Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Bratislava Live | Rescue Online | Sereď Online | Reportér 24


Dnes je 13. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Expedicia  Za polárny kruh 2016
Označenie inzercie
Expedicia Cernobyl 2016
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
ATELIER MAJKO
Označenie inzercie
Vysivanie na textil
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
Karol Voltemar  - cesta okolo sveta na bicykli
Označenie inzercie
Bratislava na fotografiách
Označenie inzercie
Videá

Aj úradník má mantinely, ktoré prekročiť nemôže - časť 2. - Šikanovanie občanov či firiem nie je prípustné.

Miloš MajkoDátum02. 04. 2016 19:46:37TémaAktuálne témy

Začiatkom februára tohto roku sme sa v článku :

http://www.seredonline.sk/clanky/aj-uradnik-ma-mantinely-ktore-prekrocit-nemoze/

venovali problému šikanovania, či minimálne ignorovania občanov a podnikateľov či už úradníkmi alebo inými predstaviteľmi štátnej byrokracie. Tento na Slovensku mimoriadne vypuklý problém veľmi negatívne vníma väčšina tých, ktorí potrebovali niečo vybaviť, vyriešiť, prípadne sa akýmkoľvek spôsobom dostali intenzívnejšie do styku s úradmi.

Spoločnosť Plastic People podnikajúca hlavne s odpadmi podľa informácií, ktoré sme dostali od jej zástupcov už koncom minulého roka, začiatkom tohto a následne v nedávnej dobe má patriť medzi mimoriadne šikanované firmy zo strany niektorých pracovníkov konkrétnej štátnej inštitúcie. Vychádzajúc z vyjadrenia Plastic People, Slovenská inšpekcia  životného prostredia v Nitre im doslovne znemožňuje podnikanie s odpami na legálnej skládke pri Hlohovci.

"Sústavné kontroly a vyrubované pokuty sú síce obťažujúce, no pokiaľ by prebiehali v štandardnom režime, t.j. mali by sme prístup ku všetkým materiálom, úradníci by konali bez prieťahov a predpojatosti, podnikať by sme vedeli". Vyjadril sa zástupca firmy Marek Bezák.

Ďalšími rozhovormi z predložených materiálov je úplne jasné, že spoločnosť Plastic People sa veľmi intenzívne snaží o komunikáciu už s pracovníkmi už spomenutej Slovenskej inšpekcie životného prostredia a to nielen písomnou formou, ale aj osobnými návštevami priamo na pracovisku v Nitre ale aj v Bratislave. Predložené materiály dokumentujú neochotu úradníkov niekoľko prípadov podnikateľského subjektu riešiť v prijateľných termínoch a situácia je vyhrotená natoľko, že zástupcovia spoločnosti pracovisko SIŽP navštívili dokonca s kamerou v ruke a so štátnym notárom, ktorý mal za úlohu nespochybniteľne a vierohodne zadokumentovať prístup úradníkov k ich firme.

Pýtame sa, kde sa spoločnosť nachádza, keď si štátny úradníci dovoľujú takto sa správať k občanom a podnikateľom a to za ich dane? Nezabúdajú na to, že občan a podnikateľ si štát, teda volených zástupcov, úrady a všetky inštitúcie zo svojich daní platí na to, aby mu zabezpečovali servis a nie šikanovali ho?

V záujme prinášania objektívnych informácií sme sa niekoľkokrát pokúšali kontaktovať aj Slovenskú inšpekciu životného prostredia. K prípadu sa nevyjadrili a komunikáciu v zásade odmietali. Kontaktovali sme teda vedenie SIŽP v Bratislave e-mailom, popísali sme im incident na pobočke v Nitre a požiadali sme ich o stanovisko e-mailom, ktoré prinášame:

From: Milos Majko [mailto:majko@majko.sk
Sent: Wednesday, December 30, 2015 10:40 AM
To: 'frantisek.kortis@sizp.sk'
Cc: reporter24@reporter24.sk
Subject: Ziadost o stanovisko

Dobry den,

V nadvaznosti na vcerajsi tel. rozhovor Vas ziadame o zaujatie stanoviska k incidentu ku ktoremu doslo na  SIZP v Nitre  asi o 11.00 hodine medzi zamestnancami / riaditelkou  SIZP v Nitre a obcanmi / zastupcami sukromnej firmy.

Zaroven znovu zdoraznujeme, ze pre vyvazenost publikovanych materialov ponukame moznost  Vasej institucii vyjadrit sa na kameru este pred publikovanim predmetneho materialu, resp. jeho zadanim na spracovanie – t.j. v priebehu 5 dni.  Dnes o 13:00 mozeme poskytnut redaktora s kamerou v Bratislave a to bud v priestoroch Vasej institucie, alebo na inom vhodnom a telefonicky vopred dohodnutom mieste.

V pripade zaujmu nas mozete kontaktovat  telefonicky na  0907 277 777.

Vase vyjadrenie e-mailom prosime zaslat dnes do 15:00 hodiny.

Verime, ze Vam ako predstavitelovi institucie financovanej obcanmi a teda danovymi poplatnikmi nie je lahostajne, ako obcan  pracu a vystupovanie zamestnancov de facto statu vnima.

Dakujeme.

S uctou   Milos Majko

Reporter24.sk   Kontakt: 0907 277 777 

- - -
 

From: Kortis Frantisek [mailto:frantisek.kortis@sizp.sk
Sent: Wednesday, December 30, 2015 2:28 PM
To: Milos Majko
Subject: RE: Ziadost o stanovisko

Dobrý deň,

Vzhľadom k tomu, že nemáme informácie o žiadnom údajnom incidente na SIŽP,

Stálom pracovisku v Nitre, nemáme sa k čomu vyjadriť.

S pozdravom

František Kortiš    riaditeľ kancelárie GR

Slovenská inšpekcia životného prostredia, Jeséniova 17D,  831 01 Bratislava    tel. : 02/ 593 04 108   tel :  02 / 654 22 408

Krátko po incidente, po tom ako sa na médium zástupcovia spoločnosti Plastic People obrátili, sme kontaktovali aj riaditeľku SIŽP v Nitre. Jej prvá reakcia v telefóne bola "ako je možné, že sa o incidente v Nitre, kedy ona volala na zástupcov spoločnosti, ich kameramana a notára Políciu, tak rýchlo dozvedeli médiá?" Poskytnúť vyjadrenie k veci nám však odmietla.

Kontaktovali sme aj Krajské riaditeľsvo Policajného zboru so žiadosťou o informáciu, čo v danej veci evidujú. Hovorkyňa KRPZ v Nitre poskytla okamžitú odpoveď, ktorú uverejňujeme:

reporter24
29.12.15

komu: Renáta
Dobry den pani hovorkyna,

ziadame Vas o poskytnutie informacii k nasledovnemu:

podla nasich informacii mala byt dnes asi o 11.00 hod. privolana hliadka PMJ na Urad slovenskej inspekcie zivotného prostredia, Marianska dolina 7 v Nitre, k incidentu sukromnej firmy s uradnikmi Inspekcie zivotneho prostredia.
Ziadame Vas o vyjadrenie, o aky incident sa jednalo a ako bol PZ SR vyrieseny.

Za poskytnutie informacii dakujeme.

Milos Majko
redakcia Reporter24.sk
tel: 0907 277 777

- - -
Renáta Čuháková
29.12.15

komu: reporter24
Dobrý deň, policajti Pohotovostnej motorizovanej jednotky na mieste nezistili žiadne protiprávne konanie zúčastnených osôb.

mjr. Mgr. Renáta Čuháková
hovorkyňa KR PZ v Nitre

- - -

K problematike spoločnosti Plastic People a SIŽP uverjňujeme aj tlačovú správu, ktorú sme prijali e-mailovou poštou:

PLASTIC PEOPLE: Odpad na Vlčie Hory voziť môžeme. Primátor klame.

Hlohovec – Spoločnosť Plastic People, s.r.o. ako prevádzkovateľ areálu odpadového hospodárstva Vlčie Hory Hlohovec sa ostro ohradzuje proti klamstvám, ktoré o prevádzke šíri primátor mesta Hlohovec a SIŽP. Nie je pravdou, že Slovenská inšpekcia životného prostredia (SIŽP) zakázala nakladanie s odpadom v celom areáli. Podľa rozhodnutia, ktoré SIŽP vydala a Plastic People s nimi nesúhlasí, sa dočasné obmedzenie nakladania s odpadom týka iba jedného z niekoľkých zariadeni na nakladanie s odpadom, ktoré však aktuálne ani nie je využívané. Zvyšok areálu funguje v nezmenenom režime.

Tvrdenia, že spoločnosť Plastic People nie je oprávnená preberať do prevádzky odpad a nakladať s ním sú absolútne nepravdivé. Spoločnosť Plastic People koná plne v súlade s platnou legislatívou a platnými rozhodnutiami príslušných orgánov. Primátor mesta Hlohovec tak svojvoľne a bezdôvodne zastavil dovoz odpadu z mesta Hlohovec do Arealu odpadoveho hospodarstva Vlcie hory Hlohovec a využil príležitosť, aby poškodil obyvateľov Hlohovca tým, že im stúpnu náklady na spracovanie odpadu. Podľa nášho názoru však máme navyše podozrenie, že primátor svojim konaním napĺňa skutkovú podstatu trestného činu ohovárania a možno aj šírenia poplašnej správy. Vedome totiž klame o tom, že odpad do areálu Vlčie Hory nie je možné voziť. Verejne toto klamstvo prezentuje v médiách a šíri túto informáciu aj medzi straostami okolitých obcí.

Spoločnosť Plastic People je šokovaná, že volený zástupca obyvateľov sa nezaujíma o riešenie reálnych problémov s odpadom v katastri mesta a okolí (ako sú nelegálne skládky, zväčšovanie starej enviromnentalnej záťaže v časti Šulekovo tým že sa tam denne naváža obrovské množstvo nového odpadu, nakladanie s biologicky rozložitelným odpadom a nevyužívanie kompostárne), ale uprednostnil osobnú zášť a iné záujmy.

V súvislosti s dočasným obmedzením nakladania odpadu v časti areálu, ktorý uložila SIŽP by sme radi ešte uviedli, že ide o bezprecedentný krok štátneho orgánu. SIŽP totiž vylúčila možnosť odvolania sa a spoločnosť Plastic People, s.r.o. tak nemala možnosť účinne sa brániť voči predmetným výrokom. Napriek tomu spoločnosť Plastic People využila všetky právne kroky za účelom zrušenia predmetných výrokov, nakoľko ich jednoznačne považuje za neoprávnené a nezákonné. Máme za to, že SIŽP svojím konaním porušuje jednu zo základných zásad, na ktorých je postavený náš právny poriadok, a to zásadu "prezumpcie neviny" a verejne rozširuje skutočnosti, ktoré nie sú k dnešnému dňu jednoznačne a s konečnou platnosťou preukázané. Zo strany SIŽP ako orgánu štátnej správy dochádza k šikanóznemu výkonu práva, čo má za následok obmedzenie Ústavou SR priznaného práva spoločnosti Plastic People na výkon podnikateľskej činnosti. Vzhľadom na uvedené zvažujeme za účelom ochrany svojich práva oprávnených záujmov ďalší postup, a to aj napríklad podanie trestného oznámenia pre šírenie poplašnej správy, resp. iné ďalšie právne kroky.

- - -

Nakoľko sa môže jednať o problém dotýkajúci sa viacerých firiem, či jednotlivcov a v prípade spoločnosti Plastic People má ísť o problém ťahajúci sa niekoľko rokov, k téme pripravíme samostatnú diskusiu v štúdiu, do ktorej pozveme ako zástupcov spoločnosti Plastic People tak Slovenskej inšpekcie životného prostredia. O ďalšom vývoji kauzy budeme čitateľov informovať.

 


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Bottom panel

© bratislavalive všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na bratislavalive.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign