoroch a4 nainštalovaná fotografická výstava Andrea Giulianiho Zraniteľní. Výstava je dekonštrukciou tradičnej reprezentácie mužstva, zobrazením mužských tiel v momentoch zraniteľnosti, intimity, sebaspytovania a sexu.

 

Lístky na jednotlivé podujatia si môžu diváci zakúpiť v predpredaji cez interticket.sk. Festival Drama Queer sa koná pod záštitou Divadla NOMANTINELS a financovaný je z dotácie Ministerstva kultúry SR, Goetheho inštitútu a Hlavného mesta Bratislavy.

Partnermi festivalu sú a4 – priestor súčasnej kultúry, Citylife, DenníkN a Radio_FM.

 

Info: www.dramaqueer.sk

Foto: Pripojení – Jozef Čabo, Bordeline – Ctibor Bachratý a Small town boy – Dorota Velek

 


Fotogaléria k článku:

815
Autor: NoMantinels
815
Autor: NoMantinels

Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Bottom panel

© bratislavalive všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na bratislavalive.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign