Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Bratislava Live | Rescue Online | Sereď Online | Reportér 24


Dnes je 9. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Expedicia  Za polárny kruh 2016
Označenie inzercie
Expedicia Cernobyl 2016
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
ATELIER MAJKO
Označenie inzercie
Vysivanie na textil
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
Karol Voltemar  - cesta okolo sveta na bicykli
Označenie inzercie
Bratislava na fotografiách
Označenie inzercie
Videá

Bezpríspevkoví darcovia krvi, účastníci protifašistického odboja či držitelia preukazu ŤZP môžu v bratislavskej MHD cestovať zadarmo

Hlavné mesto SR Bratislava, kancelária primátora |MM| Bratislavskú mestskú hromadnú dopravu môžu od začiatku roku 2014 využívať zadarmo nielen hendikepovaní občania, držitelia preukazu ŤZP, ale aj darcovia krvi minimálne so zlatou Janského plaketou či účastníci, ich priami rodinní príslušníci protikomunistického i protifašistického odboja. Aby mohli oprávnené osoby cestovať verejnou dopravou bezplatne, musia mať vydaný predplatný cestovný lístok, resp. bezkontaktnú čipovú kartu. Za prvý štvrťrok t.r. bolo celkom vydaných 1820 predplatných lístkov, pričom držiteľ celoročne električenky je povinný zaplatiť len manipulačný poplatok vo výške 5 eur. Doposiaľ bol najväčší záujem o celoročné lístky pre bezpríspevkových darcov krvi (895) a účastníkov protifašistického odboja (679). Občania s ťažkým zdravotným postihnutím cestujú v bratislavskej MHD bezplatne a revízorom sa preukazujú len platným preukazom ŤZP.

 

Bratislava je jediným mestom na Slovensku, kde v rámci verejnej dopravy môžu cestovať bezplatne nielen hendikepovaní občania, ale aj iné skupiny. Týmto krokom chcela samospráva podporiť ľudí, ktorí darovaním krvi nezištne pomáhajú iným a z hľadiska spoločenského ocenenia boli za ostatné roky odsunutí na vedľajšiu koľaj. MHD môžu zároveň využívať tí, ktorí bojovali za mier, demokratické hodnoty nielen v II. svetovej vojne, ale aj počas komunistického režimu v bývalom Československu. Bezplatné cestovanie bolo pri tejto kategórii rozšírené aj na ich priamych rodinných príbuzných (manželka, manžel, deti). Podľa primátora Milana Ftáčnika, model bezplatného cestovania v MHD budú môcť dotknuté skupiny využívať minimálne do spustenia III. etapy bratislavskej integrovanej dopravy. Táto etapa môže byť v rámci slovenskej metropoly realizovaná najskôr v závere roku 2015.

 

Ľubomír ANDRASSY

 


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Bottom panel

© bratislavalive všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na bratislavalive.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign