Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Bratislava Live | Rescue Online | Sereď Online | Reportér 24


Dnes je 9. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Expedicia  Za polárny kruh 2016
Označenie inzercie
Expedicia Cernobyl 2016
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
ATELIER MAJKO
Označenie inzercie
Vysivanie na textil
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
Karol Voltemar  - cesta okolo sveta na bicykli
Označenie inzercie
Bratislava na fotografiách
Označenie inzercie
Videá

Celoslovenská pietna spomienka na obete dopravných nehôd

MVSR |MM| Polícia tu nie je len na udeľovanie pokút, ale svojou prítomnosťou na cestách dbá o našu bezpečnosť.

 

MV SR myslí na rodiny dotknuté dopravným nešťastím.

Celoslovenská pietna spomienka na obete dopravných nehôd bude 23.11.2014 v evanjelickom kostole v Liptovskom   Mikuláši.

 

Tretia novembrovú nedeľa,  je vyhlásená Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO) za deň, kedy si pripomíname obete dopravných nehôd.   Tento rok vychádza termín na 16. novembra no vzhľadom na konanie volieb sme sa rozhodli pamiatku uskutočniť o týždeň neskôr.

Úrad ekumenickej pastoračnej služby MV SR pripravuje na 23. novembra celoslovenskú pietnu spomienku, počas ktorej si chceme pripomenúť obete dopravných nehôd,  myslieť na pozostalé rodiny a ľudí viesť k zvýšenej ohľaduplnosti na cestách.

 

Celoslovenská pietna spomienka za obete dopravných nehôd, sa začne  dopoludnia o deviatej hodine v evanjelickom kostole v Liptovskom Mikuláši.  Zvestovateľom slova Božieho bude generálny duchovný ekumenickej pastoračnej služby v OS a OZ SR, pplk. Mgr. Marián Bodolló.

 

Takýmto spôsobom chce MV SR dať najavo, že myslí na rodiny, dotknuté nešťastím. „Aj prostredníctvom tejto akcie chceme verejnosť upozorniť na skutočnosť, že opatrnosti na cestách nie je nikdy dosť. Za týmito úmrtiami sa skrývajú rodiny, rodičia, ktorí prišli o deti, deti, ktoré prišli o rodičov, manželia, manželky. Mnohí utrpeli  následky, ktoré ich budú sprevádzať celý život. Na týchto všetkých chceme myslieť. Aj touto formou im chceme pomôcť  zmierniť sa s ranami osudu.

Zároveň je to príležitosť, ako verejnosti ukázať, že Polícia tu nie je len na udeľovanie pokút, ale že jej nie je ľahostajný ťažký údel, ktorý postretol rodiny, a že práve svojou prítomnosťou aj na cestách dbá o bezpečnosť nás všetkých.“ Povedal o poslaní pripravovanej celoslovenskej pietnej spomienky, riaditeľ úradu ekumenickej pastoračnej služby MV SR, pplk. Mgr. Milan Petrula.

 

Polícia tu nie je len na udeľovanie pokút, ale svojou prítomnosťou na cestách dbá o bezpečnosť nás všetkých.

 

A že ide naozaj o veľké množstvo zbytočne vyhasnutých životov na cestách dokladujú aj najnovšie štatistiky. V porovnaní s minulým rokom za to isté obdobie bolo na našich cestách usmrtených 217 osôb čo je viac o 41,  ťažko zranených bolo 851 čo je o 52 menej, ľahko zranených bolo 4635 čo je o 316 viac. Spolu sa stalo 10993 dopravných nehôd. Škody boli vyčíslené na 34 966 110 EUR.

V obciach sa stalo 8041 dopravných nehôd čo je o 153 viacej oproti predchádzajúcemu roku.

Medzi hlavné príčiny dopravných nehôd sa zaraduje porušenie povinnosti vodiča a to v 4485 prípadoch a v 1500 prípadoch nedovolená rýchlosť jazdy.

Alkohol bol zistený u 1308 vinníkoch dopravných nehôd čo je o 60 prípadov menej oproti roku predchádzajúcemu.

Na cestách zahynulo 119 vodičov, 51 spolucestujúcich . Z celkového počtu 217 ľudí, ktorí zahynuli na cestách bolo  47 chodcov a  19 cyklistov.

 

Prostredníctvom tejto pietnej spomienky chce MV SR tiež upozorniť občanov na potrebu opatrnosti a ohľaduplnosti na cestách či už v pozícii vodičov, chodcov alebo cyklistov. MV SR chce zároveň vysloviť poďakovanie a uznanie hasičom, záchranárom a policajtom, ktorí sú vo svojej službe dennodenne konfrontovaní s tragickými následkami a smrťou. Ďakujeme za ich profesionálnu službu a pomoc.

 

Pietnu spomienku umocní vystúpenie Hudby MV SR, čestná stráž, ako aj príhovory vzácnych hostí.

Osobne sa pietnej spomienky v evanjelickom kostole v Liptovskom Mikuláši  zúčastnia zástupcovia prezídia Hasičského a záchranného zboru , riaditelia krajských riaditeľstiev Policajného zboru, riaditelia krajských riaditeľstiev Hasičského a záchranného zboru ,  primátor mesta Liptovský Mikuláš, policajti, hasiči, záchranári, členovia horskej záchrannej služby, mestskí policajti.

Po pietnej spomienke bude na námestí  pred kostolom ukážka policajnej a hasičskej a záchranárskej techniky. 

Tejto celoslovenskej pietnej spomienke predchádzajú počas víkendu 14.-16. novembra viaceré pietne spomienky na cintorínoch či v chrámoch v miestach pôsobenia duchovných úradu ekumenickej pastoračnej služby MV SR.


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Bottom panel

© bratislavalive všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na bratislavalive.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign