Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Bratislava Live | Rescue Online | Sereď Online | Reportér 24


Dnes je 8. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Expedicia  Za polárny kruh 2016
Označenie inzercie
Expedicia Cernobyl 2016
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
ATELIER MAJKO
Označenie inzercie
Vysivanie na textil
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
Karol Voltemar  - cesta okolo sveta na bicykli
Označenie inzercie
Bratislava na fotografiách
Označenie inzercie
Videá

AI a Európske centrum pre práva Rómov sa obávajú násilného vysťahovania obyvateľov spod Krásnej Hôrky

200

AI a Európske centrum pre práva Rómov sa obávajú násilného vysťahovania obyvateľov spod Krásnej Hôrky

Tlačová správa  |  RPA  |  Rómske rodiny z Krásnohorského podhradia na Slovensku čelia hrozbe zničenia ich príbytkov, potom ako majiteľ pozemkov a vodca krajne pravicovej strany oznámil, že ich plánuje odstrániť. Amnesty International a Európske centrum pre práva Rómov žiadajú úrady, aby zabezpečili ochranu obyvateľom žijúcich v týchto domoch.Majiteľ pozemku vyzval 13. septembra na Facebooku ľudí na „upratovanie v Krásnej Hôrke,“ časti pozemku, kde žijú rómske rodiny. Svoj zámer zbúrať domy už avizoval niekoľkokrát. K dnešnému dňu však nedostal povolenie od stavebného úradu na zbúranie rómskej osady.


Úrady musia zabezpečiť, aby správanie a zámer majiteľa pozemku nevyústilo do porušenia ľudských práv. Z Medzinárodného dohovoru o ekonomických a sociálnych právach a z Európskeho dohovoru o ochrane ľudských práv vyplýva Slovensku povinnosť zabezpečiť, že k vysťahovaniu nedôjde, pokiaľ nebudú zabezpečené minimálne záruky. Úrady majú povinnosť konzultovať rozhodnutie s ľuďmi, ktorých sa vysťahovanie týka; v dostatočnom predstihu ich o vysťahovaní informovať; a predovšetkým zabezpečiť, že vysťahovanie nepovedie k tomu, že sa dotknutí ľudia stanú bezdomovcami. Právo na bývanie, ku ktorého ochrane sa Slovenská republika prihlásila ratifikovaním medzinárodných dohovorov, zahŕňa zabezpečenie prístupu k právnym opravným prostriedkom proti rozhodnutiu o vysťahovaní, a tiež zabezpečenie kompenzácie za škody vzniknuté vysťahovaním.

Amnesty International a Európske centrum pre práva Rómov sú znepokojení pohoršujúcim a provokatívnym jazykom, ktorý majiteľ pozemku používa na opisovanie búrania, a ktorý vytvára atmosféru strachu a nenávisti voči Rómom v krajine.

„Prípady násilných vysťahovaní majú traumatizujúci a dlhotrvajúci dopad na životy ľudí a spravidla postihujú tých najchudobnejších a najzraniteľnejších. Často vedú k tomu, že ľudia stratia prístup k živobytiu, deti v dôsledku vysťahovania musia do školy dochádzať z väčších vzdialeností, alebo na čas do nej prestanú chodiť úplne, a v mnohých prípadoch ľudia naozaj končia doslova na ulici,“ hovorí Mark Martin, vedúci kancelárie Amnesty International Slovensko.

„Chceme, aby úrady prijali aktívnejšiu úlohu, aby zabránili núteným vysťahovaniam odohrávajúcim sa bez právnych záruk, a aby negatívne a provokatívne vyhlásenia voči Rómom od vysoko postavených osobností boli odsúdené,“ povedal Dezideriu Gergely, výkonný riaditeľ Európskeho centra pre práva Rómov.

Násilné vysťahovanie vykonávané bez právnej a inej ochrany je podľa medzinárodného práva zakázané, ako vážne porušenie celej rady ľudských práv; obzvlášť práva na primerané bývanie.


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
›REGISTROVANÍ NICKOM‹
všetci
Registrovaný Marek Sladký Marek Sladký | 27-09-2012 16:04:15
žial v našom štáte je to tak, že ludia čo platia dane majú povinnosti a táto minorita má len práva. Aké práva má majiteľ pozemku a je to jedno či je to vodca pravicovej strany alebo pracujúci občan platiaci dane tejto krajine (viď p. Dobrovodský). Dokedy budeme musieť ustupovať?
Registrovaný Tomáš Súkenník Tomáš Súkenník | 27-09-2012 12:58:30
Pozrite sa okolo seba koľko je všade bezdomovcov. Nie každý je na ulici preto lebo bol lajdák. Mnohý skončili na uliciach lebo im rôzne finančné skupiny zabrali domy a majetky z dôvodov, že si jednoducho ľudia museli požiať peniaze no nedokázali splácať nehorázne úžernícke úroky.
Kopec ľudí nedokázalo splácať hypotéky alebo jednoducho syn či dcéra založili rodičovské byty a domy, alebo sa len %ludia stali obeťou podvodu. Kto bude chrániť týchto ľudí ktorý nie vlastnou vinou prišli o strechu nad hlavou? Kto chráni ich práva? Kto sa zaujíma o ich životné príbehy, kde je Amnesty International????. Zrazu si niekto robí nárok na svoj majetok, na svojich pozemkoch má nelegálne stavby a nemôže vyžívať svoje pozemky? A to je tu aká demokracia. Všetci čo máme byty a domy platíme dane, elektriun, plyn, vodné, stočné, nájomé .... ale v Krásnej Hôrke neplatí nikto nič. Postavili chatrče bez stavebných povolení .. veď kto by im aj povolenie na chatrč dal, neplatia dane, žijú ako zvery, správajú sa ako zvery a sú zákonom chránený. Nech im Amnesty Internatinal a Európske centrum pre rómske práva odkúpia od štátu nový pozemok, nech im postavia vilovú oblasť a nech sa o nich starajú. Keď stavali nekričali že nemajú povolenie a zrazu keď sa má búrať treba nejaké povolenie. Zvrátená logika v tomto štáte aj v celej európe.

Pre pridávanie komentárov k článkom sa prihláste. Ak nemáte prihlasovacie meno a heslo, zaregistrujte sa tu.

Bottom panel

© bratislavalive všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na bratislavalive.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign