Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Bratislava Live | Rescue Online | Sereď Online | Reportér 24


Dnes je 8. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Expedicia  Za polárny kruh 2016
Označenie inzercie
Expedicia Cernobyl 2016
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
ATELIER MAJKO
Označenie inzercie
Vysivanie na textil
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
Karol Voltemar  - cesta okolo sveta na bicykli
Označenie inzercie
Bratislava na fotografiách
Označenie inzercie
Videá

Celodenný výchovný systém štartuje od septembra na 200 základných školách

Romano nevo ľil / Národný projekt „Vzdelávaním pedagogických zamestnancov k inklúzii marginalizovaných rómskych komunít“ pokračuje v napĺňaní stanovených aktivít. Po dôkladnom prieskume vzdelávacích potrieb učiteľov a odborných zamestnancov a vypracovaní analýzy o tom, čo pedagogickým zamestnancom v práci najviac chýba a v čom by sa chceli ďalej vzdelávať sa projekt fungujúci pod Metodicko-pedagogickým centrom (priamo riadeným Ministerstvom školstva) presunul k ďalšej dôležitej aktivite. Tou je nastavenie celodenného výchovného systému (CVS) na 200 základných školách zapojených do projektu, s ktorými už teraz MPC podpisuje zmluvy.

Hlavnou podmienkou, ktorú museli školy splniť, aby sa mohli zapojiť do národného projektu spolufinancovaného zo zdrojov ESF sumou takmer 27 mil. € bolo, aby mala škola minimálne 20 % podiel žiakov zo sociálne znevýhodneného prostredia. 12. apríla bol model CVS oponovaný na seminári verejnej oponentúry v Spišskej Kapitule a následne na to prebehli v šiestich krajských mestách konferencie s názvom „Zo školy bez tašky“, zamerané nielen na predstavenie národného projektu, ale hlavne na prezentáciu celodenného výchovného systému.

Pod vedením odborného garanta Petra Dolíhala pracovala skupina 50 expertov, ktorých úlohou bolo vytvoriť model CVS ako nástroj začlenenia žiakov z marginalizovaných rómskych komunít. Zo štatistík, ktoré prezentovali na konferencii vyplynulo, že Slovensko patri z demografického hľadiska ku krajinám s najvyšším percentuálnym zastúpením Rómov. Alarmujúce je, že takmer 24% rómskej populácie nemá ukončené základné vzdelanie. Celodenný výchovný systém by mal učiť žiaka, ako stráviť voľný čas, zároveň odbremeňuje rodičov od pomoci pri príprave dieťaťa na vyučovanie, intenzívne vzdeláva deti zo sociálne znevýhodneného prostredia, učí žiaka učiť sa, učí deti rozvíjať ich špecifické schopnosti, záujmy a samostatnosť, umožňuje lepšiu socializáciu detí, vedie ich ku kooperácii, zlepšuje zdravotné podmienky, hygienu, stravovanie a režim dňa detí a v konečnom dôsledkuzlepšuje aj ich prospech, správanie i dochádzku. Tvorcovia CVS si uvedomujú aj jeho nevýhody. Keďže je to relatívne drahý systém, náročný na personálne a materiálne zabezpečenie. Obmedzuje rodinnú výchovu a môže dochádzať k preťaženosti detí, lebo ich čas pobytu v škole je oveľa dlhší ako u ostatných detí.

Cieľom celodenného výchovno-vzdelávacieho procesu je eliminovať nedostatočné výchovné pôsobenie rodičov a komunity na rómskych žiakov zo sociálne znevýhodneného prostredia,doplniť a rozšíriť poznatky a vedomosti, ktoré im chýbajú v porovnaní s ostatnými žiakmi,predĺžiť čas pozitívneho výchovného pôsobenia a zároveň obmedziť čas negatívneho pôsobenia vonkajšieho prostredia na rómskych žiakov.Umožniť intenzívnejšiu spoluprácu školy s rodinami rómskych žiakov by mali zabezpečiť Osvetové programy, ktoré budú mať v rámci projektu na starosti mimovládne organizácie.Dôležité je odstrániť neprospievanie žiakov na 1. stupni ZŠ a pomôcť im zmysluplne využiť voľný čas.

V rámci projektu vyplynula potreba realizovať program Druhej šance, čo v praxi znamená, že školy s vyhovujúcimi podmienkami môžu realizovať vyučovanie pre ľudí, ktorý si základné vzdelanie v minulosti nedokončili a chceli by tak urobiť teraz. Projekt predpokladá zapojenie 750 uchádzačov na základných školách, s vyučovacím jazykom slovenským aj maďarským. Je určený pre žiakov vo veku od 16 rokov, ktorí ukončili povinnú školskú dochádzku v nižšom než 9. ročníku a pochádzajú z menej podnetného socio-kultúrneho prostredia a marginalizovaných rómskych komunít.

Predpokladá sa, že národný projekt prinesie najmä pozitívne zmeny v legislatíve, ktoré by napomohli zavedeniu CVS na školách, ktoré navštevujú žiaci zo SZP a tým zvyšovali ich uplatnenie sa v živote.


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
›REGISTROVANÍ NICKOM‹
všetci

Pre pridávanie komentárov k článkom sa prihláste. Ak nemáte prihlasovacie meno a heslo, zaregistrujte sa tu.

Bottom panel

© bratislavalive všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na bratislavalive.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign