Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Bratislava Live | Rescue Online | Sereď Online | Reportér 24


Dnes je 9. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Expedicia  Za polárny kruh 2016
Označenie inzercie
Expedicia Cernobyl 2016
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
ATELIER MAJKO
Označenie inzercie
Vysivanie na textil
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
Karol Voltemar  - cesta okolo sveta na bicykli
Označenie inzercie
Bratislava na fotografiách
Označenie inzercie
Videá

Bratislavské mestské hradby otvárajú svoje brány na ďalšiu sezónu

Mestské hradby budú od 15. apríla  opäť prístupné verejnosti. Návštevníci a obyvatelia mesta Bratislavy si tak môžu obzrieť túto národnú kultúrnu pamiatku a zároveň si skrátiť cestu na Bratislavský hrad. V letných mesiacoch bude pripravený aj kultúrny program, ktorý si minulý rok obľúbili mnohí návštevníci. Aktuálne si na svoje prídu milovníci literatúry a umenia, pre ktorých je na hradbách pripravená samoobslužná knižnica a takisto aj výstava dobových zbraní.

Mestské hradby  budú  pre návštevníkov otvorené denne od 10:00 do 20:00 hod. Aktuálne si návštevníci môžu pozrieť v dolnej časti Vtáčej bašty pripravenú výstavu dobových zbraní. V Malej bašte si prídu na svoje zase milovníci literatúry, pre ktorých je na hradbách pripravená malá samoobslužná knižnica. Na paneloch hradieb sa zároveň môžu záujemcovia dočítať o histórii hradieb.

Hlavné mesto chce počas letných mesiacov zabezpečiť na hradbách aj kultúrny program. V minulom roku bola na hradbách umiestnená napríklad scéna mestského festivalu Kultúrne leto a Hradné slávnosti Bratislava, ktoré si obľúbili ako veľkí, tak aj malí návštevníci.  

Trasa súčasného sprístupnenia hradieb vedie od Dómu sv. Martina západným ramenom schodiska cez tzv. Úzku uličku za hradbami k objektu Vtáčej bašty, cez ktorú sa návštevníci budú môcť dostať cez priestor medzi hradbami a parkánovým múrom k premosteniu Staromestskej ulice. Čiastočne bude sprístupnená aj ulička medzi hradobným a parkánovým múrom so samoobslužnou knižnicou v Malej bašte.

Mestské hradby - ich severozápadná časť - sú zapísané v Ústrednom zozname pamiatkového fondu SR v registri nehnuteľných národných kultúrnych pamiatok ako hradbový a parkánový múr s baštami (vežami) a je chránený v zmysle zákona NR SR č. 49/2002 Z. z. o ochrane pamiatkového fondu v znení neskorších predpisov.

Mestské hradby sú líniovou stavbou nepravidelného pôdorysu, ktoré pozostávajú z nižšieho parkánového múru, vyššieho hradbového múru z časti vstavaného do zástavby Kapitulskej ulice, chodníka medzi parkánovým múrom a hradbovým múrom, z dvoch poloblúkových veží, terás a schodísk. Na murivách sa nachádzajú strieľne a rôzne architektonické články. Do dnešného dňa sa z pôvodného mestského opevnenia zachovali len Michalská brána a časť hradieb pozdĺž Staromestskej ulice spolu s dvoma vežami - Vtáčou baštou a Baxovou vežou.

 

zdroj: www.bratislava.sk

 


Priložené súbory k článku:Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Bottom panel

© bratislavalive všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na bratislavalive.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign