Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Bratislava Live | Rescue Online | Sereď Online | Reportér 24


Dnes je 9. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Expedicia  Za polárny kruh 2016
Označenie inzercie
Expedicia Cernobyl 2016
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
ATELIER MAJKO
Označenie inzercie
Vysivanie na textil
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
Karol Voltemar  - cesta okolo sveta na bicykli
Označenie inzercie
Bratislava na fotografiách
Označenie inzercie
Videá

Bohatí bohatnú a chudobní chudobnejú. Ako ďalej?

Miloš MajkoDátum07. 08. 2011 19:21:27TémaEkonomika
200

Aj keď sa to nepriznáva ľahko, máme problém. Nielen Slovensko má problém, dnes už vieme, že ho má naozaj celá Európska únia, ba dokonca aj Spojené Štáty Americké spolu s Čínou. Rejtingová agentúra  práve  USA pred pár dňami znížila  investičný rejting  AAA o jeden stupeň - odvaha. Prvý raz za viac ako päťdesiat rokov. Ekonomická a vojenská svetová  veľmoc je na tom horšie ako boli nielen americkí lídri ochotní po dlhé roky priznať.  Paradoxom je, že dlane dnes natŕčajú práve ku komunistickej Číne, ktorá to tu má všetko spasiť. A pri tom je to tak jednoduché. Stačilo nežiť nad pomery. Neprežrať dnes to, čo je na jedálničku až o niekoľko rokov a ešte k tomu s účtom, ktorý bude mať zaplatiť nenažrancov vnuk. V ekonomike je skutočne jedno, či hovoríme o megaveľmoci, súbore štátov, štáte samostatnom, VÚC čke či meste. Dokonca i rodine. Keď raz vo vrecku niet ani desať Eur, je len oblbnutím základných princípov ekonomiky minúť milióny.

Rozdávali vlády, politické strany a účet zase musia zatiahnuť všetci obyčajní občania. Oni totiž jediní skutočne tvoria hodnoty. Horšie je, že účet vystavili tí, ktorí pri jeho platení už budú buď na večnosti alebo zbavení svojprávnosti. Zaslúžia si to naše deti či vnuci? Ako sa na nás budú pozerať v čase, keďy už o zdarma zdravotnej starostlivosti, školstve či iných výhodách ktoré si darmožráči vyčerpali do bodky, oni budú môcť iba snívať? 

Krajiny sa pasujú s rovnakými problémami. Niet peňazí na nič. A deformuje sa sociálna štruktúra obyvateľstva. Bohatí neúmerne bohatnú a chudobní závratnou rýchlosťou chudobnejú. Zo spoločnosti sa vytráca prepotrebná stredná vrstva, ktorá by mala byť čo najširšia. Ľudia upadajú do apatie a nemajú chuť nielen niečo pre záchranu spoločnosti  urobiť, ale už aj komukoľvek načúvať. Sklamali sa veľakrát, vlastne - sklamali sa vždy.  Čo svetu ponúknu zajtrajšie rokovania lídrov  G7? Čo vymyslia pre svojich občanov v čase, kedy prvá vlna krízy ešte nepominula a už hrozí druhá? Majú rovnakí ľudia čo súčasný stav spôsobili, alebo minimálne sa na ňom podielali  vlastne ešte morálne právo niečo ponúkať?


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹
Peter Klokner | 18-08-2011 11:36:06
Upresnenie - nemám sestru :-(
Ale aj tak, mne sa najviac páči tá zaklínacia formulka: za Mečiara sa to čo ešte nestihli vyrabovať v cez I. aj II.vlnu kupónky, rozpredalo v holandských dražbách a obratom sa to popredávalo zahraničiu (pominieme dôvody) len preto, aby peniaze natiekli do súkromných rúk a obratom do kasy strane (vieme ktorej sa vtedy extrémne darilo). Šmahom ruky ale ruiny hospodárstva porovnáme nejakými miliardami ktoré "rozkradli" za dzurindu. Nuž v takom ponímaní nemáme žiadne právo kritizovať snáď ani zlodeja ktorý nás okradol. Tak tomu sa hovorí čistý masochizmus.

A pri pohľade na výsledky tendrov na dostavbu D1 sa s vyvinutím trochy námahy začnete čudovať, čože to tak rapídne na technológiách u Váhostavu zlacnelo ak oproti obdobiu za Fica dokážu šmahom ruky stavať takmer o polovicu lacnejšie ?
Iba asociujem, že by to robili aj predtým len zasa ako v časoch Mečiara ?
Našťastie podobné otázky netrápia oných spomenutých 40% populácie a to je dobre (pre stranu SMER samozrejme) :-)
anonym | 16-08-2011 17:45:51
Niet rozdielu medzi privatizérmi za Mečiara a za Dzurindu. Mečiar prihrával svojim domácim privatizérom a tí ho následne finančne podporovali. Po strate dominancie HZDS predali sprivatizované podniky zahraničným záujemcom. Dzurinda prihrával priamo zahraničným privatizérom a tí ho podporovali tiež. Výsledok je taký, že v tejto republike nám patrí iba vzduch, ktorý dýchame.
Pre Kolknera | 16-08-2011 08:57:23
Ja som sa nehral na psychologa, ja som pedagog, psycholog, andragog s 35 rocnou praxou a pracujem mimo SK. Ale tie posledne prispevky boli uz o inom a velmi vystizne. Mate pravdu, taketo diskusie posuvaju dopredu, rozsiruju uhol videnia a nabadaju k zamysleniu. Za Meciara vdaka. Ten je hanbou pre Slovakov. Ak ste ten Klokner, co ma jednu sestru, tak sa mozno aj pozname, ale Vy ste boli este dieta, ked som ja bol na Slovensku. Drzim palce, nech Vam skrasnie svet. Ono to stve cloveka, ked musi robit kompromisy. Nuz aj v prirode preziju ti, co sa prisposobia...
Peter Klokner | 16-08-2011 07:43:40
Ja sa ospravedlňujem, pozabudol som na príspevok "pre Kloknera (o 11,44) | 12-08-2011 15:09:45"
Iba v krátkosti - prečo do politiky? čo by som tam robil?
Ja som pre nápravu krívd Mečiara a jeho privatizérov už trikrát urobil to najdôležitejšie. Volil som pravicu ktorá ho trikrát poslala do....ti. Že je v tomto štáte stále 40% masochistov ktorí ho pravdepodobne vďaka inému súdruhovi asi znova reinkarnujú naozaj nie je moja chyba.
Peter Klokner | 16-08-2011 07:38:00
Ďakujem za všetky pozitívne a hlavne negatívne odkazy v diskusii, teší ma že je medi nami toľko psychológov :-)
Ale nie, vážne, veď uznajte čo by to bolo za diskusiu, keby sme sa v nej všetci iba rečičkami hladkali. A ako som už spomenul, každá kritika ma posúva ďalej :-)

P.S.: Tak ak to nie je truhlík je to bibas, aj keď v popdstate je to to isté asi to bude niekomu znieť lepšie.

A dnes to vyzerá na 3 krásny naozaj letný deň, odchádzam do bazénu. Howgh !
do politiky | 15-08-2011 15:46:32
Ako sa zda, aktivne sa do toho nikomu nechce.V ekonomike, v pracovnom trhu, sposobe financovania verejnych veci, atd. to nie je len biele a cierne. Ono je to velmi zlozite, ovplyvnovane mnohymi faktormi a sustavne v pohybe...
pre Lehocky | 13-08-2011 09:11:37
chodte do toho, ukazte, ako sa to robi, radi si precitame Vase konstruktivne navrhy a sposoby ich realizacie. Je nam tu v EU az tak zle? My sme len bodka na mape sveta a predsa sem tak radi ludia prichadzaju...Preco europania, teda aj nespokojni ludia zo Slovenska, ti ubohi a chudobni, nezbalia svoje veci a nejdu napr. do komunistickej Ciny, Kuby, atd.,Kto si mysli, ze ten sposob hospodarenia a ta politika je lepsia,dvere maju otvorene.Dnes nie ste nuteny zoetat na Slovensku, ked sa Vam tam nic nepaci. Ani v EU nemusite zostavat. Svet petri Vam. Chodte na skusy, ako to robili nasi prarodicia v rokoch pred 1. vojnou. A nevratili sa! Ze by sa tam mali zle?
pre Kloknera (o 11,44) | 12-08-2011 15:09:45
Tak chodte do politiky a budte spolurozhodovatelom a ukazte celemu svetu ako sa robi raj na zemi...A o Putinovi viete?...Velky komunista, byvaly spion, on to robi super, ze? Skuste teda pomoct svetu a budte konkretny, predlozte navrhy, rozpocty a prognozy, navrhnite ako by mohol napr. Meciar vratit tie miliony a ti byvali komunistcki riaditelia, teraz skveli podnikatelia tiez. Len ked sa zapojite, mozete pomoct nieco zmenit. Takto sa len rozculujete a praskate od hnevu, tak robte. Kde a ako zacat?
Igor Lehocký | 12-08-2011 12:03:37
Môj osobný názor je ten, že za bohatých a takpovediac nedotknuteľných ľudia budú vždy považovať politikov, ktorí sú zodpovední za to, ako sa dá či nedá v štáte slušne žiť. Tých príkladov, že v podstate sa nespokojnosť v prvom rade obracia proti vedeniu štátu alebo krajiny je dostatok.
Taká malá retrospektíva: do roku 1989 vo svete fungovala tzv. studená vojna, teda vojna ideológií vyspelého západu a demokracie, ktorú najmä predstavovali USA a ideológie komunistického socializmu, ktorú najmä predstavovalo Rusko, ako protipól Ameriky. Rusko túto "vojnu" prehralo, pretože aj absencia slobody a obyčajná vôľa ľudí žiť na vyššej úrovni, modernejšie, lepšie, tak ako propaganda demokracie bola implantovaná do mysli človeka z východu bola silnejšia. Koľko už bolo popísané o Grécku, koľko hanlivých a oprávnene hanlivých vyjadrení na ich politické smerovanie, aj na obyvateľov Grécka, ktorí si desaťročia žili nad pomery, na dlh, za trestuhodného prihliadania politických špičiek EÚ, ktorí v rámci EÚ diktujú, čo v ktorej krajine eurozóny má o môže byť. Začalo to Gréckom a pomaly to pokračuje cez Španielsko, Portugalsko, Taliansko a najnovšie aj Francúzsko, kde sa črtá celá pravda o fungovaní EÚ a demokracie ako takej. Tí, ktorí sú pri moci, chcú byť ešte bohatší a všetko sú ochotní podriadiť tomu, aby obyčajní ľudia pochopili, že ich korupcie, podvody a parciálne záujmy sú v prospech obyčajných ľudí. Ale ako tu už bolo spomenuté, klamať nie je možné bezbreho. Teda o Grécku, ako čiernej ovci Európy samá hana alebo až nepriateľské postoje, hoci oprávnene, to je snáď každému jasné. A zrazu je na svetle sveta jedna fatálna pravda o samom nositeľovi myšlienok demokracie a ponímania slobody, bohatstva, spravodlivosti, teda o Amerike. O Grécku padali myšlienky na vylúčenie z eurozóny, EÚ, riadenom bankrote štátu, o možnosti predaja časti vlastnej krajiny, atď, atď. a ejhle, najhorším "Gréckom" na svete je zrazu Amerika, mekka demokracie, slobody, multikulturalizmu so zadĺženosťou na úrovni okolo 14 biliónov dolárov! Mám taký pocit, že "učni" z Grécka majú ešte čo doháňať :-)) Reakcie na USA zdržanlivé, rejting krajiny ľahko znížený, ale však geniálne riešenie krízy USA na čas odvrátené ďalšou pôžičkou vo výške okolo 2 biliónov dolárov...??? však je to Amerika, tá určite splatí svoj dlh. A hádam aj do roka a do dňa. Jasné, Amerika to zvládne a nespláchne aj Európu. Tak sa teda iba tak pýtam, aké myšlienky demokracie, slobody a spravodlivosti atď to zvíťazili? Kto to udáva celosvetové trendy vyspelosti? Cez smiech slzy, nič lepšie ma nenapadá.
co pisal P.Klokner | 12-08-2011 11:44:24
Ovlada Vas hnev, nenavist a preco oslovujete prispievatelov "truhlik"? Ak sa niekto nevzdelaval a naleti na reklamy bez toho, aby sa poradil, a potom nevie co dalej a ma financne problemy, moze si za to sam. Mozno, kedze ste tuto skutocnost postrehli, by ste sa uplatnili ako poradca pre tuto skupinu obcanov,a pomohli by ste k zvyseniu ich zivotnej urovne.Vy musite mat velke problemy, alebo ste nekonecne nestastny, ked z Vas srsi tolky hnev?!
Peter Klokner | 11-08-2011 19:54:05
No faktom je, že kto je bohatý (ako to ale definovať) bude logicky bohatší nakoľko si môže obstarať čokoľvek hnuteľné či nehnuteľné nepomerne lacnejšie s bonusmi, zľavami či inými benefitmi, ktoré dostane či už za platbu cash alebo len preto, aby ako perspektívny klient urobil obrat aj nabudúce. Kto má holú riť, v hlave seno a pred očami víťazný február ten bude naivne kupovať to čo akútne nepotrebuje s využitím pôžičiek od nebankoviek a nechá sa naháňať exekútorom trebárs pre neplatenie účtov za mobil, ktorý kúpil hneď ako zaregistroval dementnú kampaň nejakého operátora v predstave že práve on bude telefonovať lacno a donekonečna. To je asi také základné a najjednoduchšie zhrnutie podstaty toho, prečo je to s chudobným a bohatým tak ako v nadpise článku.

A skôr ako tu bude nejaký truhlík drístať o tom že nemám pravdu nech sa najprv zamyslí nad tým, či možno považovať za chudobného človeka, ktorý vlastní auto, ktoré nepoužíva pre drahý benzín, obýva 2-3 izbový byt ktorý nevládze platiť, plače nad drahými liekmi a pritom ochotne a bezdôvodne strká lekárom úplatky len tak v nejakej planej nádeji a podobne.
Akosi sa nám nechce priznať, že životný štandard máme jednoducho slušný. Nežijeme v zemliankach a pri jednej žiarovke a rovnako nežerieme iba pečené grule.
Igor Lehocký | 11-08-2011 16:02:31
Anonym, ak máte deti, venujte vyhýbaniu sa porušovania zákonov ich, je to jedna z rodičovských úloh. Sledujem médiá a čítam názory vzdelaných, ktorí niečo prežili a majú čo povedať a v zásade nie som konzumentom v dave a nikdy som nebol.
pre Lehockeho | 11-08-2011 15:35:22
Pozor na slova, verejne nahovarat smerom k vzbure...O Londyne mate asi povrchne informacie, nieco podobne bolo aj vo Franzuzku. Bandy chuliganov vyuzili zamienku a vyzivaju sa vandalizmom, co vidime predsa aj pri futbale a za tym nie je ani politika ani kriza.Iba to pride roznym skupinam vhod na rozburenie politickej klimy. Ja som pracoval v BRD, kde po vojne vladol len "kapitalizmus" ale s biedou som sa tam nestretol ani v roku 1990, 2000 a ani 2010. Vy ste tam boli?
Igor Lehocký | 11-08-2011 14:48:02
Všetko nasvedčuje tomu, že to bude čím ďalej tým horšie, teda chudobní budú chudobnieť ešte viac a samozrejme bohatí pochopiteľne zo svojho zmýšľania neustúpia. Kým sa ľudia hromadne nevzbúria, nemajú na to dôvod a nič ich neprinúti konať reálne a racionálne. Pokiaľ ale prepukne najhoršia hospodárska kríza od čias 2. svetovej vojny, obrázky z terajšieho Londýna budú asi realitou najmä v Amerike, resp. v celom svete a prvým terčom chudobných budú podvodníci, inak nazývaní - boháči. Keď sa človek ocitne na pokraji existenčných nutností pre život, nemá viac čo stratiť. Rabovanie je následok politiky štátu, za ktorú niekto nesie zodpovednosť a pokiaľ sa krajina nevie postarať v dostatočnej miere o svojich občanov, nemôže byť nádejou pre lepší život ani pre prisťahovalcov. To je čistý blud! Každý človek má iba jednu základnú túžbu v živote: slušne žiť, mať dostatok potravín a nestrádať. K tomuto ale ľudstvo neprivedie špinavá politika, prežraná skrz na skrz korupciou a bezohľadným obohacovaním sa jednotlivcov, alebo politických strán aj za cenu permanentného zadlžovania štátu. Keď čítam niektoré prognózy uznávaných ekonómov, k čomu speje konzumný a materialistický spôsob požehnaný kapitalistickou "demokraciou" je mi z toho zle. Ostáva len veriť, že riešením nebude ďalšia svetová vojna.
anonym | 11-08-2011 10:12:14
http://www.mojevideo.sk/video/f9f5/vizualizacia_dlhu_usa.html

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Bottom panel

© bratislavalive všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na bratislavalive.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign