Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Bratislava Live | Rescue Online | Sereď Online | Reportér 24


Dnes je 9. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Expedicia  Za polárny kruh 2016
Označenie inzercie
Expedicia Cernobyl 2016
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
ATELIER MAJKO
Označenie inzercie
Vysivanie na textil
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
Karol Voltemar  - cesta okolo sveta na bicykli
Označenie inzercie
Bratislava na fotografiách
Označenie inzercie
Videá

Aký je život Slovákov v USA a čo vnímajú ako lepšie či horšie od toho nášho

Miloš MajkoDátum02. 09. 2012 17:06:38TémaCestovanie
200 Večera pred odchodom na pražské letisko. Luboš s manželkou, svokrom a bratom.

Najmä mladí ľudia  a najmä tí, ktorí za hranicami  Slovenska veľa času nestrávili, majú veľa krát veľmi skreslené predstavy o živote v iných krajinách. A to ako oveľa chudobnejších ako  Slovensko, tak oveľa bohatších.

V zozname najobdivovanejších štátov stále kraľuje  Veľká Británia, Nemecko a samozrejme že USA. 

Hlavne krátko po revolúcii a do Spojených štátov najmä po zrušení vízovej povinnosti sa rozcestovalo veľa ľudí. Menej za poznaním a viac za prácou. Začiatky nemali všetci rovnaké a jednoduché. Kým v krajinách  Európskej únie sme už takpovediac  "doma", v  USA to neplatí a dlho platiť ani nebude. Žiaľ väčšina z  našincov ktorí práve za Atlantický oceán vycestovali aj pred viac ako 15 rokmi, v krajine dodnes žije načierno porušujúc federálne zákony a trasúc sa z odhalenia a následnej nekompromisnej deportácie do  Európy.

V USA však žijú aj Slováci, ktorí svojou prácou dokázali veľa, svoj pobyt legalizovali, či dokonca bez rôznych podvodov získali americké štátne občianstvo. I keď sa  slovenského nevzdali, do svojho pôvodného domova jazdia iba na dovolenky.

V USA sú buď zamestnaní, alebo podnikajú. A tak väčšina z nich môže rozdiely života na  Slovensku a v  USA porovnávať bez predsudkov, zámerného skreslovania  reality a zavádzania iných.

Výborným príkladom pre nás je Ľuboš, ktorý do  USA odišiel za prácou takmer pred  dvadsiatimi rokmi, následne do krajiny dostal aj manželku s dvomi deťmi a dnes  sa spolu stretáme ako pri jeho návštevách Slovenska, tak našich návštevách slnečnej  Floridy.

Žije na  Key Weste  a podniká s vlastnou firmou v oblasti elektroinštalácií. Obidve deti mu študujú na floridskej univerzite a celá rodina má ako slovenské, tak americké občianstvo.

Pri jeho poslednej návšteve  Slovenska sme sa porozprávali na témy, ktoré by mohli zaujímať aj našich čitateľov.


Fotogaléria k článku:

200
Autor: Miloš Majko
200
Autor: Miloš Majko

Video k článku:


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Bottom panel

© bratislavalive všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na bratislavalive.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign