Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Bratislava Live | Rescue Online | Sereď Online | Reportér 24


Dnes je 8. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Expedicia  Za polárny kruh 2016
Označenie inzercie
Expedicia Cernobyl 2016
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
ATELIER MAJKO
Označenie inzercie
Vysivanie na textil
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
Karol Voltemar  - cesta okolo sveta na bicykli
Označenie inzercie
Bratislava na fotografiách
Označenie inzercie
Videá

Aj Albert Einstein bol tolerantný

Miloš MajkoDátum27. 05. 2011 10:30:11TémaVeda a technika
200

Nadácia Štefana Kassaya pod záštitou Európskej akadémie vied a umení (EAVU) v Salzburgu organizuje Medzinárodnú konferenciu Tolerancia v spoločnosti. Konferencia sa uskutoční 27. mája 2011 v kongresovom centre SAV v Smoleniciach. Súčasťou budú odborné prednášky slovenských a zahraničných hostí o nevyhnutnosti tolerancie vo všetkých oblastiach života modernej spoločnosti.

Na medzinárodnej konferencii Tolerancia v spoločnosti  sa zúčastní viacero významných osobností zo Slovenska aj zo zahraničia. Svoju účasť na konferencii prisľúbil aj prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič. Prezident Európskej akadémie vied a umení v Salzburgu Felix Unger, ktorý prevzal záštitu nad týmto podujatím sa vyjadril: „EAVU má tri hlavné oblasti činnosti. Rozvoj vedomostí, rozširovanie vedeckých informácií a realizácia významných multinárodných  projektov.“  Konferencia  Tolerancia v spoločnosti je jednou z viacerých iniciatív EAVU.

Na konferencii Tolerancia v spoločnosti vystúpia s odbornými prednáškami prednášatelia, ktorí svojím profesionálnym zameraním prispievajú k šíreniu tolerancie. A to konkrétne:

  • Štefan Luby, viceprezident EAVU v Salzburgu, vedúci vedecký pracovník SAV,
  • dlhoročný predseda SAV;
  • Štefan Kassay,člen EAVU, prezident Nadácie profesora Štefana Kassaya na podporu vedy a vzdelávania, predseda Dozornej rady I.D.C. Holding, a.s.; a
  • Ivo Šlaus, akademik Chorvátskej akadémie vied a umení, člen Svetovej akadémie umenia a vedy, dekan na University College of International Relations and Diplomacy, emeritný profesor na University of Zagreb, Chorvásko;
  • Milan Čič,vedúci kancelárie prezidenta SR, akademik Slovenskej akadémie vied, akademik EAVU v Salzburgu, prvý ponovembrový predseda vlády SR, ex-predseda Ústavného sudu SR;
  • Anton Čižmár,rektor Technickej univerzity v Košiciach;
  • Tadeusz Zasepa,rektor Katolíckej univerzity v Ružomberku
  • Daniela Ostatniková,členka EAVU, prednostka Fyziologického ústavu Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave;Na toleranciu sa  bude prihliadať z rôznych pohľadov a to konkrétne práva, vzdelávania, vedy, podnikania, rodových stereotypov a nakoniec médií. Tolerancia je aj vo vede  dôležitá a jeden z prednášajúcich, Štefan Luby upozorňuje: „na elitárske postoje a nie zanedbateľnú mieru arogancie, ktorú prejavujú niektorí naši špičkoví vedci.“ Uvádza aj poučný príklad z histórie, „známy je výrok lorda Rutherfora o tom, že veda sa delí na fyziku a zbieranie známok. Jeho protipólom bol mimoriadne tolerantný A. Einstein.“

 

Štefan Kassay, ktorý v tomto roku oslávi úctyhodné  životné jubileum, spolu so Štefanom Lubym, je presvedčený o tom, „že podnikateľ môže byť úspešný, ak je morálny. Inak je to úspech iba krátkodobý, pochybný.“   Životné motto Štefana Kassaya je prepojiť vedu s praxou. Táto idea je úzko spätá s otázkami etiky a morálky, čo je zároveň aj obsahom konferencie Tolerancia v spoločnosti, ktorej vznik Štefan Kassay inicializoval.

Nadácia profesora Štefana Kassaya na podporu vedy a vzdelávania bola založená v roku 2002. Prezidentom nadácie je Dr.h.c. prof. PhDr. Ing. Štefan Kassay, DrSc. Nadácia bola zriadená za účelom rozvoja a ochrany duchovných a kultúrnych hodnôt, podpory a rozvoja vedy a vzdelávania. Nadácia podporuje publikačné aktivity skupín alebo jednotlivcov za účelom rozvoja vedy, vzdelania a vzdelávacieho procesu. Ďalej podporuje organizovanie odborných konferencií, seminárov s významnými osobnosťami, podporuje vedu a vzdelávanie a nakladateľskú činnosť. Rozsiahla aktivita nadácie je úzko zviazaná so Slovenskou akadémiou vied a Vydavateľstvom Veda.


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
›REGISTROVANÍ MENOM‹
registrovaní nickom
všetci

Pre pridávanie komentárov k článkom sa prihláste. Ak nemáte prihlasovacie meno a heslo, zaregistrujte sa tu.

Bottom panel

© bratislavalive všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na bratislavalive.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign