Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Bratislava Live | Rescue Online | Sereď Online | Reportér 24


Dnes je 8. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Expedicia  Za polárny kruh 2016
Označenie inzercie
Expedicia Cernobyl 2016
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
ATELIER MAJKO
Označenie inzercie
Vysivanie na textil
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
Karol Voltemar  - cesta okolo sveta na bicykli
Označenie inzercie
Bratislava na fotografiách
Označenie inzercie
Videá

100 dní vo funkcii primátora

815

V nasledujúcich dňoch uplynie 100 dní, odkedy 7. decembra 2018 nastúpil do úradu nový primátor hlavného mesta Bratislavy, Matúš Vallo. Od prvého momentu sa naplno pustil do realizácie Plánu Bratislava a do plnenia sľubov z predvolebnej kampane. Svedčí o tom séria presadených a schválených vecí, ako napríklad Metropolitný inštitút Bratislavy, zonácia bratislavského lesoparku, nové transparentné výberové konania na obsadzovanie manažmentov mestských podnikov a organizácií mesta, ale aj ďalšie opatrenia.


„Dlhé mesiace som zdôrazňoval hlavne tri veci – tím, plán a spoluprácu – lebo som vedel, že bez nich sa mesto riadiť nedá. Pre mňa to neboli kampaňové slová, ale bolo to hlboké presvedčenie. Plán Bratislava je pre nás základ, na ktorom sme postavili aj našu víziu lepšej Bratislavy. Som veľmi rád, že mnohí ľudia, ktorí náš plán pripravovali mu veria natoľko, že sa dali do služieb mesta a dnes sú súčasťou môjho tímu. Od prvého momentu tak môžeme plniť sľuby a realizovať Plán Bratislava“, zhodnotil na úvod stodňového bilancovania primátor Bratislavy, M. Vallo.  

 

Ako prvé po nástupe primátor spolu s tímom začal realizovať opatrenia, ktoré je potrebné urobiť hneď na začiatku funkčného obdobia, aby sa ich efekt prejavil ešte počas nasledujúcich 4 rokov. Tieto návrhy boli prerokované na prvých dvoch riadnych zastupiteľstvách a prešli s absolútnou väčšinou hlasov poslancov, za čo patrí poslancom poďakovanie. Konkrétne to boli:

 

  • zriadenie Metropolitného inštitútu Bratislavy,
  • zonácia bratislavského lesoparku,
  • transparentné pravidlá na obsadzovanie manažmentov mestských podnikov a organizácií mesta,
  • posilnenie mestskej polície,
  • nový pružnejší systém obstarávania letnej a zimnej údržby.

 

Sú to všetko veci, ktoré posunú konkrétne oblasti na vyššiu kvalitu. Či ide o plánovanie a rozvoj mesta, ochranu zelene, hospodárenie mesta alebo bezpečnosť v našich uliciach. Veľmi dôležitý bol aj spôsob, ako mesto, bratislavské samosprávy, polícia a aj bratislavská verejnosť pristúpila k riešeniu rozsiahlych dopravných obmedzení, lebo vďaka vzájomnej spolupráci a nasadeniu všetkých sa podarilo predpokladaný dopravný kolaps odvrátiť.

 

Nemenej dôležité pre život v meste sú však aj symbolické opatrenia, lebo práve na nich vidieť, akým smerom chce vedenie mesto aj ďalej viesť. Z benefitov mesta majú profitovať v prvom rade Bratislavčania a preto napríklad padlo rozhodnutie, že počas športových aj kultúrnych akcií na Zimnom štadióne dávame primátorský Sky box k dispozícii deťom a rodičom zo sociálne slabšieho prostredia. Záujmom vedenia je aj maximálne otvoriť komunikáciu mesta s obyvateľmi. Naštartovali sme verejné stretnutia s Bratislavčanmi, pripravili sme veľkú komunikačnú kampaň pre dopravné uzávery a nastavujeme novú úroveň spolupráce s ostatnými bratislavskými samosprávami (príkladom je podpis memoranda o spolupráci s bratislavským Starým Mestom alebo spoločná výzva samospráv štátnym lesom).

 

V začatom tempe plánujeme pokračovať a už teraz je pripravených niekoľko ďalších projektov, na ktorých intenzívne pracujeme – týkajú sa hlavne dopravy a verejných priestorov. Za najdôležitejšiu nateraz možno považovať parkovaciu politiku, ktorá môže zásadne zmeniť pohyb áut po meste. Ďalej zriadenie Mestského komunálneho podniku, ktorý môže na novú úroveň posunúť zimnú aj letnú údržbu a tiež pripravovanú rekonštrukciu Karloveskej radiály. Z verejných priestorov možno spomenúť prípravu urbanisticko-architektonickej súťaže na novú podobu Námestia SNP a Kamenného námestia a tiež kúpeľov Grössling.

 

„Nasadili sme veľké tempo a rozbehli veľa veľkých projektov. Ale preto sme tu. Nepozeráme sa na to, či budeme aj o ďalšie 4 roky zvolení, ale čo pre Bratislavu urobíme a kde ju posunieme “, uzavrel primátor Bratislavy, M. Vallo. 

 

zdroj: www.bratislava.sk


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
›REGISTROVANÍ NICKOM‹
všetci

Pre pridávanie komentárov k článkom sa prihláste. Ak nemáte prihlasovacie meno a heslo, zaregistrujte sa tu.

Bottom panel

© bratislavalive všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na bratislavalive.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign